PRIESKUM: Doba kešu skončila. Polovica Slovákov by najradšej úplne zrušila hotovosť

  • Pandémia a opatrenia zmenili aj naše platobné návyky
  • Až štvrtina Slovákov platí mobilným telefónom, väčšina z nás platí bezhotovostne
  • Neprekážalo by nám ani úplné zrušenie „kešu“
terminál platba bezhotovostná predaj karta
Pixabay/flyerwerk
  • Pandémia a opatrenia zmenili aj naše platobné návyky
  • Až štvrtina Slovákov platí mobilným telefónom, väčšina z nás platí bezhotovostne
  • Neprekážalo by nám ani úplné zrušenie „kešu“

Viac ako polovica Slovákov by privítala, keby sme už nikdy nepotrebovali hotovosť. Vystačíme s s kartami, mobilmi, či hodinkami. Aktuálna pandémia zmenila nielen naše životy, ale aj spôsob platenia.

Z posledného jesenného prieskumu spoločnosti Mastercard vyplýva, že 46 % respondentov začalo pre koronavírus častejšie platiť bezhotovostne. Celkom 25 % Slovákov už niekedy zaplatilo mobilným telefónom, čo je o štyri percentuálne body viac ako vlani. Takmer polovici Slovákov by nevadilo úplné zrušenie hotovosti, čo je o sedem percentuálnych bodov viac ako vlani.

Akým spôsobom najradšej platíš v obchode?

Až 51 % respondentov prieskumu tvrdí, že je pre nich hlavné bezproblémové a rýchle dokončenie nákupu bez prepočítavania bankoviek a mincí a bezkontaktná výmena medzi zákazníkom a predajcom. Rovnako to cítia aj obchodníci, ktorí počas pandémie dokonca hotovosť odmietali a vyžadovali bezkontaktné odovzdanie tovaru. „S takou situáciou sa stretla takmer štvrtina opýtaných,“ hovorí generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Michal Čarný.

Viac ako dve tretiny opýtaných by všetko najradšej platili výlučne kartou, takmer štvrtina v prieskume uviedla, že v čase nákupu hotovosť často ani nemala pri sebe. Stále klesá aj minimálna hodnota, ktorú sú Slováci ochotní uhradiť bezhotovostne. Takmer 50 % by kartou zaplatilo nákup v hodnote jedného eura.

Príbeh Slido: Slováci vymysleli biznis v školskej lavici, rátali tržby v miliónoch eur a teraz ho predávajú

Z prieskumu vyplýva, že podiel bezhotovostných transakcií tento rok prevýšil platby hotovosťou. Celkom 53 % všetkých platieb je v súčasnosti uskutočňovaných bezhotovostne, ďalších 20 % platieb by mohlo byť tiež realizovaných bezhotovostne, ale narážajú na neochotu obchodníkov akceptovať platobné karty. Hotovosť za každých okolností preferuje len 28 percent Slovákov.

Výsledky prieskumu sú založené na odpovediach 1 000 respondentov v produktívnom veku 18 až 64 rokov metódou online panel.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech