PRIESKUM: Kotlebovci rastú a Smer padá, Pellegrini by ukradol Ficovi takmer dve tretiny hlasov

  • Prieskum agentúry Polis Slovakia pre TV Joj
  • Volieb by sa zúčastnilo 65 % opýtaných
kotleba pellegrini fico
TASR/Jaroslav Novák, Ján Krošlák, Martin Baumann
  • Prieskum agentúry Polis Slovakia pre TV Joj
  • Volieb by sa zúčastnilo 65 % opýtaných

Preferencie strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) klesajú, naopak kotlebcom vzrástli. Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis pre TV Joj, ktorý sa uskutočnil 5. až 10. júna na vzorke 1 047 respondentov starších ako 18 rokov na území celej SR.

Ten ukázal, že keby sa voľby konali tento víkend, do parlamentu by sa dostalo šesť politických strán na čele s hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s 24,4 %. Smer-SD by volilo 18,8 % opýtaných, stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) 9 %.

V tesnom závese za stranou Mariana Kotlebu skončili Sme rodina a Sloboda a Solidarita (SaS), zhodne s 8,9 %. SaS si oproti májovému prieskumu Polisu pohoršila o 1,8 %. Do parlamentu by sa dostalo aj Progresívne Slovensko (PS) s 6,8 %.

Volieb by sa zúčastnilo 65 % opýtaných

Tesne pod hranicou zvoliteľnosti do Národnej rady SR skončila v prieskume vládna strana Za ľudí (4,8 %). Magyar Közösségi Összefogás – Maďarská komunitná spolupatričnosť by získalo 4,8 %, Dobrá voľba exministra zdravotníctva Tomáša Druckera 3,6 %. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) by volilo 3,4 % opýtaných.

Niekdajšie vládne strany Slovenská národná strana (SNS) získalo 3,2 % voličských preferencií, Most-Híd 2,7 %.

Názov politickej strany Percentá Mandáty
OĽaNO-NOVA-KÚ-Zmena zdola 24,4 48
Smer-sociálna demokracia 18,8 37
Kotlebovci- Ľudová strana Naše Slovensko 9 18
Sme rodina 8,9 17
Sloboda a Solidarita 8,9 17
Progresívne Slovensko 6,8 13
Za ľudí 4,8  
Magyar Közösségi Összefogás – Maďarská komunitná spolupatričnosť 4,5  
Dobrá voľba 3,6  
Kresťanskodemokratické hnutie 3,4  
Slovenská národná strana 3,2  
Most-Híd 2,7  
Demokratická strana 1  

 

Rozdelenie poslaneckých mandátov v parlamente by bolo nasledovné: OľaNO-NOVA-KÚ-Zmena zdola 48, Smer-SD 37, ĽSNS 18, Sme rodina 17, SaS 17 a PS 13 mandátov.

Volieb by sa zúčastnilo 65 % opýtaných, 26 % bolo nerozhodnutých a 9 % by určite neišlo voliť.

Pellegrini môže bodovať

Ak by Peter Pellegrini založil novú politickú stranu, najviac voličov (58,7 %) by ukradol svojej materskej strane Smer-sociálna demokracia (Smer-SD).

Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorú pre televíziu Joj vykonala 5. až 10. júna na vzorke 1 047 respondentov starších ako 18 rokov na území celej SR. Pellegriniho strana by ohrozila aj hnutie Borisa Kollára Sme rodina (35,8 %), získala by aj časť voličov strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (25 %).

Zo všetkých opýtaných v rámci prieskumu Polisu by novú stranu bývalého premiéra volilo 24,4 %, nevolilo by ju 55,3 %, odpovedať nevedelo 20,3 %.

AKTUALITA: Pellegrini definitívne odchádza zo Smeru. Odmietol Ficovu ponuku na post predsedu

Pellegrini oznámil svoj odchod zo Smeru-SD v stredu 10. júna s odôvodnením, že si už nevie predstaviť vedenie strany v tandeme s jej doterajším predsedom Robertom Ficom. Pozitívne ohodnotilo tento jeho krok 41 % zo všetkých opýtaných a 38,8 % voličov Smeru-SD. Naopak negatívne to vníma 12,7 % zo všetkých respondentov a 42,1% voličov Smeru-SD.

Prieskumníci sa pýtali ľudí aj na stranu Za ľudí. Zaujímalo ich, kto by podľa nich mal zaujať miesto Andreja Kisku, ak by už nekandidoval na post predsedu. Najviac respondentov, ktorí uviedli konkrétne meno, spomínalo Veroniku Remišovú (18,1 %). Juraja Šeligu si na čele strany vie predstaviť 6,1 % opýtaných, niekoho iného 10,5 %.

Odpovedať na otázku nevedelo 65,3% respondentov. Strana Za ľudí by sa podľa aktuálneho prieskumu do parlamentu tesne nedostala, ak by voľby boli tento víkend. Podľa prieskumu Polisu by totiž získala 4,8 % voličských hlasov, pričom potrebných je 5 %.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech