PRIESKUM: Slováci milujú nudapláže, v týchto obľúbených destináciách to ale bez plaviek určite neskúšaj

  • Štvrtina Slovákov sa nudistickým plážam nevyhýba, avšak nie každá krajina je odhaľovaniu tiel naklonená
  • Pozri si destinácie, kam si toto lete nemusíš baliť ani plavky
Unsplash/Shifaaz shamoon
  • Štvrtina Slovákov sa nudistickým plážam nevyhýba, avšak nie každá krajina je odhaľovaniu tiel naklonená
  • Pozri si destinácie, kam si toto lete nemusíš baliť ani plavky

Kúpanie bez plaviek je pre niektorých ľudí nepredstaviteľné, pre iných je to zasa ten najlepší spôsob, ako si užiť chvíle na slnku a pri vode. Trend odhalených tiel je stále diskutovanejšou témou po celom svete a každá krajina voči nemu zaujíma vlastný postoj či dokonca právne regulácie. Ako to vyzerá vo svete a ako sa na opaľovanie bez plaviek pozerajú Slováci?

Čo sa týka Európy, vo väčšine krajín je nudizmus bezproblémovou aktivitou a cestovatelia majú na výber mnoho nudistických pláží. Avšak existujú výnimky. Napríklad Malta, ktorá aj napriek tomu, že patrí medzi obľúbené prázdninové destinácie, nudizmu naklonená nie je.

zdroj: Unsplash/Simon Hajducki

Opaľovanie „hore bez“ je na Malte dokonca nelegálne. To isté platí v Albánsku, kde je akékoľvek odhaľovanie sa na verejnosti nezákonné. Podobne sú na tom krajiny ako Rusko či Bielorusko. Ďalšie európske štáty sú na pomyselnej škále konzervativizmu niekde uprostred.

Navštevuješ nudapláže?

Napríklad Fínsko je krajinou paradoxu – nudizmus nie je nezákonný, ale ľudia sa nemôžu opaľovať na pláži bez plaviek, hoci v saunách je nahota rozšírená. Na Slovensku je kúpanie bez plaviek povolené a nájdeme tu aj niekoľko nudistických pláží. 

V prípade Ázie a Afriky je situácia o niečo komplikovanejšia vzhľadom na náboženské a politické pozadie týchto regiónov. Napríklad na Maldivách, ktoré patria k najobľúbenejším destináciám a tento rok zvíťazili v súťaži o najlepšiu pláž sveta, je prísne zakázané opaľovanie bez plaviek a nahota všeobecne.

Toto sú absolútne najlepšie pláže sveta na rok 2021. Zoznám sa s rajom na Zemi

Rovnaké pravidlá platia na Srí Lanke, Filipínach, v Malajzii alebo v Indii. Prekvapením nie je ani nekompromisný postoj Číny, Saudskej Arábie či Spojených arabských emirátov.

Na druhej strane v Izraeli opaľovanie bez plaviek nezákonné nie je a v krajine nájdeš aj nudistické pláže. V Afrike sa opaľovanie a kúpanie bez plaviek neodporúča, existuje ale niekoľko výnimiek – napríklad súkromné hotelové pláže na Seychelách alebo na Mauríciu, kde je povolené slnenie „hore bez“.  

Plavky najradšej odhadzujú tridsiatnici

Nedávny prieskum spoločnosti Kiwi.com, ktorý vznikol v spolupráci s výskumnou agentúrou STEM/MARK odhalil, že takmer štvrtina Slovákov má k nudizmu pozitívny postoj, pričom v tejto skupine mierne prevažujú muži.

zdroj: Unsplash/Diego Lozano

„Ženy bývajú podľa predpokladov voči nudizmu rezervovanejšie. Čo sa týka veku, nudapláže sú najobľúbenejšie u ľudí po tridsiatke. Podľa nášho prieskumu je tento typ pláží najpreferovanejší medzi Slovákmi vo veku 30-44 rokov. Zároveň len malé percento ľudí vo veku od 45 do 59 rokov by navštívilo nudapláž,“ v stanovisku pre Startitup objasňuje Eliška Řezníček Dočkalová, riaditeľka Customer Experience v Kiwi.com.

Celkovo 51 % Slovákov uviedlo, že sa nudaplážam skôr vyhýba, avšak táto téma na Slovensku nie je tabu a mnoho ľudí navštevuje miestne nudistické pláže. 

Aj nudapláže majú svoje pravidlá 

Pri návšteve nudapláže je vhodné dodržiavať písané aj nepísané pravidlá. V prvom rade by si sa mal uistiť, že sa naozaj nachádzaš v určenej nudistickej oblasti a mal by si sa zdržiavať vo vyhradenom priestore pláže.

zdroj: Unsplash/Sean Oulashin

Ak si na správnom mieste, čo najskôr sa zbav vlastnej nesmelosti aj oblečenia. Základné pravidlo nudistických pláží znie: nezízať na ostatných. Okrem toho, že je to neslušné, uprené pohľady sú na nudistických plážach skutočne „no go“ zónou.

To isté platí pre fotografovanie a natáčanie, aj keď chceš zachytiť len krajinu či prírodné scenérie. Preto radšej nechaj telefón a fotoaparát doma a užívajte si pláž bez zbytočného rozptyľovania.

Veľmi užitočnou a často opomínanou radou na záver je dávať si pozor na slnečné lúče, najmä pokiaľ ide o časti tela, ktoré nie sú na slnko príliš zvyknuté.

Zdroje: Kiwi.com, STEM/MARK, worldbeachguide.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech