PRIESKUM: Slováci sa boja prepúšťania, až tretina z nás sa obáva, že pre COVID-19 príde o prácu

  • Koronakríza spôsobila, že v tretine firiem a organizácií na Slovensku sa hovorí o prepúšťaní
  • Po rokoch, keď klesal počet nezamestnaných, sa situácia kvôli koronakríze zmenila
  • Pandémiou COVID-19 spôsobil, že viacerí stratili svoje zamestnanie
  • Vlna prepúšťania zrejme ešte neskončila
peniaze, zamestnanec
TASR/AP, DPA
  • Koronakríza spôsobila, že v tretine firiem a organizácií na Slovensku sa hovorí o prepúšťaní
  • Po rokoch, keď klesal počet nezamestnaných, sa situácia kvôli koronakríze zmenila
  • Pandémiou COVID-19 spôsobil, že viacerí stratili svoje zamestnanie
  • Vlna prepúšťania zrejme ešte neskončila

Celkovo sa takmer tretina zamestnancov nazdáva, že atmosféra v ich zamestnaní je naklonená skôr k znižovaniu počtu zamestnancov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala agentúra Go4insight

To, že na ich pracovisku sa bude dokonca škrtať väčší počet pracovných miest, si myslí 5 % zamestnancov. Ďalších 24 % predpokladá, že v ich práci dôjde k prepúšťaniu, ale počet prepustených bude skôr nižší.

Mladí Slováci kašlú na dôchodok. Zažívame zásadnú zmenu v zmýšlaní súčasnej generácie

Opačnú atmosféru na svojom pracovisku vníma desatina pracujúcich. V spoločnostiach alebo organizáciách, kde pracujú, sa hovorí o zvyšovaní počtu pracovných miest. Dve percentá zamestnaných sú presvedčení, že ich spoločnosti budú prijímať dokonca väčší počet nových pracovníkov. 

Boja sa Slováci o stratu práce?

Obavy zo straty zamestnania sa v čase koronakrízy stali opäť reálnymi. Straty zamestnania sa v horizonte najbližšieho polroka aspoň do istej miery obáva až 29 % pracujúcich Slovákov. 

Obávaš sa straty zamestnania kvôli pandémii?

Na opačnej strane je 72 % zamestnaných, ktorí si z prepúšťania veľkú hlavu nerobia. Približne štvrtina pracujúcich si je dokonca úplne istá, že obavy o prácu nie sú v ich prípade vôbec na mieste.

Z geografického hľadiska sa straty zamestnania najviac obávajú ľudia na východnom Slovensku. V porovnaní s celoslovenským priemerom sú obavy vyššie o približne tretinu. 

Zdá sa, že obavy o stratu zamestnania majú skôr mladší ľudia. Tí ešte nemajú toľko pracovných skúseností. Sú toho názoru, že v prípade redukcie počtu pracovných miest prídu na rad skôr ako skúsenejší 

Rok 2020 priniesol Slovákom nižšie platy

Výsledky prieskumu, ktorý realizovala agentúra Focus pre spoločnosť Profesia, potvrdili, že v roku 2020 sa drvivej väčšine zamestnancov nezmenil plat. Keď už k zmene došlo, bola skôr negatívna. Kým zvýšenie platu zažilo 8 % ľudí, zníženie kvôli koronakríze až 13 %. Desatina Slovákov pritom potvrdila, že k dodatočnej úprave stále nedošlo a stále pracuje za menej.

Posledné zvýšenie platov zažila väčšina zamestnancov na Slovensku vlani. Takúto odpoveď uviedlo 28 % respondentov, ďalších 13 % uviedlo, že si platovo polepšili naposledy v roku 2018, 14 % Slovákov zažila vylepšenie zárobku pred viac ako dvoma rokmi.

Zdroje: Go4insight, Focus, Profesia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá