PRIESKUM: Slováci si myslia, že sú majstri financií. V skutočnosti sú ich schopnosti a návyky tragické

  • Podľa najnovšieho prieskumu sú slabou stránkou Slovákov financie
  • V tejto oblasti máme chybné návyky
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/rupixen.com, unsplash/Christian Dubovan
  • Podľa najnovšieho prieskumu sú slabou stránkou Slovákov financie
  • V tejto oblasti máme chybné návyky

Financie sú dlhodobo slabou stránkou Slovákov. No aj napriek tomu sa cítia a aj správajú v otázkach peňazí sebavedomo. Vyplýva to reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus a Nadácie Partners, ktorý sa uskutočnil v júni tohto roka. Z domu si odnášame dedičné finančné chyby, ktoré opakujeme po celé generácie. Ako doplnila odborníčka na osobné financie z Partners Group SK Andrea Kasanická Straková, chybné návyky nám bránia mať zdravé financie a počas života sa nimi pripravujeme na chudobnú starobu.

Chybné riešenie problémov na splátky

Závery potvrdzuje aj analytik z Finančného kompasu Maroš Ovčarik.

„Ľudia sa dôchodkom začínajú zaoberať, keď už je neskoro. Strácajú tak dôležitý čas a aj peniaze, ktoré by v dlhodobom horizonte získali zhodnocovaním, napríklad cez podielové fondy,“ povedal Ovčarik.

Medzi najčastejšie chyby Slovákov patrí napríklad aj to, že sú prehnane sebavedomí, nevedia objektívne zhodnotiť svoje vedomosti a ani možnosti. Taktiež je to míňanie nad rámec svojich možností. Až 76 % domácností má vyššiu spotrebu, ako je odporúčaných 40 % z príjmu.

Chybou je aj riešenie okamžitých problémov na splátky. Nejaký úver spláca polovica opýtaných, najčastejšie mladšie generácie.

Platba
zdroj: unsplash/rupixen.com

Na budúcnosť nemáme

V rebríčkoch zadlženosti si Slováci dlhodobo držia prvé miesta. „Celkový objem úverov, ktoré splácajú slovenské domácnosti, je 42,3 mld. eur. Z toho majú 84-percentný podiel úvery na nehnuteľnosti a 11-percentný podiel spotrebiteľské úvery.

Tempo zadlžovania slovenských domácností je pritom stále vysoké. Medziročne rastie objem úverov o 7 %, pričom objem hypoték rastie medziročne až o 10 %,“ približuje Ovčarik.

Zaujímavým zistením tak podľa Strakovej je, že Slováci nemajú problém vyčleniť si mesačne sumy potrebné na splácanie úverov, no pri otázkach zabezpečenia do budúcnosti hovoria, že im žiadne voľné prostriedky neostávajú.

Peniaze
zdroj: unsplash/Markus Spiske

Vo financiách sme stratení

Prieskum ukázal, že Slováci majú značné nedostatky v otázkach úverových produktov. Viac ako tretina opýtaných netuší, ako sa pohybujú úroky pri bežných úveroch v bankách, viac ako polovica nevie správne určiť úroky spotrebných úverov a viac ako 80 % nepozná úrokové miery hypoték.

Rovnako takmer 80 % nevie určiť úrokové zaťaženie pri kreditnej karte.

Ako skonštatoval sociológ z agentúry Focus Martin Slosiarik, najdôležitejšou prioritou Slovákov bez rozdielu veku je finančná rezerva ako poistka na horšie časy. Uviedlo to až 55 % všetkých opýtaných. Súčasne však podľa neho platí, že čím sú respondenti starší, tým je pre nich táto priorita dôležitejšia.

Peniaze
zdroj: unsplash/Christian Dubovan
Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK