PRIESKUM: Slováci vakcínam nedôverujú, chýbajú im priame dôkazy o ich bezpečnosti a účinnosti

  • Európska únia zverejnila výsledky prieskumu, ktorý sa konal na vzorke 24 424 respondentov
  • Ľuďom vraj chýbajú informácie o bezpečnosti vakcín
Pfizer vakcína
TASR/AP/Luca Bruno, TASR/Ryan Remiorz/The Canadian Press via AP
  • Európska únia zverejnila výsledky prieskumu, ktorý sa konal na vzorke 24 424 respondentov
  • Ľuďom vraj chýbajú informácie o bezpečnosti vakcín

Vakcínou proti COVID-19 sa dá zaočkovať 70 % Európanov a 62 % Slovákov. Vyplýva to z decembrového prieskumu verejnej mienky občanov krajín EÚ, o ktorom informovala Európska komisia. Slovensko sa však v prieskume zaradilo medzi krajiny, ktoré najmenej dôverujú vakcínam a ich bezpečnosti.

Tisíce Slovákov naletelo virálnemu hoaxu o vážnych komplikáciách po očkovaní, nemocnica ho vyvracia

Ľudia považujú vakcíny za neefektívne

Prieskum spoločnosti Kantar z polovice decembra sa konal na vzorke 24 424 respondentov zo všetkých 27 členských štátov Európskej únie.

Výsledok naznačil, že 62,6 % opýtaných zo všetkých členských štátov zastáva názor, že vakcíny proti novému typu koronavírusu sú bezpečné. S týmto vyjadrením nesúhlasí 42 % ľudí a takmer polovica si myslí, že vakcíny sú neefektívne.

V Európskej únii účinnosti nových vakcín verí 73,4 % obyvateľov. S očkovaním najviac nesúhlasia obyvatelia Bulharska (34 % sa nechce dať nikdy zaočkovať), Slovinska (33 %) a potom Slovenska a Maďarska (32 %).

Najmenej obáv z nových vakcín majú občania Malty (41 %) a potom Írska, Dánska, Talianska, Lotyšska, Holandska a Fínska (nad 30 %).

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

V prípade Slovenska však mnohí z opýtaných pripustili, že by zmenili svoj prístup k očkovaniu, keby videli priame dôkazy o bezpečnosti a účinnosti vakcín na už zaočkovaných ľuďoch. Pritom až 66,5 % respondentov uviedlo, že pozná ľudí, ktorí mali pozitívny test na COVID-19.

Médiám ľudia neveria

Prieskum tiež naznačil, že väčšina respondentov by chcela získať viac informácií o bezpečnosti vakcín proti COVID-19 (56,9 %) i o účinnosti vakcín (49,9 %). Opýtaní uviedli, že za najdôveryhodnejšie zdroje považujú zdravotníckych pracovníkov, lekárov, zdravotné sestry a farmaceutov, tak totiž odpovedalo 56,6 % opýtaných.

Národným zdravotníckym orgánom verí 42,6 % a Európskej únii len 20,3 %. Za najmenej dôveryhodné však ľudia považujú médiá (9,4 %), webové stránky (7,8 %) a sociálne siete (5,4 %).

Pôjdeš sa dať zaočkovať?

Približne 60 % Európanov verí, že jediný spôsob, ako skoncovať s pandémiou, je očkovanie. S týmto názorom však súhlasí iba 40,7 % opýtaných Slovákov a 67 % Slovákov verí, že nové vakcíny boli vyvinuté a otestované príliš rýchlo.

Na otázku v prieskume, či si občania myslia, že EÚ zohrala kľúčovú úlohu, aby sa dostali k vakcíne vo vlastnej krajine, najviac túto možnosť pripustili občania Malty (87 %), potom Cypru, Portugalska, Írska a Luxemburska. Najmenej tomu veria ľudia v krajinách Vyšehradskej štvorky: Česká republika (49 %), Maďarsko a Poľsko (55 %) a Slovensko (56 %).

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá