PRIESKUM: Takmer polovica Slovákov chce predčasné voľby. Už teraz majú jasného víťaza

  • Až 47 percent Slovákov je za to, aby sa konali predčasné voľby
  • S prehľadom by ich vyhrala strana Hlas, súčasná vládna strana OĽaNO sa prepadla na druhé miesto
  • Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý pre televíziu Joj uskutočnila od 8. do 10. marca na vzorke 1 003 respondentov
prieskum marec voľby
SIU na základe dát POLIS
  • Až 47 percent Slovákov je za to, aby sa konali predčasné voľby
  • S prehľadom by ich vyhrala strana Hlas, súčasná vládna strana OĽaNO sa prepadla na druhé miesto
  • Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý pre televíziu Joj uskutočnila od 8. do 10. marca na vzorke 1 003 respondentov

Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, vyhrala by ich strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) so ziskom 23,8 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý pre televíziu Joj uskutočnila od 8. do 10. marca.

Agentúra vykonala prieskum telefonickou formou na vzorke 1 003 respondentov starších ako 18 rokov v rámci celého Slovenska. Respondenti odpovedali na otázku „Keby boli parlamentné voľby tento víkend, ktorú stranu, hnutie, alebo koalíciu by ste volili?”

Na druhom mieste sa podľa prieskumu umiestnilo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) so ziskom 13,6 percenta. Nasledovala by strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorej by svoj hlas odovzdalo 13,1 percenta voličov. Na ďalších miestach sa umiestnili Smer – sociálna demokracia (8,2 percenta), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (6,3 percenta), hnutie Sme rodina (6 percent), Progresívne Slovensko (5,8 percenta), Strana maďarskej komunity (5,7 percenta) a Za ľudí (5,1 percenta). Do Národnej rady SR by sa tak dostalo deväť politických subjektov.

Si za predčasné voľby?

Podľa výsledkov prieskumu by víťazný Hlas-SD v parlamente získal 41 kresiel, OĽaNO 23, SaS 22, Smer-SD 14 a ĽSNS 11. Sme rodina, Progresívne Slovensko a SMK by mali zhodne po desať mandátov, strane Za ľudí by ich patrilo deväť. Na voľbách by sa zúčastnilo 61 percent opýtaných, voliť by určite nešlo desať percent respondentov, nerozhodnutých bolo 29 percent voličov.

Za predčasné parlamentné voľby na Slovensku je 47 percent opýtaných. Možnosť „rozhodne áno“ zvolilo 30,8 percenta a „skôr áno, ako nie“ 16,2 percenta respondentov. Odpoveď „skôr nie, ako áno“ označilo 19,8 percenta voličov a „rozhodne nie“ 16,4 percenta. Odpovedať nevedelo 16,8 percenta respondentov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý pre televíziu Joj uskutočnila od 8. do 10. marca. Agentúra vykonala prieskum telefonickou formou na vzorke 1 003 respondentov starších ako 18 rokov v rámci celého Slovenska.

Krajčí otočil, demisiu podá už dnes. Nechce byť zámienkou na pád celej vlády

Ak by bolo na Slovensku referendum o predčasných voľbách, zúčastnilo by sa na ňom 53,1 percenta Slovákov. Možnosť „rozhodne áno“ uviedlo 34,5 percenta a „skôr áno, ako nie“ 18,6 percenta účastníkov prieskumu. Odpoveď „skôr nie, ako áno“ si zvolilo 16,6 percenta opýtaných a „rozhodne nie“ 16,1 percenta. Odpovedať nevedelo 14,2 percenta respondentov.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech