PRIESKUM: Takto by dnes dopadli voľby do europarlamentu. Zisti, kto by získal najviac hlasov

  • Takto by dopadli voľby do europarlamentu
  • Na čele je PS s vyše 27 percentami
prieskum o EP
PRIESKUM: Takto by dopadli voľby do europarlamentu TASR/Jaroslav Novák
  • Takto by dopadli voľby do europarlamentu
  • Na čele je PS s vyše 27 percentami

Ak by sa voľby do Európskeho parlamentu (EP) konali v prvej polovici apríla, najviac hlasov (27,2 percenta) by získalo Progresívne Slovensko (PS). Nasledujú strany Smer-SD so ziskom 15,2 a Hlas-SD, ktorú by volilo 14,2 percenta voličov.

Potrebný počet hlasov, ktorý by im priniesol aspoň jeden mandát, by získali aj Republika, KDH, SaS a Aliancia. Vyplýva to z prieskumu volebných preferencií agentúry AKO pre televíziu JOJ 24.

TV JOJ uvádza, že ak by sa voľby do Európskeho parlamentu konali v čase konania prieskumu, tak:

  • 76,8 % opýtaných by išlo voliť,
  • 13,3 % nevie,
  • 8,2 % opýtaných tvrdilo, že by voliť nešli,
  • 1,7 % opýtaných na otázku odmietlo odpovedať.

Kto je pod 5 %?

Pod 5 % kvórom by sa ocitli Slovenská národná strana (4,1 %), SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ (3,2 %), Demokrati (2,7 %), Zdravý rozum (1,5 %), SRDCE vlastenci a dôchodcovia – SLOVENSKÁ NÁRODNÁ JEDNOTA (1,2 %), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (1,0 %), Ostatné strany (4,0 %).

Ako vyplýva z prieskumu ďalej, nie všetci voliči by do NR SR a do EP volili rovnakú stranu, a to aj napriek tomu, že ich strana by kandidovala do NR SR aj do Európskeho parlamentu.

Do Európskeho parlamentu by tú istú stranu volilo len 57 % voličov strany Demokrati, 60 % voličov SNS, 62 % voličov SaS, 63 % voličov KDH, 68 % voličov SMER-SD, 74 % voličov HLAS-SD, 83 % voličov Republiky, 91 % voličov Maďarskej aliancie, 91 % voličov Progresívneho Slovenska.

SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ by do EP volilo len 42 % voličov Koalície SLOVENSKO, KÚ a ZA ĽUDÍ, pričom Kresťanská únia do eurovolieb kandiduje samostatne.

V prípade uvedených výsledkov by sa 15 mandátov pre SR v EP rozdelilo nasledovne: PS by získalo päť, Smer a Hlas po tri mandáty. Po jednom svojom zástupcovi by sa podarilo dostať do EP aj Republike, KDH, SaS a Aliancii.

​Agentúra AKO robila tento prieskum telefonicky, a to na vzorke 1 000 ľudí, ktorí sú starší ako 18 rokov v dňoch 9. – 16. apríla 2024.

Zdroje: TASR, TV JOJ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá