Takto krúžkovali Slováci: Najviac hlasov zo všetkých získal Ódor, Beňovú predbehli Blaha aj Kaliňák

 • Štatistický úrad odhalil oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu
 • Víťazstvo Progresívneho Slovenska, Smer je druhý
 • Takto krúžkovali Slováci
Ľuboš Blaha, Ľudovít Ódor
Ľuboš Blaha (Smer) a Ľudovít Ódor (PS) TASR - Jaroslav Novák
 • Štatistický úrad odhalil oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu
 • Víťazstvo Progresívneho Slovenska, Smer je druhý
 • Takto krúžkovali Slováci

Štatistický úrad Slovenskej republiky zverejnil oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu. Slovenskí voliči do Bruselu posielajú päť strán. Zvíťazilo Progresívne Slovensko, nasleduje Smer a tretie skončilo hnutie Republika. Hlas a KDH obsadili zvyšné dve priečky s takmer rovnakým výsledkom.

Oficiálne výsledky eurovolieb

 • Progresívne Slovensko 27,81 % – šesť mandátov
 • Smer-SD 24,76 % – päť mandátov
 • Republika 12,53 % – dva mandáty
 • Hlas-SD 7,18 % – jeden mandát
 • KDH 7,14 % – jeden mandát

 • SaS 4,92 %
 • Demokrati 4,68 %
 • Maďarská Aliancia 3,88 %
 • Slovensko, Za ľudí 1,98 %
 • SNS 1,90 %

Účasť: 1 505 176 Slovákov prišlo k voľbám (34,38 %), 1 476 968 platných hlasov

Z oficiálnych výsledkov teda vyplýva, že strany súčasnej vládnej koalície získali šesť mandátov a strany súčasnej opozície sedem mandátov. Zvyšné dva pripadli mimoparlamentnej Republike. Ako sme už informovali, za PS bol najčastejšie krúžkovaný expremiér Ľudovít Ódor a za Smer podpredseda slovenského parlamentu Ľuboš Blaha.

Do Europarlamentu sa dostali aj kontroverzné mená ako Judita Laššáková – známa z dezinformačnej scény – za Smer či Milan Mazurek – v minulosti odsúdený za rasistické reči v rádiu – za Republiku.

Zvolení europoslanci a ich počet krúžkov

Progresívne Slovensko

Ľudovít Ódor – 294 944 hlasov

Veronika Cifrová Ostrihoňová – 117 207 hlasov (pôvodne štvrtá na kandidátke)

Martin Hojsík – 89 084 hlasov 

Ľubica Karvašová – 65 835 hlasov (pôvodne druhá na kandidátke)

Michal Wiezik – 30 022 hlasov

Lucia Yar – 16 974 hlasov

Smer-SD

Ľuboš Blaha – 187 020 hlasov (pôvodne druhý na kandidátke)

Erik Kaliňák – 151 860 hlasov (pôvodne tretí na kandidátke)

Monika Beňová – 131 126 hlasov (pôvodne prvá na kandidátke)

Judita Laššáková – 87 166 hlasov

Katarína Roth Neveďalová – 44 409 hlasov

Republika

Milan Uhrík – 133 949 hlasov

Milan Mazurek – 71 656 hlasov

KDH

Miriam Lexmann – 58 179 hlasov

Hlas-SD

Branislav Ondruš – 42 423 hlasov (pôvodne druhý na kandidátke)

Strane SaS, ktorej kandidátku viedol Richard Sulík, chýbalo len niekoľko stotín hlasov. Na dosiahnutie 5-percentnej hranice SaS potrebovala o 1 146 hlasov viac. Demokratom chýbalo 4 645 hlasov.

Do Bruselu po sobotňajších voľbách neodcestujú známe mená slovenskej politickej scény ako Richard Sulík (SaS), Vladimíra Marcinková (SaS), Igor Matovič (Slovensko), Andrej Danko (SNS) či Jaroslav Naď (Demokrati). Neúspech možno konštatovať aj pri Martine Šimkovičovej (SNS), Romane Tabák (SNS) či Jozefovi Mihálovi (Demokrati).

Minimum hlasov získal aj Marián Kotleba (ĽSNS) alebo exminister Milan Krajniak (Kresťanská únia).

Neoficiálne výsledky volieb
zdroj: Startitup

Vyjadrenia politikov

Po uverejnení neoficiálnych výsledkov v médiách sa na Facebooku vyjadril líder kandidátky PS Ľudovít Ódor. „Spoločne sme dokázali získať najsilnejší mandát pre proeurópske Slovensko. Vážime si vašu dôveru, naložíme s ňou zodpovedne,“ uviedol.

„Potvrdilo sa, že na Slovensku dokážeme poraziť Smer. Je to veľmi dôležitá vzpruha pre ľudí do najbližšieho obdobia. A zároveň dôležitý odkaz, ktorý vyslali voliči tejto vláde – brzdite, naozaj si nemôžete dovoliť všetko. Sú pred nami dva roky tvrdej práce. Na tento výsledok musíme nadviazať. Musíme poriadne ukotviť PS v každom jednom regióne Slovenska,“ povedal predseda PS Michal Šimečka.

Richard Sulík na sociálnej sieti poznamenal, že ho výsledok osobne mrzí a berie ho na seba. Výsledok beriem ako líder kandidátky na seba, keďže sa nám napriek plnej podpore strany nepodarilo získať mandát. Chcem však v prvom rade poďakovať všetkým našim voličom za hlasy. Taktiež členom SaS a vedeniu strany,“ napísal.

Smer ďakuje za historický výsledok

Podpredseda Smeru a parlamentu Ľuboš Blaha na sociálnej sieti Telegram poďakoval voličom Smeru a uviedol, že víťazstvo PS je Pyrrhovým víťazstvom. Iné liberálne strany sa totiž do Európskeho parlamentu nedostali, podotkol. „Osobne idem s plnou vervou do Bruselu bojovať za Slovensko, za vás a za Roberta Fica,“ odkázal Blaha.

„Zo Slovenska sme do Bruselu vyslali jasný signál, keď väčšinu získali poslanci národných a konzervatívnych politických síl. Občania zadali jasnú objednávku na zmenu politiky EÚ, keď pri rekordnej účasti väčšinovo odmietli prístup EÚ k vojne na Ukrajine, posielaniu zbraní a progresívnej ideológii v podobe Green Dealu a popierania tradičných hodnôt,“ uviedol Smer po oznámení neoficiálnych výsledkov.

Hlas ani SNS výsledky v nedeľu priamo nekomentovali.

Milan Uhrík napísal, že ich mrzí avizovaná výhra progresívcov. „Ale tá je len na papieri. Podstatné je, že za Slovensko budú v Bruseli v menšine. Ochrana slovenských záujmov je prioritou,“ tvrdí Uhrík za Republiku.

Z kandidátov za SNS sa ozvala Romana Tabák, ktorá na svojom Instagrame uverejnila kontroverzný príspevok. Informovali sme ťa, že v ňom spomínala smrť Roberta Žitňanského, manžela bývalej europoslankyne Jany Žitňanskej, ktorého v Bruseli v roku 2017 tragicky zrazilo auto. Nemiestnu instagramovú reakciu Romany Tabák nájdeš v článku na tomto odkaze.

Najnovšie videá

Trendové videá