Prieskum ukázal katastrofálnu nedôveru Slovákov v štát. Výnimkami sú hasiči a prezidentka

  • Nový prieskum spoločnosti MEDIAN SK odhalil, komu Slováci najviac dôverujú
  • Na prvé priečky sa dostala Čaputová, Fico a Pellegrini
prieskum čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová a výsledky prieskumu, TASR/Jaroslav Novák, MEDIAN SK
  • Nový prieskum spoločnosti MEDIAN SK odhalil, komu Slováci najviac dôverujú
  • Na prvé priečky sa dostala Čaputová, Fico a Pellegrini

Na Slovensku je dôvera v politika skôr raritou. Napovedá tomu aj nový prieskum agentúry MEDIAN SK, ktorý zisťoval, kto je u nás najdôveryhodnejším politikom a inštitúciou, ale aj či považujú Slováci veľmoci za hrozby.

Stále najdôveryhodnejšia

Prieskum vykonaný prostredníctvom osobného a online opytovania na vzorke 1 002 ľudí ukazuje, že na prvom mieste v rebríčku dôveryhodnosti sa aj naďalej drží prezidentka SR Zuzana Čaputová. Celkovo jej úplne alebo čiastočne dôveruje 34 % opýtaných. V porovnaní s predošlým obdobím však ide o výraznejší pokles.

Zuzane Čaputovej najviac dôvery vyslovujú ľudia vo veku medzi 30 a 49 rokov. Dôvera voči prezidentke sa zvyšuje s nárastom úrovne dosiahnutého vzdelania. Častejšie jej dôveru prejavujú obyvatelia Bratislavského a Trnavského kraja, ako aj obyvatelia Košického kraja.

Nasledujú predsedovia strán Hlas-SD a Smer-SD Peter Pellegrini a Robert Fico, ktorí v danom poradí získali dôveru 29 % a 27 %. Ficovi najviac dôvery prejavujú ľudia vo veku 50 a viac rokov, a najmä obyvatelia Žilinského a Trenčianskeho kraja. 

Naopak, Pellegrinimu dôveru vyjadrujú najmä ľudia vo veku od 30 do 69 rokov a obyvatelia Bratislavského, Žilinského a Prešovského kraja. Dôveryhodnosť dvojice ostáva, narozdiel od prezidentky, stabilná.

Dôverou vyššou ako 20 % disponujú už len predseda NR SR Boris Kollár a bývalý premiér Eduard Heger. Nad hranicu 20 % sa nedostali ani mená ako Richard Sulík, Igor Matovič či Michal Šimečka.

graf dôveryhodnosť politikom
zdroj: MEDIAN SK

Bojíme sa aj Ruska aj USA

Ďalším bodom prieskumu je vnímanie USA a Ruska Slovákmi. Podľa prieskumu považuje 43 % dospelých obyvateľov Slovenskej republiky Rusko za hrozbu, pričom takmer rovnaký podiel, 44 %, považuje za hrozbu aj Spojené štáty.

Rusko je vnímané ako hrozba najmä medzi respondentmi vo veku 30 – 39 rokov. S narastajúcou úrovňou dosiahnutého vzdelania rastie aj vnímanie Ruska ako hrozby. Východnú veľmoc považujú za hrozbu častejšie obyvatelia veľkých miest.

USA sú najviac vnímané ako hrozba respondentmi z Trenčianskeho kraja a obyvateľmi menších obcí s počtom obyvateľov medzi 1 000 a 5 000.

graf vnímanie veľmocí
zdroj: MEDIAN SK

Najviac veríme hasičom

Slováci sú skôr nedôverčiví aj voči národným inštitúciám. Najdôveryhodnejšou národnou inštitúciou medzi obyvateľmi je Hasičský a záchranný zbor SR. Dôveru mu deklaruje 79 % obyvateľov. Nasledujú armáda, samosprávy a polícia. Armáde deklarujú dôveru najmä ľudia vo veku 40 – 59 rokov.

Dôvera armáde priamo úmerne narastá s výškou dosiahnutého vzdelania. Armáde dôverujú najčastejšie obyvatelia Trnavského, Košického, Prešovského a Bratislavského kraja. Najmenej dôveryhodnými inštitúciami sú naopak Národná rada a Vláda SR.

graf dôveryhodnosť nár. inštitúcií
zdroj: MEDIAN SK

O čosi lepšie výsledky však dosiahli medzinárodné inštitúcie. Najdôveryhodnejšou medzinárodnou inštitúciou ostáva aj naďalej Vyšehradská štvorka nasledovaná OSN, EÚ a NATO. Dôveru V4 deklaruje 56 % obyvateľov.

Zdroj: MEDIAN SK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá