Úprimný prieskum: Slováci prezradili, koľkí skutočne žijú od výplaty k výplate

  • Takmer 36 percent opýtaných žije „od výplaty k výplate"
  • Zo svojho príjmu sú schopní si viac ušetriť muži
peniaze, žena, atm
Ilustračné foto: Wikimedia/Adam Jones, User:Mattes
  • Takmer 36 percent opýtaných žije „od výplaty k výplate"
  • Zo svojho príjmu sú schopní si viac ušetriť muži

Dobré správy. Takmer polovica ľudí si je v súčasnosti schopná zo svojho príjmu niečo ušetriť. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV JOJ. Prieskum zrealizovala v dňoch 4. až 10. mája na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov. 

Ďalších takmer 36 percent opýtaných žije „od výplaty k výplate“, teda ich príjem pokrýva len aktuálne výdavky. Cez 13 percent respondentov sa vyjadrilo, že pri pokrývaní výdavkov musí čerpať z rezervy, z ušetrených alebo požičaných peňazí, informuje SITA.

Viac si ušetria muži

K téme sa nevedeli vyjadriť, resp. nechceli odpovedať takmer tri percentá oslovených. Zo svojho príjmu si schopní si viac ušetriť muži, ktorých sa takto vyjadrilo 56 percent. Naopak, zo svojho príjmu si vie niečo odložiť 41 percent žien. Z finančnej rezervy pri platení výdavkov čerpá 16 percent žien a 10 percent mužov. Schopnosť niečo si z príjmu ušetriť pritom klesá so stúpajúcim vekom.

Kým vo vekovej kategórii 18 až 33 rokov si dokáže niečo z príjmu odložiť 59 percent oslovených, vo veku 50 až 65 rokov je to 43 percent respondentov a vo veku nad 65 rokov 34 percent oslovených.

Schopnosť si niečo ušetriť rastie so stupňom vzdelania. Z respondentov s vysokoškolským vzdelaním si z príjmu niečo odloží 66 percent ľudí, kým pri základnom alebo učňovskom vzdelaní bez maturity je to 33 percent oslovených.

Najväčšiu schopnosť si zo svojho príjmu niečo ušetriť majú voliči strán Sloboda a Solidarita a Progresívne Slovensko, ide o viac ako 70 percent voličov týchto strán. Na opačnej strane stoja voliči hnutia Sme rodina, OĽANO a Smer-SD, u ktorých schopnosť si niečo zo svojho príjmu odložiť deklarovalo menej ako 40 percent voličov týchto strán.

Slováci a šetrenie

Slováci vedia šetriť, majú dlhú tradíciu šetrenia, čo môže súvisieť s minulosťou krajiny, keď bola väčšina obyvateľov závislá od poľnohospodárstva a musela šetriť, aby zabezpečila svoje prežitie. Aj dnes vedia slovenskí občania šetriť a v prieskumoch o financiách a úsporách sú Slováci medzi krajinami, ktoré majú vyššie úrovne úspor.

Napríklad podľa prieskumu o financiách domácností, ktorý vypracovala Slovenská národná banka v roku 2020, až 84 % domácností na Slovensku má nejaké úspory.

Okrem toho, v prieskume o finančnom správaní Slovákov, ktorý realizovala Poisťovňa Allianz Slovensko v roku 2020, až 70 % opýtaných uviedlo, že si každý mesiac odkladá nejakú sumu peňazí na úspory. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Avšak ako aj v iných krajinách, aj pre Slovákov je šetrenie niekedy ťažké. Môže to byť spôsobené napríklad nízkymi príjmami, vysokými výdavkami, neznalosťou finančných nástrojov alebo ťažkosťami pri správe peňazí.

Preto je dôležité poskytovať finančné vzdelávanie a podporu, ktorá pomôže ľuďom lepšie porozumieť ich financiám a zlepšiť ich finančné správanie.

Zdroje: SITA, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá