PRIESKUM: Polovica Slovákov nedôveruje polícii, vakcínu považujeme za jediný spôsob ukončenia pandémie

  • Ochotu dať sa zaočkovať čo najskôr vyjadrilo podľa prieskumu Eurobarometra 38 percent Slovákov
  • Prieskum ukázal aj to, že Slováci viac dôverujú armáde ako polícii
policia
TASR/Roman Hanc
  • Ochotu dať sa zaočkovať čo najskôr vyjadrilo podľa prieskumu Eurobarometra 38 percent Slovákov
  • Prieskum ukázal aj to, že Slováci viac dôverujú armáde ako polícii

S tvrdením, že vakcíny sú jediným spôsobom ukončenia pandémie súhlasí na Slovensku 69 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý sa na Slovensku robil v období od 12. februára do 5. marca tohto roku. Rovnaké tvrdenie podporuje v rámci priemeru Európskej únie 70 percent respondentov.

Podľa prieskumu si zároveň 77 percent respondentov myslí, že Európska únia (EÚ) je kľúčová pri zabezpečovaní vakcín (EÚ 69 percent). Na druhej strane podľa prieskumu si 71 percent opýtaných myslí, že vakcíny môžu mať vedľajšie účinky (EÚ 67 percent) a 68 percent je presvedčených, že sa vyvíjajú, testujú a schvaľujú príliš rýchlo (EÚ 52 percent).

Dánsko očkovanie vakcína koronavírus covid-19
zdroj: TASR/AP

Slováci dôverujú armáde, polícii nie 

Pokiaľ ide o očkovanie, ochotu dať sa zaočkovať čo najskôr vyjadrilo 38 percent Slovákov (EÚ 45 percent). Ďalších 22 percent vyjadrilo zámer dať sa očkovať v priebehu roku 2021 (EÚ 20 percent). Neskôr sa chce dať zaočkovať podľa prieskumu 22 percent opýtaných (EÚ 21 percent) a 16 percent respondentov sa vyjadrilo, že sa nechcú očkovať nikdy (EÚ 12 percent).

Pokiaľ ide o dôveru v národné inštitúcie na Slovensku, podľa prieskumu najviac opýtaných dôveruje armáde. Konkrétne sa dôvera v armádu pohybuje na úrovni 65 percent a nedôvera na úrovni 33 percent respondentov. Pokiaľ ide o políciu, tej podľa prieskumu dôveruje 45 percent a nedôveruje 53 percent respondentov.

Myslíš si, že na ukončenie pandémie je potrebná vakcinácia?

Dôvera v súdy je na úrovni 28 percent, pričom im nedôveruje 69 percent opýtaných. V prípade vlády SR sa dôvera pohybuje na úrovni 24 a nedôvera na úrovni 74 percent. Parlamentu podľa Eurobarometra dôveruje 23 percent respondentov a nedôveruje 75 percent respondentov.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech