Prikrášlil Kremeľ čísla? Rusko môže mať najväčšiu úmrtnosť na koronavírus na svete, obetí mohlo byť až 500 000

  • Ruská federácia čelí obvineniam, že manipulovala s koronavírusovými štatistikami
  • Rusi mali tutlať počet úmrtí spôsobených koronavírusom aj počet nakazených
  • Pomocou nadmerných úmrtí odborníci vypočítali, že počet úmrtí mohol byť až 500-tisíc
  • To by robilo z Ruska krajinu s najväčším počtom úmrtí zo všetkých veľkých krajín. Nakazených mohlo byť až 29 miliónov
truhla covid
TASR/SITA/AP, Petr David Josek, Alexei Nikolsky
  • Ruská federácia čelí obvineniam, že manipulovala s koronavírusovými štatistikami
  • Rusi mali tutlať počet úmrtí spôsobených koronavírusom aj počet nakazených
  • Pomocou nadmerných úmrtí odborníci vypočítali, že počet úmrtí mohol byť až 500-tisíc
  • To by robilo z Ruska krajinu s najväčším počtom úmrtí zo všetkých veľkých krajín. Nakazených mohlo byť až 29 miliónov

Ruská federácia je známa kreatívnou interpretáciou faktov. Teraz čelí podozreniam, že celý čas manipulovala koronavírusovými štatistikami. Rusi mali tutlať počet úmrtí spôsobených koronavírusom aj počet nakazených, uvádza spravodajský web televízie ABC News.

ABC News ako príklad uvádza, že miestna správa v Petrohrade prestala zverejňovať informácie o tom, koľko pacientov s COVID-19 bolo hospitalizovaných práve v čase konania Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra. Každoročné fórum navštevuje ruská elita a ruský prezident Vladimir Putin na ňom tvrdil, že život sa „postupne vracia do svojej normálnej rutiny“.

Američania majú v Južnej Kórei 28-tisíc vojakov. Nekompromisná sestra Kim Čong-una varuje pred ich spoločným cvičením

Práve vtedy ale Rusko, vrátane Petrohradu zasiahla tretia vlna, ktorá bola zapríčinená rýchlo sa šíriacim delta variantom. Pred ekonomickým fórom bol denný počet hospitalizácií na úrovni 500. Predstavitelia Petrohradu odmietli komentovať zmiznutie dát v čase fóra a štatistiky začali zverejňovať až o tri týždne neskôr.

V skutočnosti mohlo umrieť až pol milióna ľudí 

Už počas pandémie bolo Rusko obviňované, že manipuluje štatistikami. Kremeľ ale tieto tvrdenia odmietal s vysvetlením, že epidemiologická situácia v krajine je lepšia ako v zahraničí. Dostupné dáta ale vravia niečo iné.

Údaje naznačujú, že skutočný počet obetí môže byť viac ako pol milióna. To by zaradilo Rusko medzi krajiny s najvyšším počtom úmrtí na svete. Tieto predpoklady môžu byť v skutočnosti ešte horšie kvôli delta variantu a slabej zaočkovanosti obyvateľstva aj napriek povinnému očkovaniu vybraných skupín obyvateľstva. Aspoň prvú dávku vakcíny podľa Our World in Data dostalo 25,19 % obyvateľov. Plne zaočkovaných je len 17,45 % obyvateľov.

Ruský oficiálny počet obetí COVID-19 zverejnený vládnou pracovnou skupinou pre koronavírus je v súčasnej dobe okolo 160-tisíc. V celkovom počte to je štvrté miesto na svete za USA, Indiou a Brazíliou. Počet úmrtí je aj tak naďalej pomerne nízky na počet obyvateľov.

Počet odhalili na základe nadmerných úmrtí 

Odborníci sa preto zhodli, že najlepší spôsob ako odhaliť skutočný počet obetí v Rusku je metóda „nadmerných úmrtí“. Tá porovná celkový počet úmrtí na akúkoľvek príčinu v krajine počas pandemických období s celkovým počtom úmrtí v priemernom roku.

ABC News uvádza, že každá krajina zaznamenala počas pandémie prudký rast nadmerných úmrtí. Podľa odborníkov sa dá väčšina týchto úmrtí pripísať koronavírusu.

Ruský oficiálny počet obetí neberie do úvahy nadmerné úmrtia, ale jeho národná štatistická služba Rosstat naďalej zverejňuje tieto údaje o celkovej úmrtnosti za každý mesiac. Dáta sú zverejňované v tabuľkách.

koronavírus nemocnica lekári žilina
zdroj: TASR /Erika Ďurčová

Dát sa chytili demografi aj novinári a tí na základe nich vypočítali, že v roku 2020 Rusko zaznamenalo o 340 000 viac úmrtí ako v roku 2019. Za prvých päť mesiacov roku 2021 došlo k 133 000 ďalším úmrtiam navyše.

„To znamená, že Rusko si počas pandémie vyžiadalo najmenej 473 000 ďalších úmrtí, než je obvyklé, čo je už trikrát viac, ako bolo oficiálne hlásené. To ešte nezahŕňa jún a júl, najsmrteľnejšie mesiace súčasnej tretej vlny,“ tvrdí ABC News.

Demograf upozornil na manipuláciu s dátami, prepustili ho 

Alexey Raksha, demograf, ktorý predtým pracoval v spoločnosti Rosstat uviedol, že do konca septembra by tento počet mohol prekročiť až 700 000 úmrtí.

To by robilo z 144 miliónového Ruska krajinu s najvyšším počtom obetí zo všetkých veľkých krajín na svete. V Spojených štátoch si vyžiadal covid životy 629 380 ľudí. USA má ale viac ako dvakrát väčšiu populáciu, 331 miliónov obyvateľov.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Takýto počet úmrtí bol najväčší od povojnových čias. Demografa Alexey Raksha minulý rok prepustili z Rosstatu, keď verejne poukázal na nezrovnalosti v koronavírusových štatistikách. Demograf tvrdí, že na dátach boli viditeľné neprirodzené manipulácie a objavovalo sa kolísanie dát a zrazu boli stabilné. „Je to v rozpore so všetkými štatistickými, epidemiologickými a demografickými zákonmi,“ uviedol Raksha pre ABC News. „Je to nemožné.“

Demograf tvrdí, že primátor Moskvy Sergej Sobjanin nariadil, že hlavné mesto nemôže vykazovať viac ako 75 úmrtí denne.

Vyšší počet úmrtí podľa televízie uznala podpredsedníčka vlády Tatiana Goliková, ktorá priznala, že 85 % všetkých nadmerných úmrtí v Rusku bolo spôsobených koronavírusom.

Podľa nezávislých médií malo COVID až 29 miliónov Rusov 

Nie sú to len štatistiky úmrtí, ktoré majú byť poddimenzované. Nedávne zistenia troch nezávislých ruských investigatívnych spravodajských serverov tiež našlo dôkazy, že štatistiky ohľadom nových prípadov koronavírusu môžu byť až 5-krát zmenšené.

Médiá Meduza, Kholod a Mediazona tvrdia, že ministerstvo má databázu obsahujúcu 29 miliónov zaznamenaných prípadov COVID-19. Oficiálny Rusko vykazuje len vyše 6 miliónov prípadov koronavírusu. Kremeľ ale zistenia poprel a uviedol, že databáza údajne obsahuje aj čísla zaočkovaných.

zdroj: SITA/AP, Esteban Felix

Minulý týždeň v Petrohrade 68-ročný futbalový manažér Alexander Yablokov povedal, že neverí oficiálnym štatistikám, pretože strávil tri týždne na covidovom oddelení. Za týždeň podľa neho umreli všetci pacienti, ktorí s ním boli na izbe okrem jedného. Za týždeň tak zažil šesť úmrtí. Na ich smrť ich upozornil len zvuk vozíka na telo. „Myslel som, že som sa ocitol v márnici. Nie nemocnica, ale márnica,“ povedal manažér pre ABC News.

Zdroje: ABC News, Our World in Data, Wordlometers

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech