Američania majú v Južnej Kórei 28-tisíc vojakov. Nekompromisná sestra Kim Čong-una varuje pred ich spoločným cvičením

  • Kim Jo-čong, sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una varovala Soul pred spoločným cvičením s USA
  • Vplyvná členka dynastie tvrdí, že cvičenie by mohlo zvýšiť napätie a naštrbiť odhodlanie oboch Kóreí na obnovenie vzťahov
  • Len prednedávnom bola obnovená komunikačná linka medzi Soulom a Pchjongjangom
  • Američania majú v krajine vyše 28-tisíc vojakov, ktorých prítomnosť ročne stojí miliardy dolárov
Kim US
TASR/AP, Jonhap, Jorge Silva
  • Kim Jo-čong, sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una varovala Soul pred spoločným cvičením s USA
  • Vplyvná členka dynastie tvrdí, že cvičenie by mohlo zvýšiť napätie a naštrbiť odhodlanie oboch Kóreí na obnovenie vzťahov
  • Len prednedávnom bola obnovená komunikačná linka medzi Soulom a Pchjongjangom
  • Američania majú v krajine vyše 28-tisíc vojakov, ktorých prítomnosť ročne stojí miliardy dolárov

Kim Jo-čong, sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una, v nedeľu varovala Južnú Kóreu pred spoločným cvičením s Američanmi, uvádza TASR.

Vplyvná členka vládnucej dynastie sa domnieva, že cvičenie môže naštrbiť odhodlanie lídrov oboch Kóreí obnoviť vzájomnú dôveru.

Žiadne „zlatko”, iba súdruh. Aj keď si na rande. V Severnej Kórei ti hrozí až trest smrti aj za to, že rozprávaš slangovo

Kim Jo-čong tiež uviedla, že nedávne rozhodnutie oživiť horúce linky medzi oboma Kóreami treba vnímať len ako obnovenie „fyzických“ väzieb a bolo by „neuvážené“ predpokladať, že je predzvesťou konania schôdzky.

Kroky Soulu budú podrobne sledovať 

Vyhlásenie Kim Jo-čong podporuje teórie, že rozhodnutie KĽDR obnoviť komunikačné linky je zamerané predovšetkým na prinútenie Soulu presvedčiť Washington, aby urobil ústupky v rámci ekonomických sankcii voči krajine. Jadrová diplomacia ale ostáva na mŕtvom bode, uvádza agentúra AP. Krajinu v súčasnosti sužuje vysoká inflácia a hladomor.

„Už niekoľko dní počúvam nepríjemný príbeh, že spoločné vojenské cvičenia medzi juhokórejskou armádou a americkými silami by mohli pokračovať podľa plánu,“ povedala Kim Jo-čong podľa agentúry AP.

zdroj: TASR/AP, Ahn Young-joon, Korean Central News Agency,Patrick Semansky

„Považujem to za nežiaducu predohru, ktorá vážne podkopáva vôľu najvyšších predstaviteľov severu a juhu, ktorí si želajú urobiť krok k obnoveniu vzájomnej dôvery, a ktorá ešte viac zatemňuje cestu pre vzťahy sever-juh,“ dodala nekompromisná sestra.

Kim Jo-čong tiež uviedla, že v Pchjongjangu budú podrobne sledovať kroky Soulu ohľadom vojenských cvičení.

Cvičenia sú provokáciou, ozýva sa zo Pchjongjangu

Sestru severokórejského vodcu Kim Čong-una mnohí odborníci považujú, za ešte krutejšiu ako je jej brat. V oblasti zahraničnej politiky vystupuje ešte nekompromisnejšie ako vodca Severnej Kórey. Naposledy pochovala americké nádeje na spoločné rokovanie.

Pravidelné vojenské cvičenia medzi Soulom a Washingtonom sú dlhodobým zdrojom napätia. Severná Kórea ich nazývala skúškou invázie a reagovala raketovými testami.

Južná Kórea a USA tvrdia, že ich cvičenia majú obranný charakter. V poslednej dobe ale obe krajiny od spoločných cvičení počas pandémie koronavírusu ustúpili. Hovorca juhokórejského ministerstva obrany Boo Seung-Chan uviedol, že Washington aj Soul momentálne skúmajú podmienky pre cvičenie ako je epidemiologická situácia ale aj pokrok v snahe dosiahnuť denuklearizáciu Kórejského polostrova.

Analytik Cheong Seong-Chang zo súkromného inštitútu Sejong v Južnej Kórei uviedol, že slová vplyvnej sestry o zrušenie spoločného cvičenia jeho krajiny nemôže akceptovať.

„Južná Kórea nemá žiadne dôvody na to, aby presvedčila USA, aby pozastavili cvičenia Južnej Kórey-USA, najmä v čase, keď je Severná Kórea voči samitu juh-sever negatívna,“ uviedol Cheong pre AP.

zdroj: TASR/AP, Ahn Young-joon. Na snímku vojenské cvičenia Južnej Kórei a USA

Trump chcel vojakov z krajiny stiahnuť 

Práve Soul si praje zmierenie na Kórejskom polostrove a pomohol zorganizovať aj prvý samit medzi Kim Čong-unom a bývalým prezidentom Donaldom Trumpom.

Druhý samit medzi Kim Čong-unom a Trumpom sa napokon neuskutočnil kvôli nezhodám, a to z dôvodu nezhody v otázke prípadného zmiernenia sankcií USA voči KĽDR.

zdroj: TASR/AP, Evan Vucci

Pchjongjang neskôr prerušil komunikáciu aj so Soulom, s ktorým tiež zastavil všetky spoločné projekty.

Donald Trump nemal ale problém len so Severnou Kóreou. Vadila mu aj prítomnosť amerických vojsk v Južnej Kórei. Podľa Trumpa bola prítomnosť vojakov a obranného systému v krajine veľmi nákladná. Trump sa vyhrážal, že vojská z krajiny stiahne, ak Soul USA viac nezaplatí. Spojené štáty dovtedy vynakladali na vojenskú prítomnosť v krajine 3,5 miliardy dolárov ročne. 

Bezpečnostná aliancia trvá už viac ako 70 rokov 

Bezpečnostná aliancia medzi Južnou Kóreou a Spojenými štátmi trvá už viac ako 70 rokov. Koncom kórejskej vojny (1950-1953) podpísali Washington a Soul zmluvu o vzájomnej obrane. Tá sa stala základom pre budúce rozmiestnenie amerických vojsk v Južnej Kórei, uvádza agentúra Reuters.

V roku 1966 obe krajiny podpísali Dohodu o postavení ozbrojených síl (SOFA), ktorá stanovila pravidlá upravujúce a chrániaci personál USA umiestnený v Južnej Kórei.

Žiadne „zlatko”, iba súdruh. Aj keď si na rande. V Severnej Kórei ti hrozí až trest smrti aj za to, že rozprávaš slangovo

V článku V dohody sa uvádza, že Spojené štáty budú znášať všetky náklady na udržiavanie amerických vojsk, okrem nákladov, ktoré bude znášať Južná Kórea. Tie zahŕňajú vybavenie a kompenzáciu nákladov na zariadenie a cestu.

Trump žiadal 5 miliárd dolárov, čo bol päťnásobok toho čo, dovtedy Soul platil. Južná Kórea odmietla takéto navýšenie a v roku 2019 súhlasila so zvýšením svojho príspevku na necelých 1,04 bilióna wonov (921,5 milióna dolárov), čo je oproti predchádzajúcej dohode zvýšenie o 8,2%. Podľa správy amerického Kongresu sa prezident Joe Biden a prezident Južnej Kórei Mun Čä-in dohodli na navýšení príspevku o 13,9 %.

Väčšina prostriedkov z príspevku aj tak zostáva krajine, putuje na mzdy domácich pracovníkov, ktorých si najíma americká armáda alebo na výstavbu zariadení v krajine.

zdroj: TASR/AP, Patrick Semansky

Viac ako 28-tisíc vojakov a desiatky kusov bojovej techniky 

Podľa údajov Kongresu je v Južnej Kórei umiestnených asi 28 500 amerických vojakov. V Južnej Kórei je tak najviac amerických vojakov po Nemecku a Japonsku.

Údaje z Kórejskej obrannej bielej knihy vydanej minulý december, ukazujú, že Americké sily Kórea (USFK) prevádzkujú asi 90 bojových lietadiel, 40 útočných helikoptér, 50 tankov a asi 60 rakiet Patriot, uvádza Reuters.

Z obrany krajiny majú značné výhody aj Američania, tí vďaka americkému protiraketovému systému majú možnosť včas reagovať na prípadne hrozby zo KĽDR, ktoré by mohli byť mierené na Spojené štáty. Taktiež Soul patrí k najväčším obchodným partnerom USA.

Zdroje: TASR, AP, Reuters, Congressional Research Service

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá