Sestra Kim Čong-una pochovala americké nádeje na jednanie. „Zlodejíček“ Biden ma bizarné príhody s vodcom KĽDR

  • USA môže na diplomatické rokovania s KĽDR zabudnúť, tvrdí sestra severokórejského vodcu
  • Kim Jo-čong uviedla, že Washington má v tomto smere „nesprávne“ očakávania
  • Reagovala tak na slová poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana
  • Postoj Bidenovej administratívy voči KĽDR sa ešte len formuje. Skúsenosti s Kimom ale Biden už má
Kim Biden
TASR/AP, Ahn Young-joon, Korean Central News Agency,Patrick Semansky
  • USA môže na diplomatické rokovania s KĽDR zabudnúť, tvrdí sestra severokórejského vodcu
  • Kim Jo-čong uviedla, že Washington má v tomto smere „nesprávne“ očakávania
  • Reagovala tak na slová poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana
  • Postoj Bidenovej administratívy voči KĽDR sa ešte len formuje. Skúsenosti s Kimom ale Biden už má

Nekompromisná sestra severokórejského vodcu vyslala do Spojených štátov tvrdý odkaz, na diplomatické jednania s KĽDR vraj majú zabudnúť, uvádza TASR.

Kim Čong-un priznal, že jeho komunistická Kórea hladuje. Problémom sú aj vysoké ceny, šampón stojí 200 dolárov

Kim Jo-čong uviedla, že Washington má v tomto smere „nesprávne“ očakávania, ktoré by mohli viesť len k „väčšiemu sklamaniu“. Informovali o tom agentúry AP a Jonhap.

Kim Jo-čong reagovala na Sullivana

Sestra Kim Čong-una sa takto vyjadrila po tom, ako Kim Čong-un nedávno vyhlásil, že KĽDR by mala byť pripravená na dialóg aj na konfrontáciu s USA, avšak najmä na druhú z týchto možností. Kim sa takto vyjadril uplynulý štvrtok na plenárnom zasadnutí ústredného výboru Kórejskej robotníckej strany.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan zhodnotil tieto Kimove slová ako „zaujímavý“ signál zo strany Pchjongjangu. Dodal, že USA si počkajú na to, či zo severokórejskej strany dôjde ohľadne možných rokovaní k nejakej „priamejšej komunikacii“.

zdroj: TASR/AP, Felipe Dana

Na Sullivanovo tvrdenie v pondelok nadviazal americký osobitný vyslanec pre Severnú Kóreu Sung Kim, ktorý uviedol, že USA sa so severokórejskými vyjednávačmi stretnú „kedykoľvek, kdekoľvek, a bez predbežných podmienok“. Zároveň vyjadril nádej v to, že KĽDR bude na túto ich ponuku reagovať „pozitívne“

 „Počula som, že americký poradca pre národnú bezpečnosť zmienil, že považuje postoj (KĽDR) voči USA za ‚zaujímavý signál‘,“ uviedla Kim Jo-čong vo vyhlásení, ktoré v utorok zverejnila severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA. „Zdá sa, že USA si môžu situáciu vykladať takým spôsobom, aby to bola pre nich útecha. Nesprávne očakávania ich však uvrhnú do väčšieho sklamania,“ dodala.

Vzťah medzi Kim Čong-unom a Donaldom Trumpom bol plný zvratov  

Kim Čong-un a bývalý prezident Donald Trump mali vzťah plný zvratov. Na začiatku Trumpovho funkčného obdobia sa vzájomne pourážali. Trump nazval severokórejského vodcu za „krpatého rakeťáka“ a „šialenca“ , ten ho na oplátku nazval  „psychicky chorým mužom“.  Neskôr nasledovalo oteplenie ich vzťahov, vzájomné lichôtky aj samity.

zdroj: TASR/AP, Evan Vucci

Neskôr sa rokovania medzi USA a Pchjongjangom pozastavili, došlo k tomu vo februára 2019, keď stroskotal druhý sammit Kima Čong-una s vtedajším s Trumpom vo Vietname, a to z dôvodu nezhody v otázke prípadného zmiernenia sankcií USA voči KĽDR. Pchjongjang neskôr prerušil komunikáciu aj so Soulom, s ktorým tiež zastavil všetky spoločné projekty.

Postoj Bidenovej administratívy sa ešte len formuje

Severokórejský líder vo svojich posledných prejavoch pohrozil USA posilnením jadrovej hrozby. Tvrdil tiež, že osud diplomacie a bilaterálnych vzťahov s USA závisí od toho, či Washington prestane so svojou „nepriateľskou politikou“.

Volajú ju Ivanka Trump zo Severnej Kórey. Po Kimovi môže prebrať moc jeho sestra, ešte brutálnejší diktátor

Viacerí americkí predstavitelia navrhujú, aby prezident Joe Biden zaujal voči KĽDR prístup akejsi strednej cesty medzi prístupmi jeho predchodcov v úrade: medzi priamym vyjednávaním s Pchjongjangom, ktoré presadzoval Donald Trump, a rezervovanejším postojom „strategickej trpezlivosti“ Baracka Obamu. Niektorí experti však tvrdia, že KĽDR by mala najskôr podniknúť konkrétne kroky smerom k denuklearizácii, a až potom by mohlo dôjsť k uvoľneniu sankcií zo strany Bidenovej administratívy.

Biden Kima pozná, počas Obamovej vlády mal neštandardnú požiadavku 

Samotný Biden má už z Obamovej administratívy skúsenosti s KĽDR aj jej vodcom. Okrem toho, že ho propaganda štátu označovala za „nehanebného zlodejíčka“ nechýbajú ani bizarné príhody.

V roku 2009 severokórejský režim uväznil dve americké novinárky. Čong-un súhlasil s ich prepustením jedine výmenou za návštevu jeho krajiny top diplomatickou misiou, ktorú si sám určí.

Severokórejský vodca si vybral bývalého prezidenta a manžela vtedajšej ministerky zahraničia Hillary Clinton, Billa. KĽDR síce označovala ministerku mnohými menami a prívlastkami ako „smiešna ženská“, pre Billa Clintona mal severokórejský vodca prekvapivú slabosť.

Hillary Clinton neskôr vo svojej knihe Tažké rozhodnutia uviedla, že to mohlo súvisieť s kondolenčným listom, ktorý Bill Clinton napísal mladému Kimovi po smrti jeho otca v roku 1994.

Zdroje: TASR, Global News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá