Primár Kulkovský: Koronavírus zbožňuje slovenské nemocnice, oddelenie s desiatkami pacientov má jeden záchod

  • Lekár a primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica upozorňuje, že Slovensko musí v nasledujúcom období predovšetkým minimalizovať chaos okolo pandémie
  • Nutne podľa neho potrebujeme zlepšiť ambulantnú liečbu ochorenia COVID-19
  • Vzorom v boji s pandémiou nám môže byť Izrael
Facebook/ Milan Kulkovský
  • Lekár a primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica upozorňuje, že Slovensko musí v nasledujúcom období predovšetkým minimalizovať chaos okolo pandémie
  • Nutne podľa neho potrebujeme zlepšiť ambulantnú liečbu ochorenia COVID-19
  • Vzorom v boji s pandémiou nám môže byť Izrael

Primár Milan Kulkovský okrem iného upozorňuje, že v súčasnej situácii je nevyhnutné, aby Slovensko zvýšilo dostupnosť liekov v lekárňach. Malo by ísť o vitamíny, Isoprinosin, Ivermektin či Kolchicin. Za veľmi dôležité však považuje aj zlepšenie informovanosti občanov o možnostiach ambulantnej liečby.

V slovenských nemocniciach pribudlo za deň takmer 130 pacientov s COVID-19. Počet nakazených nepresiahol 700

Podľa Kulkovského je dôležité zlepšiť starostlivosť o pacientov s „dlhodobým covidom“, a to preto, aby nekončili opäť v preplnených nemocniciach.

„Z môjho pohľadu bude potrebné z dlhodobého hľadiska zvýšiť počet pneumologických oddelení, obnoviť činnosť tých, ktoré boli v minulých rokoch zrušené. Kvôli starostlivosti o chronických pacientov, ktorí pribudnú a kvôli potrebe výchovy nových pneumológov,“ tvrdí lekár.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Poukazuje pritom aj na plán obnovy, ktorý má podľa rezortu financií priniesť Slovensku dodatočné verejné investície za 5,84 miliardy eur. Verí, že pri výstavbe nových nemocníc či rekonštrukcii tých starých sa bude počítať aj s izbami, ktoré budú mať vlastné sociálne zariadenie.

„SARS-CoV-2 priam zbožňuje naše nemocnice, v ktorých je normálne, že oddelenie s 30-35 lôžkami má jedno WC na chodbe pre všetkých a na izbách je umiestnených 4-5 pacientov.“

koronavírus nemocnica pacienti úmrtia
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek/File

Štandardom by podľa skúseného lekára mali byť kyslíkové rozvody na všetkých izbách, a nielen sklad s kyslíkovými bombami. „Musíme si uvedomiť, že tak ako bola doba pred a po 11. septembri, tak to bude aj po covide. Veľa vecí sa zmení s cieľom poučiť sa. COVID-19 nie je poslednou pandémiou, cez ktorú nám príroda ukázala zdvihnutý prst.“

Vzor v boji s COVID-19

Ako ukážkový príklad v boji s koronavírusom Kulkovský uvádza Izrael. Poukazuje na skutočnosť, že v tejto krajine už takmer tri milióny ľudí dostali obidve dávky vakcíny. Svetu tak podľa jeho slov ponúkajú reálne dáta pre správnu stratégiu boja proti COVID-19.

„Žiaľ, Európa nemá k dispozícii toľko vakcín, aby sme väčšinu zaočkovali do konca marca. Naivne môžeme hovoriť o potrebe spravodlivého rozdelenia, toho sa však nikdy a v ničom nedočkáme, to by sme museli byť inteligentnejšie bytosti. Ak sa však nič neočakávané nestane, mali by sme mať dostatok vakcín do leta. Urýchliť to môže aj schválenie ruských vakcín, ktorým veľká časť obyvateľstva dôveruje. Teší ma, že čoraz väčšia časť populácie sa chce dať zaočkovať.“

COVID automat sa od pondelka mení. Aktuálna mapa zamorenosti okresov, až 19 z nich je v čiernej zóne

Izrael v sobotu oznámil, že dva týždne po druhej dávke vakcína Pfizer/BioNTech chráni na 99,2 % pred závažným priebehom choroby. Pravdepodobnosť hospitalizácie a prípadne aj smrti sa po podaní oboch dávok tejto vakcíny znižuje o 98,9 %, zatiaľ čo riziko nakazenia koronavírusom sa takto redukuje o 95,8 %. Informuje The Times of Israel.

„Vakcína dramaticky redukuje riziko vážneho priebehu choroby a úmrtia a tento vplyv môžete vidieť v našich štatistikách chorobnosti,“ uviedol generálny riaditeľ odboru ministerstva zdravotníctva Chezi Levi.

Izrael, vakcína
zdroj: TASR/AP/Tsafrir Abayov

Vakcína vyvinutá farmaceutickým gigantom Pfizer a jeho nemeckým partnerom BioNTech je založená na novej technológii mRNA a bola prvou vakcínou proti COVID-19, ktorá bola koncom minulého roka schválená na Západe.

Majú dáta

Izrael, ktorý má jeden z najsofistikovanejších systémov zberu lekárskych dát na svete. Zabezpečil tiež značnú zásobu vakcín Pfizer/ BioNTech. Ako sa to krajine podarilo? 

Zaplatila vyššiu ako trhovú cenu a uzavrela dohodu o poskytnutí biomedicínskych údajov o účinku vakcíny pre potreby americkej spoločnosti. Okrem tejto vakcíny sa v Izraeli na imunizáciu obyvateľstva používa v menšej miere aj vakcína spoločnosti Moderna.

Najrýchlejší na svete

Očkovacia kampaň v Izraeli je považovaná za najrýchlejšiu na svete. Podľa údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva od decembra dostalo prvú dávku vakcíny Pfizer/BioNTech 4,25 milióna ľudí z celkovo deväťmiliónovej populácie.

Asi 2,88 milióna ľudí absolvovalo odporúčanú plnú očkovaciu kúru a dostalo aj druhú dávku vakcíny. Asi tri milióny obyvateľov Izraela sa momentálne očkovať nebudú: buď majú menej ako 16 rokov, alebo prekonali koronavírus, prípadne majú iné ochorenie, ktoré sa očkovaním proti COVID-19 nezlučuje.

zdroj: TASR/AP Photo/Oded Balilty

Cieľom Izraela je do konca marca zaočkovať všetkých obyvateľov vo veku nad 16 rokov. „Umožní nám to vrátiť sa k nášmu obvyklému spôsobu života,“ uviedol Levi.

K zverejneniu údajov o účinnosti vakcíny Pfizer/BioNTech došlo v čase, keď Izrael ohlásil zrušenie niektorých z hlavných obmedzení platných od konca decembra ako súčasť tretej vlny lockdownu.

Minister Heger konečne prezradil, koľko stálo celoplošné testovanie. Bolo to ekonomicky výhodné, tvrdí

Od včerajšieho dňa sa v Izraeli zaviedlo aj používanie osvedčenia Green Pass, ktoré umožní očkovaným alebo uzdraveným zúčastňovať sa na rôznych aktivitách. Krajina opäť otvára aj obchody, telocvične, hotely a ďalšie prevádzky. Platí pritom, že obchody, nákupné centrá, trhy, múzeá a knižnice budú otvorené pre všetkých bez výnimky.

Iba zaočkovaní alebo ľudia, ktorí prekonali koronavírus, budú môcť využívať telocvične, zúčastňovať sa na športových a kultúrnych podujatiach a ubytovať sa v hoteloch.

Podľa údajov izraelského ministerstva zdravotníctva sa v krajine od vypuknutia pandémie koronavírusom nakazilo viac ako 743 000 tisíc ľudí. Najmenej 5 521 ľudí na problémy súvisiace s ochorením COVID-19 zomrelo.

Zdroje: MFSR, Facebook/ Milan Kulkovský, The Times of Israel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá