COVID automat sa od pondelka mení. Aktuálna mapa zamorenosti okresov, až 19 z nich je v čiernej zóne

  • Podľa covid automatu je celé Slovensko stále v čiernej fáze
  • Platné je však podrobnejšie rozdelenie do jednotlivých stupňov
covid automat
health.gov.sk/printscreen
  • Podľa covid automatu je celé Slovensko stále v čiernej fáze
  • Platné je však podrobnejšie rozdelenie do jednotlivých stupňov

Vláda v stredu schválila aktualizáciu mapy okresov podľa aktuálnej rizikovosti s ohľadom na šírenie ochorenia COVID-19. Návrh predložil minister zdravotníctva Marek Krajčí, nové rozdelenie okresov bude platiť od dnešného dňa. Na základe COVID AUTOMATU platia od dnešného dňa pre výnimky zo zákazu vychádzania určené Vládou SR rôzne intervaly testovania.

19 okresov čiernej

Do štvrtého stupňa varovania, teda čiernej farby v rámci regionálneho rozdelenia, sa dostalo 19 okresov. Medzi čierne sa zaradia okresy Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Revúca, Rožňava, Šaľa, Snina, Trnava, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce a Zvolen.

Na Slovensku už koronavírus pripravil o život viac ako 6 400 ľudí. Pribudlo vyše 2 700 nových prípadov

V týchto okresoch vláda vydala odporúčanie na zatvorené školy. Obyvatelia týchto miest môžu ísť do práce iba s negatívnym testom nie starším ako sedem dní. Medzi týmito okresmi sa môžeme pohybovať autom, no zastavovať by sme v nich nemali. Prechádza v prírode je povolená len v rámci okresu, a to aj bez potreby preukazovania sa negatívnym testom.

zdroj: health.gov.sk/printscreen

Bordových je až 50 okresov

Pre 50 okresov bude platiť tretí stupeň varovania. K bordovým okresom patrí Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice – okolie, Krupina, Levice, Levoča, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senec, Senica, Skalica,  Sobrance, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žilina. 

Školy sú v bordovej zóne podobne ako aj v čiernej otvorené iba na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Na cestu do práce potrebujeme negatívny test nie starší ako sedem dní a s negatívnym testom môžeš cestovať aj do prírody v inom okrese.

covid automat
zdroj: health.gov.sk/printscreen

Situácia sa mierne zhoršila

Druhý stupeň sa vzťahuje na 10 okresov Slovenska, ku ktorým zaraďujeme: Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Poltár, Sabinov, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník. Ide o červené okresy, v ktorých môžu byť otvorené školy a do práce je potrebný negatívny test nie starší ako 14 dní. Naopak na cestu do prírody v inom okrese je potrebný 7-dňový negatívny výsledok testu.

Schválené: Žiaci sa budú testovať kloktacími testami, Gröhling prezradil, či za ne rodičia budú platiť

Minister skonštatoval, že situácia na Slovensku sa mierne zhoršila, ale nie razantne. Čísla mierne rastú. Priemerne na covid alebo s covidom zomrie 108 ľudí denne. Reprodukčné číslo mierne narástlo a pohybuje sa na úrovni 1 až 1,1. Do nemocníc sa však postupne vracia personál. Efekt prinieslo aj očkovanie proti ochoreniu COVID-19, doplnil minister zdravotníctva.

Kto nepotrebuje negatívny test

  • Ľudia zaočkovaní  obidvomi dávkami vakcíny a ubehlo už 14 dní od podania druhej dávky.
  • Ľudia, ktorí v uplynulých 90-tich dňoch prekonali ochorenie Covid-19.
  • Osoby, ktorým zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu,
  • Žiaci materskej školy, prvého stupňa základnej školy alebo žiaci špeciálnej školy a školského zariadenia negatívny test v škole nepotrebujú, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti. Prípadne má zákonný zástupca niektorú z výnimiek.

Režim na hraniciach ostáva sprísnený 

Od 17. februára platí aj sprísnení režim na hraniciach. Zrušil sa zoznam menej rizikových krajín a možnosť prekročenia hraníc so 72-hodinovým testom na koronavírus.  Ľudia, ktorí sa vrátia z členskej krajiny Európskej únie (EÚ), Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, sa musia registrovať na stránke korona.gov.sk bezprostredne po vstupe na územie SR.

Rovnako musia nastúpiť do izolácie, v prípade domácej izolácie platí aj pre členov domácnosti. Najskôr na ôsmy deň izolácie môžu absolvovať RT-PCR test a v prípade negatívneho výsledku testu sa izolácia končí. Ak izoláciu absolvujú bez príznakov, skončí sa po 14 dňoch.

Remišová: Ak Slovensko povolí Sputnik V, budeme ľuďom odporúčať, aby sa vakcínou očkovať nedali

Pre ľudí, ktorí sa vracajú z inej krajiny než vyššie uvedených, je karanténa povinná. Musia sa tiež  registrovať na stránke korona.gov.sk bezprostredne po vstupe na územie SR, nastúpiť do izolácie, v prípade domácej izolácie to platí aj pre členov domácnosti, a informovať o izolácii svojho ošetrujúceho lekára.

Izoláciu nemôžu ukončiť bez testovania RT-PCR testom, ten môžu absolvovať najskôr na ôsmy deň izolácie a v prípade negatívneho výsledku testu sa izolácia končí.

Pendleri sú vo výhode aj naďalej

Ak sa človek dopraví na Slovensko letecky, pri príchode musí okrem vyššie uvedených povinností vyplniť aj elektronický formulár na mindop.sk. Deti do desiatich rokov musia byť otestované, iba ak rozhodne lekár, izolácia sa im skončí zároveň s ostatnými členmi spoločnej domácnosti.

Výnimku z karantény majú pendleri a turnusoví zamestnanci zo susedných krajín EÚ, teda všetkých okrem Ukrajiny. Rovnako tak aj študenti alebo ľudia, ktorí opatrujú svojich blízkych. Musia mať však doklad o negatívnom výsledku testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako sedem dní.

Sulik: Nemáme presvedčenie, že Krajčí zvláda svoj rezort. Vieme si predstaviť iné mená

Po novom sa za pendlerov označujú aj „cezhraniční pracovníci či dochádzajúci“ z krajín EÚ (+ Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Islandu a Spojeného kráľovstva). Pre nich platí, že pri vstupe musia mať antigénový alebo PCR test v papierovej alebo elektronickej podobe, ktorý nie je starší ako 48 hodín (antigénový test) alebo 72 hodín (PCR test).

Výnimku má aj vymedzený okruh športovcov

Najneskôr pri vstupe na Slovensko musia vyplniť formulár e-hranica a nastúpiť do domácej karantény. Skrátiť si ju môžu okamžite, ak si dajú na vlastné náklady urobiť na Slovensku PCR test a budú mať negatívny výsledok.

Ak okamžitý test neabsolvujú, po registrácii nastúpia do izolácie. RT-PCR test je možné vykonať najskôr na ôsmy deň. Ak je negatívny, izolácia sa končí. Bez testovania trvá bezpríznaková izolácia 14 dní.

Výnimka zo 14 dňovej karantény platí aj pre vymedzený okruh športovcov pri tréningovom procese alebo účasti na profesionálnych súťažiach, a to s podporným stanoviskom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Naďalej však platí, že tieto osoby musia mať pri vstupe na Slovensko negatívny výsledok buď antigénového testu nie starší ako 48 hodín alebo PCR testu nie starší ako 72 hodín.

Zdroje: health.gov.sk, sme.sk, minv.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá