Schválené: Žiaci sa budú testovať kloktacími testami, Gröhling prezradil, či za ne rodičia budú platiť

  • Kloktacie testy sa stavajú realitou, podľa ministra školstva sú na školách prioritou
  • Rodičia sa podľa neho nebudú na tomto testovaní finančne podieľať
Branislav Gröhling
SITA
  • Kloktacie testy sa stavajú realitou, podľa ministra školstva sú na školách prioritou
  • Rodičia sa podľa neho nebudú na tomto testovaní finančne podieľať

Testovanie na školách sa stane skutočnosťou. Minister školstva Branislav Gröhling na vláde presadil nákup kloktacích testov, informuje TA3. Prioritne by testy mali byť určené pre žiakov druhého stupňa základných škôl.

Podľa samotného premiéra Igora Matoviča je v hre aj iný typ testu. Jedná sa o nákup krátkych antigénových testov, ktoré používajú Rakúšania. Tie sú určené pre všetky deti aj pre prvákov. Výter z prednej časti nosa by zvládli aj sami. O tom, kedy sa reálne testy do škôl dostanú zatiaľ nie je známe.

Kloktacie testy ako nádej pre návrat detí do škôl

Záujem predložiť ponuku na dodanie takzvaných kloktacích testov pre základné školy prejavilo deväť spoločností. Pre všetky kraje bola predložená viac ako jedna potenciálna ponuka.  Vláda zobrala na vedomie informáciu o finalizácii postupu testovania na školách na princípe výplachu ústnej dutiny kloktaním.

FANTASTICKÝ ÚSPECH: Česi vyvinuli domáci kloktací PCR test na koronu. Má rovnakú účinnosť ako výter a donesie ho kuriér

Ministerstvo zároveň zriadilo odbornú komisiu na vyhodnotenie ponúk. Do obdobia vyhodnotenia riadnej verejnej súťaže pripravilo výzvu pre uchádzačov na priame rokovacie konanie, aby v čase do vyhodnotenia verejnej súťaže mohlo obstarať nevyhnutný počet testov potrebných na testovanie žiakov druhého stupňa základných škôl.

Záujem na dodanie kloktacích testov je veľký

Výzva oslovila sedem spoločnosti, ktoré sa prihlásili na základe predbežných trhových konzultácií z decembra 2020, ako aj ďalšie dve spoločnosti, ktoré sa prihlásili na základe výzvy zverejnenej vo vestníkoch.

Z predbežných výsledkov na základe štyroch kôl rokovaní s potenciálnymi uchádzačmi prijala na posúdenie odborná komisia 8. februára päť ponúk na dodanie kloktacích testov od spoločností Cytopathos, s. r. o., Klinická biochémia, s. r. o., Synlab Slovakia, s. r. o., Unilabs Slovensko, s. r. o., a Unipharma – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť.

V Bratislavskom kraji predložili ponuky traja potenciálni uchádzači. Predbežne vyhodnotená najvýhodnejšia ponuka by umožnila obstarať maximálne 129.400 testov spolu s ich vyhodnotením za 2.523.300 eur. V Trnavskom kraji predložili ponuky dvaja uchádzači. Predbežne vyhodnotená najvýhodnejšia ponuka by umožnila obstarať maximálne 98.700 testov za vyše 2.085.728 eur.

V Nitrianskom kraji predložili ponuky dvaja uchádzači, najvýhodnejšia ponuka by umožnila obstarať maximálne 115.600 testov za viac ako 2.442.859 eur. Aj v Trenčianskom kraji predložili ponuky dvaja uchádzači s maximálnou ponukou 97.600 testov za viac ako 2.062.483 eur. V Banskobystrickom kraji predložili ponuky opäť dvaja potenciálni uchádzači.

Predbežne vyhodnotená najvýhodnejšia ponuka by umožnila obstarať maximálne 114.900 testov spolu s ich vyhodnotením za 2.428.066,80 eur. V Žilinskom kraji predložili ponuky traja uchádzači, pričom predbežne vyhodnotená najvýhodnejšia ponuka by umožnila obstarať maximálne 131.100 testov spolu s ich vyhodnotením za 2.622.000 eur.

ODBORNÍCI SA ZHODLI: Tehotné ženy by sa k vakcínam mali dostať skôr, nakaziť sa je väčšie riziko

Na východnom Slovensku v Prešovskom kraji sa o zákazku predbežne uchádzali traja potenciálni uchádzači. Zatiaľ najvýhodnejšia ponuka by dokázala obstarať maximálne 173.600 testov za 3.470.264 eur. Napokon v Košickom kraji predložili ponuky dvaja potenciálni uchádzači. Predbežne vyhodnotená najvýhodnejšia ponuka by umožnila obstarať maximálne 159.100 testov spolu s ich vyhodnotením za viac ako 3.362.101 eur.

„Predbežné vyhodnotenie ponúk potenciálne umožňuje uzatvoriť zmluvy so štyrmi uchádzačmi na možnosť objednať testy a ich vyhodnotenie v ôsmich krajoch. Pri možnosti obstarania 1.020.000 testov spolu s ich vyhodnotením by maximálne náklady na základe predbežne vyhodnotených najvýhodnejších ponúk predstavovali 20.996.802,80 eura,“ vyplýva z predloženého materiálu.

PRIESKUM: Vieme, v ktorom kraji sa chcú ľudia očkovať najviac. Pozri sa, ako dopadol ten tvoj

Na základe rokovaní odbornej komisie s uchádzačmi boli návrhy zmlúv s uchádzačmi, ktorí predložili najvýhodnejšie ponuky v každom kraji, predložené na posúdenie podpredsedovi vlády SR pre legislatívu. Na základe jeho posúdenia boli do týchto návrhov zmlúv s uchádzačmi zapracované pripomienky.

„Uzatvorenie uvedených zmlúv vytvorí možnosť, nie povinnosť, obstarať kloktacie testy do vyhodnotenia verejnej súťaže,“ píše sa v materiáli.

Verejná súťaž rozhodne

Ministerstvo školstva na základe skúseností z rokovacieho konania pripravuje vyhlásenie verejnej súťaže na dodanie kloktacích testov, do ktorej sa bude môcť zapojiť akákoľvek spoločnosť zo SR alebo inej krajiny EÚ, ktorá má dostatočné kapacity na dodanie a vyhodnotenie testov v aspoň jednom kraji.

Kloktacie testy sú podľa ministra na školách prioritou. Financovať toto testovanie bude štát, rodičia sa podľa neho nebudú na tom finančne podieľať.

V nasledujúcom týždni sa chce rezort školstva dohodnúť s MZ alebo s epidemiologickým tímom, ako podporiť posledné ročníky stredných škôl. Gröhling si myslí, že je šanca na otvorenie internátov do konca školského roka.

Kloktanie predstavuje spoľahlivý spôsob

Kloktanie predstavuje spôsob získania biologického materiálu, ktorý je porovnateľný s výterom z nosohltana a hrdla. Odobraté vzorky sa vyhodnocujú na prítomnosť ochorenie COVID 19 prostredníctvom bežne dostupných postupov ako pri vyšetrení z výteru.

Tým pádom, sa izolujú nukleové kyseliny a pomocou RT-PCR sa zistí prítomnosť alebo neprítomnosť vírusu, ktorý v transportnom médiu zostáva vitálny.

Výplach ústnej dutiny a hltana kloktaním evokuje spoľahlivý spôsob samoodberu vzorky. Podľa dostupných údajov sa výsledky štatisticky nelíšia a je funkčne porovnateľný s výterom.

Zdroje: lab.online, ta3.com, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK