Remišová: Ak Slovensko povolí Sputnik V, budeme ľuďom odporúčať, aby sa vakcínou očkovať nedali

  • Veronika Remišová nechce obísť štandardný schvaľovací proces vakcíny Sputnik
  • Rusko nemá podľa Pellegriniho dostatok vakcín ani pre seba, nie ešte pre nás
Remišová Matovič
TASR/Martin Baumann
  • Veronika Remišová nechce obísť štandardný schvaľovací proces vakcíny Sputnik
  • Rusko nemá podľa Pellegriniho dostatok vakcín ani pre seba, nie ešte pre nás

Vicepremiérka Veronika Remišová by aj v prípade výnimky pre ruskú vakcínu Sputnik V pre Slovensko neodporúčala, aby sa ňou nechali Slováci očkovať. Zásadne je za to, aby vakcína prešla rovnakým schvaľovacím procesom, ako všetky ostatné vakcíny v Európe. „Budeme ľuďom odporúčať, aby sa neregistrovanou vakcínou očkovať nedali,“ povedala Remišová v diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

Žiadne výnimky

Vláda chcela, aby minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil Sputniku V výnimku, Veronika Remišová bola proti a tak návrh neprešiel. Štát je tu na to, aby zabezpečil, že vakcíny sú účinné a bezpečné, a na to existujú príslušné procesy, tvrdí Remišová.

Ak existuje schválený postup, že účinnosť a bezpečnosť liekov a vakcín bude kontrolovať a certifikovať Európska agentúra pre lieky (EMA), nemôžeme to obchádzať len preto, že si niekto prečítal v časopise, že je to fajn vakcína,“ vyhlásila. Dodala, že podmienka musí platiť pre akúkoľvek vakcínu z akejkoľvek krajiny pôvodu.

Sulik: Nemáme presvedčenie, že Krajčí zvláda svoj rezort. Vieme si predstaviť iné mená

Pellegrini by sa dal očkovať Sputnikom

V relácii s ňou diskutoval aj šéf strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Z vakcíny tiež nie je nadšený. „Máme informáciu, že ruský výrobca dnes nemá možnosť dodať Slovensku dva milióny vakcín, lebo nemá kapacitu zabezpečiť ani vlastný trh,“ povedal Pellegrini. Zároveň však dodal, že v prípade, že by bola táto vakcína na Slovensku dostupná a on by bol na rade, zaočkovať by sa ňou dal.

Predseda strany Hlas-SD a nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini nerozumie Remišovej postupu. Upozorňuje na situáciu, v ktorej sa Slovensko v rámci pandémie nachádza a najmä na svetové líderstvo v počte obetí. „Máme robiť všetko preto, aby sme ľudí zachraňovali,“ upozornil poukazujúc na to, že Sputnik používajú v tridsiatke krajín po celom svete.

V prípade deklarovanej snahy o akvizíciu ruskej vakcíny má však Pellegrini podozrenie, že ide len o divadlo vlády. „Pán premiér si uvedomil, že časť verejnosti by sa nechala Sputnikom očkovať, preto začal podporovať jej nákup, a potom si našiel vinníka, že tak nemôže urobiť,“ naznačil.

Schválené: Žiaci sa budú testovať kloktacími testami, Gröhling prezradil, či za ne rodičia budú platiť

Hlas nechce byť v koalícii so Smerom

V rámci odpovedí áno-nie líder strany Hlas-SD neodpovedal jednoznačne, že by v rámci budúcej koalície uprednostnil spojenie Hlasu so SaS a Sme Rodina pred Smerom-SD. „Určite by som preferoval koalíciu, ktorá upokojí situáciu v spoločnosti. Nebudem ale teraz rozdávať karty, na to nemám oprávnenie,“ zdôraznil. Pellegrini skritizoval novelizovanú vyhlášku ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího, ktorá spoplatňuje interrupcie pre ženy vo veku nad 40 rokov. „Bolo to zlé rozhodnutie,“ zdôraznil.

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová na rovnakú otázku odpovedala tým, že ide o kompetenciu ministra zdravotníctva. Priznáva, že o tom mohla byť diskusia, jednoznačný postoj ku kroku Krajčího neuviedla, pripomenula len, že je za ochranu života.

Nesúhlasí zároveň so snahou odvolávať predsedníčku Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Janu Bittó Cigánikovú, ktorá ministra za vyhlášku kritizovala. Remišová takisto deklarovala, že po rozhodnutí člena predsedníctva strany Za ľudí Miroslava Kollára odísť z koalície „sa už žiadne odchody zo strany neplánujú„.

Zdroje: TVMarkíza, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech