Primár: Lieky na liečbu covidu majú neporovnateľne vážnejšie vedľajšie účinky ako vakcína. Pribudlo 54 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 403 564 za predchádzajúci deň pribudlo 192 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 208 305 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 280 ľudí
pandemia, koronavirus
MZSR, TASR/AP
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 403 564 za predchádzajúci deň pribudlo 192 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 208 305 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 280 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 54 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 101 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 54,17 % z 1 439 ukončených RT-PCR vyšetrení a 1,47 % z 6 877 antigénnych testov. Informuje MZSR.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 86 vzoriek z celkového počtu 87 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 98,9 % zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (14), nasleduje Bratislavský (13), Žilinský (9), Banskobystrický (7), Nitriansky (4), Prešovský (4) a Trenčiansky (3). Je medzi nimi 30 mužov a 24 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 190 398 a žien 208 346. V nemocniciach je hospitalizovaných 177 pacientov. 

Potvrdené ochorenie má 143 ľudí, pričom plne zaočkovaných bolo 11,33 percent z nich. Na JIS sú 23 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 560 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 458.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 455 704 pričom takto bolo pozitívne testovaných 398 744 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 932 749 z čoho bolo pozitívne testovaných 386 520 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 720 267. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. 

Primár Jakub Hložník vedie štrnásť rokov oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici na Antolskej ulici v Petržalke. Na stránke rezortu zdravotníctva objasňuje, že lieky, ktoré lekári dávajú pacientom s ochorením COVID-19, majú neporovnateľne vážnejšie vedľajšie účinky ako očkovanie. Ide o kortikoidy, antibiotiká, lieky na tlak, sedáciu, umelú výživu a mnohé ďalšie.

PRIMÁR JAKUB HLOŽNÍK: LIEKY, KTORÉ DÁVAME PACIENTOM S COVIDOM, MAJÚ NEPOROVNATEĽNE VÁŽNEJŠIE VEDĽAJŠIE ÚČINKY AKO OČKOVANIE

PRIMÁR HLOŽNÍK: 💊 LIEKY, KTORÝMI LIEČIME COVID, MAJÚ NEPOROVNATEĽNE VÁŽNEJŠIE VEDĽAJŠIE ÚČINKY AKO VAKCÍNA💉Kortikoidy, antibiotiká, lieky na tlak, sedácia, umelá výživa a mnohé ďalšie lieky dostávajú pacienti s Covidom, keď sa dostanú do nemocnice. Primár Jakub Hložník vo videu vysvetľuje, že niektoré z týchto liekov majú neporovnateľne vážnejšie vedľajšie účinky ako očkovanie proti Covidu. Jakub Hložník vedie štrnásť rokov oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici na Antolskej ulici v Petržalke.Aktuálny kalendár očkovania bez registrácie nájdete tu:https://www.health.gov.sk/?Ockovanie-bez-registracie

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Sunday, September 12, 2021

Niektoré tieto lieky dokážu podľa jeho slov narušiť ľudský organizmus, spôsobiť cukrovku či potláčať imunitu. Upozorňuje tiež, že následky po prekonaní covidu môže mať človek aj do konca života.

Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge vyjadril v piatok svoje pochybnosti o tom, či bude možné ukončiť pandémiu koronavírusu iba za pomoci očkovania, kedže nové varianty vírusu oslabujú nádej na vybudovanie kolektívnej imunity. Informovala o tom agentúra AFP.

Vzhľadom na možnosť, že koronavírus sa bude šíriť ešte niekoľko rokov, je podľa Klugeho teraz potrebné „postupne prispôsobiť našu očkovaciu stratégiu“, a to najmä v súvislosti s podávaním tretích dávok protikoronavírusových vakcín.

V máji riaditeľ WHO uviedol, že na ukončenie pandémie bude potrebné zaočkovať minimálne 70 percent populácie. Toto už však podľa Klugeho viac neplatí, kedže situácia sa pre nové a nákazlivejšie varianty medzičasom zmenila.

„Myslím, že toto nás privádza do bodu, v ktorom je cieľom očkovania v prvom rade zamedziť vzniku vážneho priebehu ochorenia a úmrtnosti… Ak zvážime, že covid bude naďalej mutovať a ostane tu s nami rovnako ako chrípka, tak potom by sme mali dopredu myslieť na to, ako postupne budeme prispôsobovať našu očkovaciu stratégiu,“ uviedol Kluge.

Vysoká miera zaočkovanosti je však podľa neho dôležitá, pretože dokáže „odľahčiť zdravotnícky systém“, ktorý sa musí prirodzene zaoberať aj inými ochoreniami, v súčasnosti zatláčanými do úzadia pandémiou covidu.

Epidemiológovia v súčasnosti naznačujú, že je nereálne dosiahnuť kolektívnu imunitu len prostredníctvom očkovania, a to aj napriek tomu, že očkovanie má podľa nich kľúčový význam pri zvládnutí pandémie.

Variant delta, ktorý v súčasnosti v mnohých krajinách dominuje, je totiž zrejme až o 60 percent nákazlivejší ako variant alfa, ktorý dominoval predtým. Čím viac nákazlivejší daný variant je, tým je totiž potrebnejšia väčšia miera protilátok v populácii na vytvorenie kolektívnej imunity.  

Zdroje: NCZI, MZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá