Priprav sa na extrém, čaká nás peklo. Teploty budú atakovať rekordy a prídu aj hrozivé búrky

  • V posledných dňoch sa nad Slovenskom drží vlna horúčav a všetci dúfame, že čoskoro odíde
  • Opak je však pravdou, pretože vysoké teploty sa nekončia
  • V najbližších dňoch by mali stúpnuť ešte vyššie
pjimage - 2021-06-22T192207.999
Unsplash/Jaroslaw Kwoczala Unsplash/Angelo Pantazis
  • V posledných dňoch sa nad Slovenskom drží vlna horúčav a všetci dúfame, že čoskoro odíde
  • Opak je však pravdou, pretože vysoké teploty sa nekončia
  • V najbližších dňoch by mali stúpnuť ešte vyššie

Počas posledných dní sa každý z nás modlí aspoň za minimálne zníženie teplôt alebo za pár kvapiek dažďa. Hoci sme sa dažďa a slabších búrok dočkali, ochladenie zatiaľ neprichádza. A ani tak skoro nepríde.

Portál iMeteo.sk informuje, že teploty pôjdu ešte vyššie. Hoci je počasie už teraz neznesiteľné, mali by sme sa pripraviť na tropické teploty. Tie budú spôsobené prílivom mimoriadne teplého vzduchu, ktorý prišiel na Slovensko až z ďalekej Afriky. 

zdroj: Unsplash/Tomek Baginski

Nebezpečné teploty

Vzduch, ktorý príde na Slovensko bude nesmierne vlhký a teplý. Prinesie so sebou tlakovú níž, ktorá zapríčiní pomerne vysoké búrky. Tie však nebudú ani zďaleka také nebezpečné ako teploty, ktoré sa na nás pripravujú. 

Tie budú s istotou vyššie ako 35 stupňov Celzia. Toto výrazné oteplenia sa začne už v stredu 23. júna nie len na južnom Slovensku, ale aj  na západnom a strednom Slovensku, kde teploty budú atakovať až hranicu +35 °C.

Štvrtok bude jedným z najteplejších dní a bude prinášať pokorenie historických teplotných rekordov. Na juhu Slovenska predpovedajú meteorológovia až 37 stupňov Celzia. Teplota počas tohto dňa by nemala klesnúť pod 30 stupňov Celzia.

zdroj: Unsplash/The Travel Nook

Červený kód

Tieto extrémne teploty sa však netýkajú len Slovenska. Naši južní susedia sú na tom ešte horšie. Teploty v Maďarsku budú tento týždeň presahovať 40 stupňov Celzia. Preto je v krajine vyhlásený takzvaný červený kód. 

Na tlačovej konferencii v Budapešti mal podľa agentúry MTI varovanie oznámiť štátny tajomník ministerstva ľudských zdrojov Attila Fülöp.

Spresnil, že toto varovanie potrvá do štvrtkového rána 08.00 h. V tomto čase podľa jeho slov sú povinné všetky inštitúcie v sociálnom sektore povinné prijať bezdomovcov, a to nezávisle od toho, komu sú určené nimi poskytované služby.

Fülöp má na ministerstve ľudských zdrojov na starosti sociálne záležitosti a vyzýva občanov, aby v prípade, keď uvidia človeka v núdzi, okamžite volali regionálny dispečing, ktorého úlohou je okamžite konať.

Červený kód je špeciálne varovanie s hlavným cieľom ochrany ľudského života v kritických podmienkach počasia. Maďarský parlament ho v rámci zákona o sociálnom riadení a sociálnej starostlivosti schválil v roku 1993.

Zdroj: iMeteo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK