Priprav sa na tri desiatky nevypravených vlakov. ZSSK odriekla spojenia, najviac to zamáva s jedným z krajov

  • Železničná spoločnosť Slovensko tento týždeň v okolí hlavného mesta nevypraví tri desiatky vlakov
  • Národný osobný dopravca opäť z prevádzkových dôvodov odriekol spojenia
ZSSK Slovensko vlaky Budapešť Praha
TASR/Ladislav Vallach
  • Železničná spoločnosť Slovensko tento týždeň v okolí hlavného mesta nevypraví tri desiatky vlakov
  • Národný osobný dopravca opäť z prevádzkových dôvodov odriekol spojenia

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) v tomto týždni od 24. do 28. januára opäť z prevádzkových dôvodov nevypraví na regionálnych linkách v okolí Bratislavy tri desiatky osobných vlakových spojov.

Štátny vlakový dopravca o tom informoval na svojom portáli s tým, že aktuálna situácia sa počas dňa môže priebežne zmeniť. Spoločnosti stále chýbajú rušňovodiči aj vplyvom pandémie koronavírusu.

Najviac odrieknutých vlakov oznámili železničiari znovu na traťovom úseku medzi Trnavou a Bratislavou, a to spolu 28 spojov v oboch smeroch počas celého dňa. V jednom prípade uviedli ako príčinu chýbajúcu lokomotívu. Zrušili tiež tri ranné vlaky z bratislavského Nového Mesta do Pezinka, z Pezinka do Bratislavy na Hlavnú stanicu a z Galanty do stanice Bratislava-Petržalka.

ZSSK sa za spôsobené nepríjemnosti a zníženie komfortu pri cestovaní cestujúcim ospravedlňuje,“ informovala spoločnosť. Pre informácie o konkrétnych spojeniach je cestujúcim k dispozícii kontaktné centrum dopravcu denne od 8:00 do 20:00 cez živé spojenie na jeho portáli.

Minulý týždeň spoločnosť pre chýbajúcich rušňovodičov a vplyv pandémie odriekla takmer päťdesiat a predminulý osemdesiat vlakov na trasách v západoslovenskom regióne.

Situácia sa môže zlepšiť

Už v minulom článku sme ťa upozorňovali, že problém by sa mal v blízkej dobe zmierniť. Rušňovodičov kandidátov, teda mladých rušňovodičov, ktorí sú v súčasnosti v niektorom z piatich prebiehajúcich kurzov, bolo ku koncu minulého roka 133 a ZSSK stále hľadá nových kolegov.

Nedostatok rušňovodičov si uvedomujú, čo chcú odzrkadliť na ich odmene. Začiatkom tohto roka sa ich platy zvýšili o 180 eur a začiatkom roka 2023 sa opäť zvýšia o 80 eur: „Priemerný plat rušňovodiča bude v roku 2022 viac ako 1 750 eur,“ hovorí Kováč.

Kurzy pre dosiahnutie kvalifikácie, ktorú noví rušňovodiči potrebujú, im v mnohom naštrbila aj pandémia, a tak prehĺbila ich nedostatok v ZSSK. Okrem toho však mladí rušňovodiči odchádzajú aj do konkurenčných spoločností, ktoré im ponúkajú vyššie finančné ohodnotenie.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá