Príroda dokazuje svoju moc. Z fliaš od vodky hodených do mora vytvorila prekrásny úkaz

  • K nášmu životnému prostrediu sa často nesprávame veľmi ohľaduplne a nerobím nám problém hádzať odpadky do oceána. Napriek tejto ľahostajnosti sa nám planéta nie vždy odvďačí len prírodnými katastrofami.
collagevdfverferf
Anna Pozharskaya, pinterest.com
  • K nášmu životnému prostrediu sa často nesprávame veľmi ohľaduplne a nerobím nám problém hádzať odpadky do oceána. Napriek tejto ľahostajnosti sa nám planéta nie vždy odvďačí len prírodnými katastrofami.

Tentokrát vytvorila dokonalé umelecké dielo z toho najhoršieho materiálu. Odpad zo sklených fliaš vyhodený ľuďmi do mora premenila na prekrásne farebné okruhliaky. Tento úkaz je o to jedinečnejší, že vznikol v spolupráci človeka s prírodou, pretože takéto „kamene zo skla“ by samovoľne nikdy nevznikli. Paradoxom však zostáva, že príroda odpad, ktorý je pre morský svet hrozbou, premenila na niečo pekné a vo výsledku neškodné.

A kde vlastne takýto úkaz pripomínajúci výjav z fantasy filmu nájdeš? Jedine na pláži Ussuri pri ruskom Vladivostoku, ktorá bola za čias ZSSR prakticky skládkou. Hádzalo sa sem všetko možné vrátane starých a rozbitých sklených fliaš a porcelánu. Črepy z tohto odpadu predstavujú potenciálnu hrozbu pre morské živočíchy, no sila vĺn Tichého oceánu ich dokázala doslova „zneškodniť“ a obrúsiť na hladké a estetické kamienky hrajúce všetkými farbami.

Dnes je táto pláž jednou z najzaujímavejších na svete a svojou jedinečnosťou dokáže zatieniť aj vyhlásené tropické destinácie. Kamienková pláž vyrobená z niekdajších pozostatkov fliaš od piva, vína či populárnej ruskej vodky, totiž láka turistov a milovníkov netradičných atrakcií. Kým kedysi bola táto pláž doslova nebezpečná a nikoho by ani len nenapadlo sem vkročiť, dnes tu len málokedy nájdeš prázdnu pláž bez návštevníkov, ktorí sú ochotný za toto divadlo aj zaplatiť.

Ussuri nazývaná aj Glass Beach sa právom stala chráneným miestom, pretože je dôkazom fascinujúcich schopností našej planéty zmeniť aj odporný odpad na niečo nádherné. Podobné prípady premeny skla na kamienkovú pláž môžeme nájsť aj na ďalších miestach vrátane Kalifornie, no táto zrejme svojou „temnou“ minulosťou zaujme najviac.

Odpadávame nad týmto dielom prírody, len škoda, že toto nedokáže aj s plastovým odpadom. Preto sa nenechaj inšpirovať ruskými obyvateľmi a recykluj. :)

Zdroj: boredpanda.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech