Priveď na očkovanie babku a dedka, vakcínu dostaneš aj ty. Ministerstvo pripravuje novinku

  • Štát pripravuje vyhlášku, podľa ktorej by sa mohla dať zaočkovať aj osoba sprevádzajúca seniora na očkovanie
  • „Sľubujem si od toho to, že budú mladí ľudia presviedčať starších, aby sa šli zaočkovať spolu,“ povedal Lengvarský
senior Covid-19 očkovanie koronavírus slovensko
Očkovanie proti koronavírusu, ilustračná snímka, TASR/Dano Veselský
  • Štát pripravuje vyhlášku, podľa ktorej by sa mohla dať zaočkovať aj osoba sprevádzajúca seniora na očkovanie
  • „Sľubujem si od toho to, že budú mladí ľudia presviedčať starších, aby sa šli zaočkovať spolu,“ povedal Lengvarský

Zaočkovať by sa po novom mohla aj sprevádzajúca osoba. Osoby staršie ako 18 rokov, ktoré budú pri očkovaní sprevádzať seniora nad 70 rokov, by tak mohli byť zaočkované spolu s ním. Informoval o tom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po stretnutí s novinármi.

Dáš sa zaočkovať ako osoba sprevádzajúca seniora na očkovanie, ak bude taká možnosť?

Reálne by to podľa neho mohlo byť už v priebehu budúceho týždňa. „Sľubujem si od toho to, že budú mladí ľudia presviedčať starších, aby sa šli zaočkovať spolu,“ povedal Lengvarský. Rezort už navrhol vyhlášku, momentálne je v legislatívno-technickej úprave.

Lengvarský včera pre Denník N uviedol, že čoskoro sa spustí nová čakáreň, ktorá bude otvorená pre všetkých ľudí nad 18 rokov. Do konca júna tak podľa neho bude môcť byť zaočkovaný každý, kto o vakcínu prejaví záujem. Pomôcť v tom má aj megadodávka vakcín. „Očakávame veľké dodávky Pfizeru a do konca týždňa, najneskôr v pondelok by som mal mať potvrdené, že tu do konca júna príde 2,2 milióna dávok,“ uviedol v rozhovore.

Otvorenie čakárne pre ľudí nad 18 rokov aj výber vakcíny by mohli byť reálne do niekoľkých týždňov. Otvoreniu čakárne pre všetky vekové kategórie aktuálne bráni iba obava, či systém Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) nápor zvládne. „Musím byť definitívne presvedčený, že to bude fungovať,“ podotkol. Minister sa podľa jeho slov bojí prípadného technického zlyhania. Zároveň potvrdil, že systém NCZI je pripravený aj na registráciu na očkovanie Sputnikom V, aktuálne sa však spúšťať nebude.

Sputnik stále nie je zaplatený

Zmluvu o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V zverejní minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský aj v prípade, ak s tým nebude súhlasiť ruská strana. Povedal to po piatkovom stretnutí s novinármi. Napriek tomu rezort stále čaká na stanovisko Ruska, podľa ministra však bude čakať maximálne niekoľko dní. Lengvarský zároveň potvrdil, že ak ruská strana zverejnenie zamietne, Slovensku hrozí finančná sankcia. Bližšie to však komentovať nechcel.

Ak sa nakoniec štát rozhodne očkovanie Sputnikom V spustiť, mal by najprv odkúpiť 200-tisíc vakcín, ktoré sú aktuálne na našich skladoch. Ruská strana totiž platbu za dodávku týchto vakcín Slovensku vrátila. Zatiaľ by sa objednávka na vakcíny podľa ministra nezvyšovala, následne sa o prípadnej ďalšej objednávke rozhodne podľa záujmu Slovákov o túto vakcínu.

Zdroje: SITA, DenníkN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá