Problém s nedostatkom lekárov na Slovensku vedia pomôcť vyriešiť Ukrajinci. Odrádza ich jediná vec

  • Ukrajinskí lekári sa musia na Slovensku podrobiť skúške
  • Bez nej môžu pracovať len ako stážisti
Ilustračná foto
Ilustračná foto, TASR/František Iván Unsplash/Nguyen Dang Ho
  • Ukrajinskí lekári sa musia na Slovensku podrobiť skúške
  • Bez nej môžu pracovať len ako stážisti

Ukrajinskí lekári by čoskoro mohli pracovať aj na Slovensku. Napriek tomu, že na Ukrajine pracovali ako lekári niekoľko rokov, musia na Slovensku absolvovať náročné skúšky. Po skúškach ich čaká ešte samotné uznanie špecializácie. Ministerstvo zdravotníctva chce proces zjednodušiť, ale len do takej miery, aby lekári spĺňali kvalifikáciu, uvádza portál Noviny.

Portál Noviny uviedli ako príklad lekárku a kardiologičku Liudmylu, ktorá z Ukrajiny na Slovensko ušla ešte v marci 2022. V máji 2022 začala pracovať v Onkologickom ústave svätej Alžbety, pričom ešte nepracovala ako samostatná lekárka. Vo februári 2023 Liudmyla absolvovala konečné skúšky a aj slovenské úrady sa na ňu začali pozerať ako na lekárku.

Portál ďalej uviedol, že mnohí lekári skúškami, ktoré musia ukrajinskí zdravotníci na Slovensku absolvovať, neprešli. To znamená, že museli opätovne robiť skúšky aj z toho, čo im v praxi ani netreba. 

„Bol tam so mnou aj 60-ročný gynekológ, pre ktorého bola téma kardiológie ťažká, pretože posledných 40 rokov sa tým vôbec nezaoberal,“ povedala portálu Noviny kardiologička.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková, portál Noviny informovala, že počas prvého roku pripravili takzvaný „vyrovnávací test“, pričom uchádzači, ukrajinskí lekári, dostali otázky dopredu v slovenskom, anglickom, ukrajinskom, ale aj ruskom jazyku, aby sa na ne mohli pripraviť čo najlepšie.

Po viac ako roku lekárka Liudmyla stále nepracuje ako kardiologička. Doposiaľ čaká na uznanie špecializácie.

Náročné podmienky lekárov odrádzajú 

Lekárka pracuje s ukrajinskými zdravotníčkami v ambulanciách pre ukrajinských utečencov a tvrdí, že niektorí lekári z Ukrajiny sú náročnými podmienkami zaskočení, a tak odchádzajú do Poľska.

„Sú to lekári, ktorí majú niekoľkoročnú prax a vstupujú do tohto systému ako stážisti. Iné krajiny to podmieňujú skúškami, ale nie takými komplikovanými ako na Slovensku. A keď tie skúšky zložia, vrátia ich do ich špecializačnej práce a nie na úroveň absolventa,“ povedala portálu Noviny pediatrička Tatiana Speváková. 

Úspešnosť pri skúškach spĺňa približne 50 percent z nich, takže zo 400 lekárov tu môže ostať 200. Portál ďalej uviedol, že jedna skúška stojí ukrajinského lekára 500 eur. Gynekologička Anna z Ukrajiny uviedla, že ľudia ako ona by radi ostali na Slovensku pomáhať, no niektorí svoje úsilie vzdali.

Podľa portálu správy RTVS tí lekári, ktorí nemajú odobrené vzdelanie, môžu na Slovensku pracovať zatiaľ len ako stážisti pod dohľadom slovenských lekárov. Na Ukrajine sa pediatria študuje vcelku šesť rokov, pričom na Slovensku až desať.

„Ministerstvo školstva aj zdravotníctva pripravili pracovnú skupinu. Môžeme potvrdiť, že v najbližšej dobe by mali prísť s takým riešením, aby ukrajinskí pediatri a lekári mohli nastúpiť v krátkej dobe,“ povedal pre RTVS hovorca ministerstva školstva Tomáš Kostelník.

„Pôjde zrejme o nejakú skúšku, ktorá určí rozdiel medzi kvalitou vzdelania ukrajinských pediatrov a slovenských,“ povedala pre RTVS hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Zdroje: Noviny , RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá