Nová pasca na nezodpovedných vodičov: Pokutu dostanú automaticky a na mieste, kde ju najmenej čakajú

  • V Českej republike zaviedli nový spôsob pokutovania
  • Na železničnom priecestí ním zvýšili bezpečnosť
Ilustračná foto
Ilustračná foto TASR/Henrich Mišovič, TASR/Henrich Mišovič
  • V Českej republike zaviedli nový spôsob pokutovania
  • Na železničnom priecestí ním zvýšili bezpečnosť

V Českej republike sa rozhodli sankciovať tých, ktorí porušujú základné pravidlá cestnej premávky. Správa železníc od začiatku februára spustila systém automatizovaného zaznamenávania a vyhodnocovania priestupkov, a to na železničnom priecestí v obci Vendryně, kde vodiči porušujú dopravné predpisy na priecestí, informuje portál iDnes.

„Prejazd cez koridorovú trať vo Vendryni je zabezpečený výstražnými svetlami a závorami. Pre časté nerešpektovanie signalizácie ho pracovníci Správy železníc zahrnuli medzi vytipované lokality, kde majú na správanie šoférov dohliadať inteligentné kamery,“ vysvetlil pre portál iDnes hovorca Správy železníc Dušan Gavenda.

Riešením teda bolo nainštalovanie inteligentného systému, ktorý priestupky zaznamená, a tí, ktorí nariadenia porušia, dostanú pokutu poštou. Už len skúšobný proces mal dopomôcť k výrazne lepšiemu dodržiavaniu predpisov na železničnom priecestí. 

„Už sa raz dostalo do povedomia, že tam sú kamery, takže sa situácia určite zlepšila,“ povedal portálu starosta obce Raimund Sikora. „V minulosti bolo vchádzanie na prejazd častým prehreškom, dnes si šoféri dávajú väčší pozor. Zahájenie ostrej prevádzky sa niekoľkokrát odkladalo, tak verím, že teraz už k tomu nedôjde,“ dodal starosta.

Pokuty prídu poštou

Systém bude automobily na prejazde fotiť a posielať ich úradníkom. Práve tí vystavia pokutu a pošlú ju vodičovi poštou.

„Pre vodiča znamená takýto priestupok na železničnom prejazde záznamom 7 bodov do bodového hodnotenia, okrem toho mu hrozí pokuta až 5-tisíc korún (čo je necelých 210 eur, pozn. red.) a zákaz šoférovania motorových vozidiel až na 6 mesiacov,“ uvádza citáciu riaditeľa služby dopravnej polície Jiřího Zlého portál Topspeed.

Inteligentné priecestia s kamerami by mali pribudnúť na viacerých miestach v krajine, čím zabezpečia väčšiu bezpečnosť na cestách tak pre vlaky, ako aj vodičov áut. Zatiaľ ich chcú zaviesť na vytipovaných železničných priecestiach.

Slovensko inteligentný systém na priecestiach, žiaľ, nepozná, a tak dochádza k viacerým nehodám aj za takýchto okolností. 

Ako informoval Topspeed, pred 14 rokmi sa v obci Polomka udiala tragická nehoda, kde zahynulo 12 ľudí. Do autobusu, ktorý ostal stáť na železničnom priecestí, narazil vlak. Ako súd potvrdil, za nehodu mohol vodič autobusu, ktorý vlaku nedal prednosť. Napriek tomu treba pripomenúť, že v tom čase konkrétne priecestie nebolo vybavené závorami ani svetelnou signalizáciou.

V tejto súvislosti sme kontaktovali Ministerstvo dopravy SR a Ministerstvo vnútra SR či niečo podobné plánuje zaviesť aj na Slovensku. 

„U nás podobný systém funguje v rámci objektívnej zodpovednosti, kedy je pokuta zasielaná poštou domov a okrem iného sa to vzťahuje aj na prejazd cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané. Držiteľovi vozidla, ktorý porušil túto povinnosť, hrozí pokuta vo výške 300 eur,“ uviedlo vo vyjadrení pre Startitup Ministerstvo vnútra SR.

„Križovanie cesty a železnice je obzvlášť kritickým miestom z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky, najnebezpečnejšie sú, samozrejme, tie bez závor, iba so svetelnou signalizáciou. Vo všeobecnosti je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť a dodržanie pravidiel cestnej premávky vodičmi pri prejazde cez železničné priecestie. Nehody auto – vlak sú devastačné pre auto a jeho posádku,“ uviedlo Ministerstvo dopravy SR, s tým, že podporia každú legislatívnu zmenu, ktorá pomôže zvýšeniu bezpečnosti na cestách a ochrane života, zdravia a majetku vodičov.

Nehody na priecestiach

Na železničných tratiach zaznamenali v období od 5. decembra do 2. januára šesť nehôd, pri ktorých vlak zachytil človeka, z toho sa tri skončili tragicky. Evidovali aj štyri zrážky vlaku s motorovým vozidlom.

K zrážke s vozidlom bez poškodenia železničnej infraštruktúry došlo 11. decembra v úseku Podolínec – Spišská Belá. Rušňovodič osobného vlaku v úseku Tatranskej elektrickej železnice Starý Smokovec – Tatranská Lomnica hlásil 12. decembra skrížený autobus v snehovom záveji na priecestí, ktorý zasahoval do koľajiska.

K ďalšej nehode došlo 15. decembra v úseku Mníchova Lehota – Bánovce nad Bebravou, kde sa na priecestí zrazil osobný vlak s autom. Rušeň sa vykoľajil a zranenú vodičku vozidla odviezli do nemocnice.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Idnes, Topspeed, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá