Problém s vakcínami AstraZeneca: Nemci im nedôverujú, krajiny EÚ ich nevyužívajú, aj keď ich už majú

  • Krajiny Európskej únie zatiaľ nevyužili až 80 % dávok vakcíny
  • Nemci sa pokúšajú obnoviť dôveru vo vakcíny
Vakcína
Vakcína, TASR/Jung Yeon-je /Pool Photo via AP
  • Krajiny Európskej únie zatiaľ nevyužili až 80 % dávok vakcíny
  • Nemci sa pokúšajú obnoviť dôveru vo vakcíny

TASR uviedla, že Európske krajiny zatiaľ nevyužili až 80 % dávok vakcíny proti novému koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, ktoré už majú k dispozícii. Denník Guardian vo štvrtok informoval, že problém zrejme súvisí s odporúčaniami, aby sa touto vakcínou očkovali len osoby, ktoré majú menej ako 65 rokov.

TASR taktiež pokračuje: „Na základe údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a ďalších oficiálnych zdrojov sa odhaduje, že 4 849 752 zo 6 134 707 dávok rozdelených medzi 27 členských štátov EÚ ešte nebolo podaných.“ Ďalej vraj z údajov vyplýva, že v Belgicku, Taliansku či Nemecku boli podané štyri z piatich dávok vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech, ktoré boli dodané do týchto krajín.

Pribudlo viac ako 2 600 nových infikovaných a 107 úmrtí. Zrušenie zákazu vychádzania je na spadnutie

Nefunkčný plán?

NBC uviedlo, že v čase, keď je po vakcínach tak vysoký dopyt, má Nemecko uskladnených viac ako 1 milión nevyužitých dávok. Za čiastočný dôvod uvádzajú, že sa ich ľudia obávajú prijať.

Nemecko vraj podalo iba 15 % vakcín od Oxford-AstraZeneca, ktorú dostalo. Malo o tom v stredu informovať ministerstvo zdravotníctva krajiny. Niektorí z nemeckých predstaviteľov krajiny, obviňujú z nízkej dôvery verejnosti vyhlásenia politikov či správy z tlače, ktoré pôsobili, že spochybňujú účinnosť vakcíny.

Iní zas poukazujú na nefunkčný plán, ktorý nedokázal osloviť dostatok ľudí k očkovaniu. „Na tomto dosť tvrdo pracujeme a snažíme sa presvedčiť ľudí, aby očkovaciu látku prijali. Aby sme skutočne znova obnovili dôveru vo vakcíny u populácii,“ uviedol vo štvrtok pre BBC Thomas Mertens, profesor, ktorý predsedá nemeckej komisii pre očkovanie.

NBC tiež uvádza, že zavádzanie očkovacej látky v Európskej únii bolo oveľa pomalšie ako v Spojených štátoch či Británii. Lídri Európskej únie sa vo štvrtok stretli, aby našli spôsoby, ako veci urýchliť. Obávajú sa totiž, že nové varianty môžu priniesť aj nové vlny infekcie. Európska únia totiž podala iba 7 dávok na 100 ľudí, v porovnaní s 20 na 100 v USA a takmer 28 na 100 v Spojenom kráľovstve. Práve Británia, ktorá má jednu z najvyšších úmrtností na svete, je vychvaľovaná za zvolenú očkovaciu stratégiu.

Vakcína
zdroj: TASR/Jung Yeon-je /Pool Photo via AP

Vakcíne možno dôverovať

TASR uvádza, že nemecká kancelárka Merkelová v rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung pripustila, že po záplave negatívnych správ bola očkovacia látka od AstraZenecy odmietnutá aj mnohými ľuďmi, ktorí pochybujú o jej účinnosti a bezpečnosti.

„Vakcína od AstraZenecy je spoľahlivá, účinná a bezpečná, schválená Európskou liekovou agentúrou (EMA) a odporúčaná v Nemecku až do veku 65 rokov. Všetky úrady nám hovoria, že tejto vakcíne sa dá dôverovať. Pokiaľ budú vakcíny nedostatkovým tovarom ako teraz, nemôžete si vyberať, čím sa chcete nechať zaočkovať,“ dodala kancelárka.

Po zverejnení článku NBC na sociálnej sieti, sa pod príspevkom objavili ničím nepodložené, nenávistné komentáre. Jeden z Američanov dokonca Nemecko označil za nacistov: „Šokujúce, že nemecká krajná pravica šíri dezinformácie. Ach počkajte. Tam sa začal nacizmus. To som si myslel, že my Američania sme hlúpi.“

Niektorí si tak očividne mýlia nedôveru vo vakcíny či nefunkčnú organizáciu s nacizmom.

Zdroje: TASR, nbc

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá