Producent trháku Invalid: Poznal som zvukára, ktorého telo nikdy nenašli. 90. roky boli strašné aj krásne

  • Maroš Hečko je dnes už legendárny producent a scenárista
  • Pre Startitup prehovoril o zákulisí producentskej práce
  • Témou bol i jeho nový film Invalid
Maroš Hečko, plagát filmu Invalid
Startitup/Nikol Pápayová, Invalid
  • Maroš Hečko je dnes už legendárny producent a scenárista
  • Pre Startitup prehovoril o zákulisí producentskej práce
  • Témou bol i jeho nový film Invalid

Čierna slovenská komédia Invalid sa stala totálnym trhákom. Film o „kolosálnej pomste“ cholerického údržbára si len od jeho premiéry (9. február) do konca februára v kinách pozrelo viac ako 87-tisíc divákov, čo prinieslo tržby vo výške viac ako 652 000 eur. A jazda Invalida v kinách pokračuje ďalej.

Koľko film stál? Prečo v ňom účinkuje Rytmus, Majk Spirit, Vec či Gogo? Bol inšpirovaný aj skutočnými udalosťami 90. rokov? A aké produkčné výzvy priniesol? O tomto a mnohých ďalších veciach sa redakcia Startitupu porozprávala s producentom Marošom Hečkom.

  • Koľko stál film Invalid
  • Čo bola najväčšia produkčná výzva
  • Koľko za svoje účinkovanie zobrali slávni raperi
  • Ako si Hečko spomína na búrlivé 90. roky

Maroš Hečko
zdroj: Startitup/Nikol Pápayová

Priznám sa, keď som prvýkrát počul názov vášho filmu, myslel som si, že pôjde o sociálnu drámu. Skutočnosť je však úplne iná.

Ten názov sme, myslím, vybrali dosť provokatívny. Za slovom invalid sa totiž môže všeličo skrývať. Komunikácia však ľudom jasne vysvetlila, že je to čierna komédia a že majú šancu sa na ňom aj zasmiať. Tém, ktoré sa týkajú hendikepovaných ľudí, sa však vo filme otvorilo mnoho.

Bol film produkčne náročný? Kde všade sa natáčalo?

Toto bol pre mňa jeden z najťažších filmov, pretože sme nemali dostatok peňazí a museli sme silno variovať. Mali sme náročné prostredia, veľa akcie a streľby, rozbíjanie vitrín, kaskadérske kúsky a podobne. Točili sme iba 21 dní, plus nejaké dokrútky, a celý tím to vnímal veľmi pozitívne, položili sa do toho.

Bolo nás celkovo 60 ľudí. Točili sme v Trnave, kde sa odohrávala značná časť exteriérových vecí, potom v Bratislave v Národnom múzeu. Ďalej v rómskej osade Tomášikovo. Robili sme 15 – 16 hodín denne, boli sme unavení, no zároveň prišla aj satisfakcia za celé to úsilie.

Koľko stál film Invalid?

Celkovo aj s kampaňou a všetkým stál niečo cez milión eur. Dnes natočiť náročnejší film s veľkými hereckými hviezdami podľa mňa pod pol milióna nejde.

Aká bola najdrahšia vec v rámci produkcie? Lokácia? Herci?

Záverečné scény filmu. Mali sme tam veľké množstvo dobových zraní, s ktorými nie je ľahké robiť. Museli sme mať aj veľké množstvo ľudí, ktorí zodpovedali za to, že nikto nebude nijakým spôsobom poškodený, že nedôjde k nejakému úrazu. Potom tie výbuchy, ktoré boli tiež náročné. Rovnako rozbíjanie vitrín, celá stavba scén.

Čo bola zase totálna výzva?

Celý film bol veľkou výzvou. Myslím, že komédia zatiaľ na Slovensku nijako zvlášť nevyšla. Je veľmi ťažké rozosmiať ľudí v kine a zároveň priniesť príbeh, ktorý má ďalší rozmer. Totálna výzva však podľa mňa bola nájsť a správne vybrať samotné herecké obsadenie. Nájsť ľudí, ktorí nebudú úplne postavičky, pričom film je plný zvláštnych postavičiek.

Došlo aj k nejakému úrazu alebo iným komplikáciám počas natáčania?

Komplikácií bolo veľmi veľa. Ako som spomínal, točili sme 15 – 16 hodín denne, každý deň sme robili nadčasy a pri tom hrozí, že ľudia budú unavení a nejakým spôsobom sa to prejaví. Mali sme však vynikajúcu kaskadérsku partiu, ktorá bola na všetky tie veci ako „vykydnutie“ z vozíka, spúšťanie na lanách alebo na streľby dôsledne pripravená.

Ďalšou komplikáciou bol covid, ktorý sme tiež museli riešiť v štábe, avšak rýchlo sme to eliminovali. Tam hrozilo, že ak by sa prerušilo natáčanie, mohol to byť veľký p*úser.

Vo filme účinkuje viacero známych raperov, ale aj influencer Gogo. Čo viedlo k ich obsadeniu?

Ak nespravíte poriadny marketing, film nebude fungovať a príde naň málo ľudí. Majk Spirit je brat scenáristu Dušičku a chcel nejakým spôsobom filmu pomôcť. S Rytmusom sme už robili nejaké projekty a sme kamaráti, dokonca druhý scenárista filmu Veverka produkoval Die hard 5, kde si Rytmus strihol malú rolu.

S ním sa aj konzultovali dialógy do filmu a myslím, že vymyslel skvelé hlášky. S raperom Vec sa poznáme už od čias Trosiek a myslím si, že je veľmi talentovaný. Gogov štek bol nápad Dušičku, ktorý je s ním pracovne úzko prepojený.

Koľko za tieto úlohy zobrali?

Tento film nebol o peniazoch. Ich honoráre boli skôr „symbolické“.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá