Producenti a spracovatelia mlieka bijú na poplach. Ceny výrobkov pravdepodobne porastú

  • Mliečne výrobky by mohli zdražieť
  • Dôvody až také prekvapujúce nie sú
Ceny za mliečne výrobky pravdepodobne vzrastú.
  • Mliečne výrobky by mohli zdražieť
  • Dôvody až také prekvapujúce nie sú

Ceny mliečnych výrobkov na Slovensku pravdepodobne porastú. Dôvodom je ochorenie slintačka a krívačka. Ale tiež aj novozavedená transakčná daň, ako uviedli slovenskí producenti a spracovatelia mlieka. Informovala o tom agentúra SITA.

Nemôžeme povedať, že situácia je pod kontrolou

Zvýšené ceny v tomto prípade sú viac ako reálne. „Je pravdepodobné, že slovenskí výrobcovia mliečnych produktov budú musieť postupne upravovať ceny smerom nahor. Veríme, že obchodníci aj spotrebitelia pochopia nevyhnutnosť tohto kroku s cieľom udržať stabilitu v oblasti prvovýroby a spracovania mlieka na Slovensku,“ uviedla Zuzana Nouzovská, generálna sekretárka Slovenského mliekarenského zväzu.

Aj napriek prijatým opatreniam Slovensko v dôsledku výskytu slintačky a krívačky zaznamenalo pokles produkcie surového kravského mlieka o približne 7 %, pričom v juhozápadnej časti krajiny, kde je produkcia najkoncentrovanejšia, dosiahla strata až 13 %. „Nemôžeme povedať, že situácia je úplne pod kontrolou,“ doplnila Nouzovská.

Za normálnych okolností sa v letných mesiacoch cena surového kravského mlieka znižuje kvôli poklesu obsahu tuku a bielkovín. Tentoraz však slovenskí mliekari tento trend neočakávajú. „Zníženie produkcie, zvýšený dopyt po mlieku zo zahraničia – najmä z Českej republiky – a vyššie ceny v okolitých štátoch nútia domácich spracovateľov bojovať o surovinu a ponúkať za ňu atraktívnejšie ceny,“ uviedla Nouzovská.

Kde vznikajú straty

Okrem drahšej suroviny ovplyvnili finančnú situáciu celého sektora aj výdavky spojené s riešením dopadov spomínaného ochorenia. Tieto výdaje dosiahli 1 milión eur.

„Najväčší podiel na týchto nákladoch – 63,8 % – tvoria straty vyplývajúce z narušených obchodných vzťahov pri vývoze mlieka a mliečnych produktov, vrátane zákazu exportu do EÚ a tretích krajín. Zvýšené hygienické opatrenia predstavujú 21,3 %, zvoz mlieka zo zasiahnutých oblastí 11 % a ďalších 4 % náklady súvisia s balením výrobkov a zatvorením podnikov,“ vysvetlila Nouzovská.

Tieto neočakávané výdavky sa podľa nej musia premietnuť do nákladovej štruktúry podnikov. Tie budú mať vplyv na tvorbu cien v nasledujúcom období. „Najviac finančných strát vzniklo v oblasti obchodných vzťahov a dúfame, že po úspešnom zvládnutí ochorenia sa nám podarí tieto väzby obnoviť,“ dodala.

Ďalší závažný problém predstavuje transakčná daň. „Po prvom mesiaci jej uplatňovania sa náklady mliekarenských podnikov vyšplhali na približne 100-tisíc eur, čo znamená, že ročne by mohol sektor zaplatiť minimálne 1,2 milióna eur. Tieto výdavky musia mliekari kompenzovať, aby zabránili ohrozeniu celého odvetvia,“ uzatvára Nouzovská.

Nárast cien mäsa

Slovenský trh s bravčovým mäsom v súčasnosti neohrozuje len výskyt slintačky a krívačky, ale aj dopady obchodného konfliktu medzi Spojenými štátmi a Čínou. Za uplynulý mesiac došlo k prudkému nárastu cien bravčového mäsa, ktorý predstavuje viac než 13 %. Príčinou sú nielen následky výskytu SLAK (slintačka a krívačka), ale aj napäté obchodné vzťahy medzi USA a Čínou. Informovala o tom TASR.

Spoločnosť vyrábajúca mäsové produkty Tauris zatiaľ nezaznamenala pokles produkcie ani príjmov. Zároveň uisťuje, že disponuje dostatočnými zásobami mäsa a jej výrobný proces pokračuje bez obmedzení.

„Aktuálne nenakupujeme slovenské mäso, prikupujeme pre bezpečnosť predovšetkým mäso z Česka. Cielene sa zameriavame na dodávateľov a pôvod dodávaných surovín s jasnými identifikačnými údajmi v sprievodných dokladoch, denne monitorujeme informácie o situácii v súvislosti s uvedeným ochorením, rovnako sledujeme úradné nariadenia v rámci Slovenska, ale i okolitých štátov, aby sme v prípade zhoršenia situácie včas prijali potrebné opatrenia,“ uviedol pre TASR generálny riaditeľ spoločnosti Richard Duda.

Tauris hovorí, že v reakcii na výskyt slintačky a krívačky v ich prevádzkach prijaté rôzne preventívne opatrenia. Tie zahŕňajú prísnejšiu kontrolu vstupu osôb a vozidiel do výrobných priestorov, ako aj dôsledné dodržiavanie hygienických a čistiacich štandardov.

Firma zároveň poukazuje na to, že okrem problémov súvisiacich s epidémiou sa slovenský trh potýka s dôsledkami obchodnej vojny medzi USA a Čínou, čo podľa firmy významne prispieva k zdražovaniu, najmä v segmente bravčového mäsa. Spoločnosť tiež upozornila, že počas posledných dvoch týždňov došlo k výraznému zvýšeniu cien o viac ako 13 %, čo sa prejavilo v zdražení nákupov bravčových polovíc a jednotlivých častí mäsa takmer o 0,40 eura.

Zmena opatrení

V nedeľu (11. mája) Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ohlásilo na sociálnej sieti zmenu opatrení. Aktuálne platia nové mimoriadne opatrenia. Od pondelka 12. mája 2025 opäť povolili dovoz živých zvierat citlivých na slintačku a krívačku zo zahraničia do chovov nachádzajúcich sa v Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

Zariadenia ako ZOO Bojnice a iné schválené miesta určené na vystavovanie zvierat verejnosti, ktoré sa nachádzajú v Trenčianskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji, môžu znova privítať návštevníkov.

Otvorenie je však podmienené dodržiavaním prísnych pravidiel biologickej ochrany – návštevníci musia prechádzať po dezinfekčných rohožiach, dezinfikovať si ruky a je zakázané zvieratá chytať alebo ich kŕmiť.

V Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji ostávajú súčasné obmedzenia naďalej v platnosti, bez zmien.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: SITA, TASR, Facebook/Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Najnovšie videá

Trendové videá