Profesor Krčméry: Ak nastane druhá vlna, bude teraz a nie v septembri. Deti by mali ísť do škôl a všetci do práce

  • Dnes by malo dôjsť k druhej uvoľňovacej fáze
  • Kľúčové bude aj očkovanie, vakcína bude však na báze dobrovoľnosti
krčméry (1)
TASR: Martin Baumann
  • Dnes by malo dôjsť k druhej uvoľňovacej fáze
  • Kľúčové bude aj očkovanie, vakcína bude však na báze dobrovoľnosti

Nemyslím si, že druhá vlna by mala prísť cez leto alebo na jeseň,“ povedal dnes ráno podcaste Braňa Dobšinského Aktuality Nahlas Vladimír Krčméry. Zároveň dodal, že ak nejaká nastane, môžeme ju očakávať v najbližších týždňoch. Vo Wu-chane, odkiaľ sa epidémia rozšírila do celého sveta a stala sa z nej globálna pandémia, už predsa druhá vlna tiež prebehla, vraví profesor.

Môžeme sa jej vyhnúť

Ak dokážeme sprísniť hraničné kontroly, ktoré sa teraz postupne uvoľňujú, mohli by sme túto druhú vlnu správne podchytiť a nemuselo by k nej ani dôjsť. Letiská už svoje brány otvorili. Stalo sa tak len pred niekoľkými dňami, aj napriek tomu sú čísla nakazených stále nízke.

Slovenska sa však takáto zmena netýka. Do našej krajiny sú civilné lety až do polovice mája zakázané, píše TASR. 

Ak by druhá vlna nastala, nebude už podľa slov profesora Krčméryho taká veľká ako prvá. Ak ju zvládneme, v septembri sa náš život opäť vráti do normálu. Deti by mali ísť do škôl a všetci ostatní do práce. Malo by dôjsť k absolútnemu uvoľneniu karanténnych opatrení, na ktoré všetci tak veľmi čakáme. 

Igor Matovič na včerajšom brífingu avizoval, že ak pôjde všetko dobrým smerom, posledné dve uvoľňovacie fázy by sa mohli zlúčiť. Počet nakazených na Slovensku za včerajší deň dosiahol počet päť, jeden pacient umrel. Dlhodobo sa pohybujeme pod magickou hranicou 10. Viac je tých, ktorí sa z COVID-19 vyliečia.  

Vakcína je na dosah

Testuje sa už vo viacerých laboratóriách, dokonca aj na ľuďoch. Donald Trump dnes dokonca vyhlásil, že vakcína bude dostupná do konca roka, informovala TASR.

To, či sa ľudia proti ochoreniu COVID-19 dajú resp. nedajú zaočkovať, bude vyslovene na ich rozhodnutí podobne ako pri vakcíne proti chrípke. Môže sa však stať, že so zámerom vybudovania kolektívnej imunity a zabráneniu ďalších fáz nového koronavírusu zasiahne vláda. 

Zdroje: aktuality.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech