Profesor Krčméry: Opatrenia sú príliš voľné. Neodporúčam cestovať autobusmi a vlakmi

  • Profesor Vladimír Krčméry považuje plošné testovanie v kombinácii s lockdownom za dobrú stratégiu
  • Opatrenia a takzvaný lockdown sú podľa neho príliš mierne a prišli neskoro
Krčméry
TASR/Martin Baumann
  • Profesor Vladimír Krčméry považuje plošné testovanie v kombinácii s lockdownom za dobrú stratégiu
  • Opatrenia a takzvaný lockdown sú podľa neho príliš mierne a prišli neskoro

Vakcína bude definitívne riešenie. Lockdown v kombinácii s masovým testovaním je spôsob, ako to riešiť dnes. Povedal to v diskusnej relácii na TA3 profesor Vladimír Krčméry. 

Naše opatrenia sú príliš voľné. Už dávno sme odporúčali obmedziť cestovanie, neodporúčam najmä cestovanie autobusmi, ale aj vlakmi. Ja chápem, že nemá každý auto, ale je to riziko,“ povedal Krčméry.

Dodal, že receptom na zvládnutie situácie do príchodu vakcíny je kombinácia masívneho testovania a lockdownu. Je to však iba dočasné riešenie, aj keď veľmi účinné.

Ak by si si mal vybrať medzi lockdownom a celoplošným testovaním, čo by si uprednostnil?

Plošné testovanie zaúčinkovalo na mesiac. Ale predtým sme mali lockdown. Samotný lockdown nestačí, ale nestačí ani samotné testovanie. Plošné testovanie je dobré, ale v bublinách, nie ako celoštátne. My ako Slovensko sme malá krajina, oproti veľkým štátom sme len región,“ dodal Krčméry. Pochválil tiež trenčiansku samosprávu, že sa chopila iniciatívy a zorganizovala regionálne testovanie.

Antigénové testy sú podľa neho dobrou voľnou na skríningové testovanie komunít, lebo sú lacné, dostupné a pomerne presné. PCR test je diagnostický test, ktorý je veľmi presný, ale drahší a komplikovaný. 

V sobotu pribudlo viac ako 2 000 nových prípadov koronavírusu. Nemocnice sa vyprázdňujú

Krčméry rozumie obavám ľudí, ktorí sa očkovania boja. „Treba sa vžiť aj do situácie ľudí, ktorí majú pochybnosti, treba trpezlivo argumentovať,“ povedal Krčméry. Vedľajšie účinky vakcíny sú podľa neho mierne, aj jeho po každom očkovaní proti chrípke bolí ruka. Je to však malá cena za zdravie celej populácie. Obavy netreba mať ani z toho, že vakcína je dostupná príliš skoro.

Vývoj vakcíny sa nezačal na zelenej lúke. V tomto prípade sa nadviazalo na päťročnú prácu výskumu vírusov SARS a MERS,“ hovorí Krčméry.

Zdroj: TA3

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech