PROFIL HERECKEJ LEGENDY: Milan Lasica humor robil s najväčšou vážnosťou, práve preto sa všetci smiali

  • V nedeľu 18. júla vo veku 81 rokov zomrel Milan Lasica
  • Odpadol počas výročného koncertu s Bratislava Hot Serenaders
  • Prinášame ti jeho cestu, ktorou výrazne prispel do slovenskej kultúry
Milan Lasica Slovensko herec komik kultúra
Milan Lasica, TASR/Radovan Stoklasa
  • V nedeľu 18. júla vo veku 81 rokov zomrel Milan Lasica
  • Odpadol počas výročného koncertu s Bratislava Hot Serenaders
  • Prinášame ti jeho cestu, ktorou výrazne prispel do slovenskej kultúry

Milan Lasica bol známy herec a komik, pričom jeho meno a tvár pozná azda každý Slovák. Desaťročia bol zdrojom inteligentného humoru, ktorým si spolu so svojím kolegom Júliusom Satinským získali masy ľudí.

Milovníkovi golfu boli pripísané mnohé výroky, ktoré ľuďom rezonujú v hlave. Milan Lasica nikdy nefiguroval na sociálnych sieťach, no mal v obľube písanie denníka.

Do hereckého neba odišiel v nedeľu vo večerných hodinách pri činnosti, ktorú spomedzi všetkých aktivít miloval najviac. Vystupoval na výročnom koncerte v štúdiu L+S, kde odpadol. Oživiť sa ho už nepodarilo, informoval ako prvý denník SME.

Ku kultúre prišiel už ako veľmi mladý

Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene, kam sa jeho rodina presťahovala z Košíc potom, čo po roku 1938 toto mesto pripadlo Maďarsku. Svoje detstvo a mladosť však Milan prežil v Bratislave – do hlavného mesta sa jeho rodina presťahovala, pretože otec dostal lepšiu pracovnú ponuku.

Ako uvádza portál Paměť národa, jeho rodina sa radila medzi vtedajšiu strednú vrstvu. Lasica sa ku kultúre dostal už v mladom veku práve vďaka svojej matke, ktorá mala bohatý spoločenský život.

Komik v škole potešenie nenašiel. „Nič ma nebavilo. Predmety ako matematika a fyzika boli pre mňa vzdialené a nemal som silu, aby som prenikol do tajov týchto krásnych vied,“ povedal v rozhovore pre Bratislavský kraj s a s typickým humorom dodal, že najviac ho bavil basketbal a prestávka.

Najväčším vzorom mu bol strýko Ernest Šmálik

Vykúpením sa pre Milana Lasicu stalo až divadlo. Ako sám povedal, Einsteina mohol hrať aj človek, ktorý nevedel narátať do troch. Aj napriek tomu, že s ľahkými počtami komik problém nemal, jeho druhým domovom sa stala práve divadelná scéna.

„V 50. rokoch som videl všetko, čo sa v Bratislave hralo a očarilo ma to. Ani nie tak hry, ako atmosféra. Keď sa opona otvorila, do hľadiska zavanula zvláštna vôňa. Bola to vôňa líčidiel,“ povedal v rozhovore pre Bratislavský kraj.

Pre Milana Lasicu bol jedným z najväčších vzorov jeho strýko Ernest Šmálik. Práve vďaka nemu zasvätil svoj život divadlu. Na jeho ceste na javisko má svoj podiel aj Milanova nevlastná sesternica, herečka Eva Krížiková.

Milan Lasica Slovensko herec komik kultúra
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Komédiu treba robiť s čo najväčšou vážnosťou 

Milan so strýkom s veľkou obľubou navštevoval rôzne divadelné predstavenia. Narastajúca láska k divadlu ho už ako 17-ročného doviedla k štúdiu dramaturgie so zameraním na divadlá malých foriem na VŠMU v Bratislave.

K hraniu sa dostal už počas strednej školy. Ako ozrejmil v rozhovore, so spolužiakmi si naštudovali jednoaktovú satirickú burlesku od Jána Kalinu – Brvno. Vtedy sa Milan Lasica predstavil prvýkrát ako režisér, dramaturg a napokon, aj ako herec.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Paměť národa, Bratislavský kraj, Refresher, Pravda, SITA, Facebook, Denník SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech