Projekt 17-ročného Mareka bojujúceho proti extrémizmu podporilo množstvo známych osobností a tisíce Slovákov

  • Mladí proti fašizmu je projekt, ktorý v dnešnej dobe potrebuje Slovensko ako soľ
  • Stojí za ním len 17 ročný Marek Mach, ktorý ho založil ešte ako študent prvého ročníka gymnázia v roku 2016
  • Urobil tak z dôvodu, že si čoraz intenzívnejšie začal všímať situáciu okolo silnejúceho politického extrémizmu
morrr
TASR, facebook.com/Marek Mach
  • Mladí proti fašizmu je projekt, ktorý v dnešnej dobe potrebuje Slovensko ako soľ
  • Stojí za ním len 17 ročný Marek Mach, ktorý ho založil ešte ako študent prvého ročníka gymnázia v roku 2016
  • Urobil tak z dôvodu, že si čoraz intenzívnejšie začal všímať situáciu okolo silnejúceho politického extrémizmu

Jeho cieľom bolo od začiatku poukázať najmä medzi mladými ľuďmi na odvrátenú stranu fašizmu a na tváre, za ktoré sa skrýva. Dnes jeho projekt podporuje na Facebooku takmer 13 500 ľudí a pridávajú sa aj známe osobnosti, herci, stand-upisti či raperi.

V novej video kampani odznieva aj fakt, že pred piatimi rokmi v Eurovoľbách nevyužilo možnosť voliť až 87 % z nás. Ak sa táto situácia zopakuje aj 25. mája 2019, každý druhý hlas môže patriť extrémistom. Video si do dnešného dňa získalo 4,5 tisíc lajkov, 6,6 tisíc zdieľaní a 1,5 tisíc komentárov a 420-tisíc pozretí.

O tom, že video reaguje na reálne problémy, ktoré sa však často bagatelizujú, svedčia aj najnovšie výsledky simulovaných volieb. Do europarlamentu by sme boli podľa nich ochotní poslať extrémistov so ziskom až 15%. V optike rozširujúceho sa extrémizmu na Slovensku je znepokojujúce najmä zistenie, že podľa prieskumu Inštitútu pre verejné otázky je až 45-tim percentám mladých ľudí blízky program, ktorým sa prezentujú extrémistické strany.

Taktika (Veslo)

Gepostet von Zomri am Mittwoch, 8. Mai 2019

Ako ukázali výsledky štúdie, na Slovensku je stále prítomná pomerne silná intolerancia k národnostným, náboženským či sexuálnym menšinám. Na jednej strane je pozitívne zistenie, že až 81 percentám mladých by napríklad v susedstve, kde žijú, vadil extrémista.

Na druhej strane stojí skutočnosť, že rovnako početnej časti by v ich susedstve prekážala aj rómska (80 %) alebo moslimská rodina (71 %). Viac ako polovici mladých (54 %) by tiež vadili prisťahovalci z ekonomicky menej rozvinutých krajín. Približne 40 percentám prekážajú rôzne sexuálne menšiny (gejovia, lesby, bisexuáli) a ľudia ázijského či černošského pôvodu.

Ďakujem 😍 #novinarskacena #mladiprotifasizmu #slsp #osf (foto: Tomáš Halász)

Gepostet von Marek Mach am Freitag, 3. Mai 2019

S Marekom sa stretol už aj prezident Andrej Kiska. Ambiciózneho študenta sa opýtal, čo má on a ostatní politici robiť preto, aby sa fašizmus nikdy nevrátil. Čo majú robiť preto, aby vplyv kotlebovcov nerástol? 

Malo by sa prestať kradnúť. Mladí ľudia musia vidieť, že veci tu fungujú a že aj tí ľudia, čo sú vysoko, môžu byť rovnako potrestaní ako každý iný človek. Dodal, že ak mladí ľudia chodia na exkurzie do Osvienčimu, musíme im jasne povedať aj to, že v slovenskom parlamente je politická strana, ktorá nemá problém s tým, aby sa takéto krutosti zopakovali,” hovorí Marek vo videu na facebookovom profile Andreja Kisku.

zdroj: ivo.sk, mladiprotifasizmu.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech