Prominentný advokát obvinený z korupcie prišiel na NAKA

  • V čase zásahu NAKA v advokátskej kancelárii USGB bol obvinený na dovolenke v zahraničí
aktualne z domova
SIU
  • V čase zásahu NAKA v advokátskej kancelárii USGB bol obvinený na dovolenke v zahraničí

Advokáta Mariána Bošanského minulý týždeň obvinili z korupcie. Úplatky mali smerovať do rúk generálneho riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia Jána Jenča.

V čase zásahu NAKA v advokátskej kancelárii USGB bol obvinený na dovolenke v zahraničí. Vyšetrovateľ ho preto nemohol vypočuť. Bošanský sa podľa informácií Startitupu vrátil na Slovensko počas víkendu. S vyšetrovateľom NAKA sa dohodol, že vypovedať príde hneď v pondelok. 

Obvinený v tejto chvíli vypovedá pred vyšetrovateľom NAKA. Podľa informácií Startitupu prišiel bočným vchodom Prezídia policajného zboru. Aj preto sa nám ho nepodarilo osloviť a dať mu priestor, aby sa k obvineniu vyjadril. 

Oficiálne stanovisko z prezídia policajného zboru znie: „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry dnes obvinil dve fyzické a jednu právnickú osobu z korupcie. Konkrétne JUDr. M. B., R. Š. a advokátsku kanceláriu zo spáchania pokračovacieho prečinu podplácania.“

„Obvinenie súvisí s konaniami na Inšpekcii životného prostredia Slovenskej republiky. Vo veci aktuálne prebiehajú procesné úkony, preto bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ informovali policajti.

Za pokračovací prečin podplácania hrozí advokátovi Mariánovi Bošanskému a „vybavovačovi“ podľa trestnej sadzby najviac 5 rokov väzenia.

bošanský
zdroj: usgb.sk

Všetko sa to podľa informácií Startitupu začalo v novembri 2021. Advokátska kancelária USGB a konkrétne jeden z jej majiteľov Marián Bošanský, ktorý zastupuje istú firmu obchodujúcu s odpadom, sa podľa obvinenia rozhodol pomôcť spoločnosti nelegálnym spôsobom.

Bošanský mal osloviť istého podnikateľa s nehnuteľnosťami, ktorý v minulosti pracoval na ministerstve životného prostredia, aby kontaktoval generálneho riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia Jána Jenča.

Generálny riaditeľ Jenčo si na stretnutí vypočul žiadosť o bližšie riešenie istého konania, ktoré súvisí s odpadkovou spoločnosťou, či je možno toto konanie rozdeliť.

Na stretnutie v bratislavskej kaviarni začiatkom marca 2022 prišiel Ján Jenčo už ako agent. Nahrávacie zariadenia išli naplno, keď „vybavovačovi“ odovzdal fotokópiu listu Európskej komisie, takzvaný infringement, ktorý je podľa zákona zakázané sprístupniť neoprávneným osobám.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá