„Proruskí trolovia a platení agenti“ šíria propagandu na Facebooku. V zozname profilov je aj známe meno

  • Polícia SR varuje pred profilmi na sociálnych sieťach, ktoré šíria proruskú propagandu
  • Do zoznamu sa dostal aj spevák Martin Jakubec
pjimage – 2022-02-26T104724.268
Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR
  • Polícia SR varuje pred profilmi na sociálnych sieťach, ktoré šíria proruskú propagandu
  • Do zoznamu sa dostal aj spevák Martin Jakubec

Hoci ide o smutný fakt, profilov na sociálnych sieťach, ktoré šíria dezinformácie, je požehnane. Tieto účty ešte prednedávnom ťažili z koronavírusu, no v súčasnosti sa preorientovali na ruskú inváziu, ktorú plne podporujú.

Vzhľadom na to, že v tejto dobe je nesmierne dôležité dbať na správnosť informácií, ktoré šírime, upozornila Polícia Slovenskej republiky na niekoľko profilov proruských platených agentov, trolov a užitočných babrákov.

Azda najmenším prekvapením je fakt, že v zozname nechýba ani Martin Jakubec, ktorý v priebehu posledných dní zdieľal niekoľko príspevkov, ktoré zaskočili nejedného z nás. 

Česi zakročili rázne

Česká republika na situáciu s dezinformačnými stránkami zareagovala rázne. Ako sme ťa informovali počas včerajšieho dňa, český správca národnej domény CZ.NIC v piatok zablokoval osem vybraných dezinformačných webov, ktoré ohrozujú národnú bezpečnosť.

Ako CZ.NIC informoval na svojej webovej stránke, k tomuto kroku správca českej národnej domény pristúpil po „intenzívnych konzultáciách s bezpečnostnými zložkami štátu a na základe odporučenia Vlády Českej republiky“.

Tento mimoriadny krok je pritom podľa združenia reakciou na vojenský útok ruskej armády proti zvrchovanej Ukrajine a na dezinformačnú kampaň, ktorá tento útok sprevádzala a stále sprevádza.

Ako uviedol výkonný riaditeľ združenia CZ.NIC Ondřej Filip, agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine dlhodobo sprevádza dezinformačná kampaň v mnohých internetových médiách, ktoré využívajú českú národnú doménu.

„Pretože sa tieto informácie cielene nezakladajú na pravde a preukázateľne podnecujú k šíreniu vykonštruovaných fám, vyhlásení a nestability v spoločnosti, rozhodli sme sa po konzultáciách s najvyššími predstaviteľmi štátu tieto výrazné dezinformačné médiá zablokovať,“ dodal Filip.

Podľa medializovaných informácií ide o weby Aeronet.cz, Protiproud.cz ,Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Počas včerajšieho dňa o tom informovala agentúra SITA.

Meta konečne zakročila

Americká spoločnosť Meta Platforms, ktorá je majiteľom sociálnej siete Facebook a aplikácií Instagram a WhatsApp, oznámila, že zakázala ruským štátnym médiám zverejňovať reklamu na svojich platformách po celom svete. Informuje o tom portál bbc.com.

„Okrem toho pokračujeme v označovaní dodatočných ruských štátnych médií,“ napísal na mikroblogovacej sieti Twitter Nathaniel Gleicher, šéf politiky Facebooku v oblasti bezpečnosti. Dodal, že tieto nové opatrenia firma Meta Platforms už zaviedla a bude ich uplatňovať aj počas víkendu.

Zdroje: Polícia SR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá