Boje v Kyjeve si vyžiadali život šesťročného chlapca

 • Západ oznámil nové sankcie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu
 • Na Slovensku pre vojnu na Ukrajine nastala od soboty 12.00 h mimoriadna situácia
 • Na Ukrajinu posielame desať miliónov litrov nafty
 • Vojna na Ukrajine zašla priďaleko, odkazuje Čína
 • Zelenskyj odmietol evakuáciu do USA a žiada prijatie do EÚ
AKTUALNE UKRAJINA SLEDUJEME ONLINE
TASR/AP/Dmitry Serebryakov
 • Západ oznámil nové sankcie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu
 • Na Slovensku pre vojnu na Ukrajine nastala od soboty 12.00 h mimoriadna situácia
 • Na Ukrajinu posielame desať miliónov litrov nafty
 • Vojna na Ukrajine zašla priďaleko, odkazuje Čína
 • Zelenskyj odmietol evakuáciu do USA a žiada prijatie do EÚ

Startitup monitoruje situáciu u našich východných susedov ONLINE 24 hodín denne.

V hlavnom meste Ukrajiny prebiehajú boje. Leteckú operáciu ruskej armády zaznamenali len 217 kilometrov od Slovenska.

Monitorovanie ONLINE z 26. februára sme ukončili. Naďalej však situáciu sledujeme ONLINE, všetko podstatné sa dozvieš z novovytvoreného nedeľňajšieho článku, ktorý aktualizujeme minútu po minúte.

5:05 Boje v Kyjeve si vyžiadali život šesťročného chlapca; obeť hlásia aj z Charkova

Boje, ktoré sa odohrávajú v ukrajinskej metropole Kyjev, si v sobotu večer vyžiadali život šesťročného chlapca a niekoľko zranených ukrajinských civilistov. V nedeľu o tom informovala televízia CNN, ktorá sa odvolala na miestne lekárske zdroje.

Chlapec zahynul pri streľbe, ku ktorej došlo na západe Kyjeva. Lekár miestnej nemocnice uviedol, že medzi zranenými sú dvaja tínedžeri a traja dospelí.

2:28 Obrovské plamene

Z periférií ukrajinskej metropoly Kyjev hlásili v nedeľu skoro ráno dve veľké explózie, informovala spravodajská televízia CNN s tým, že zásah dostal veľký sklad ropy v meste Vasyľkiv, kde sa nachádza aj letisko.

Miestne médiá informovali, že zásah ropného skladu vo Vasyľkive potvrdila aj primátorka mesta Natalija Balasynovičová i poradca ukrajinskej vlády Anton Heraščenko. Na mieste ich overil aj štáb CNN.

Balasynovičová dodala, že mesto a letisko pri ňom boli vystavené silnému ostreľovaniu balistickými raketami. „Nepriateľ chce zničiť všetko naokolo, ale nepodarí sa mu to. Vydržme!“ napísala na sociálnych sieťach podľa CNN.

Uviedla tiež, že „noc tu bude ťažká, rovnako ako v Kyjeve, ale vydržíme a vyhráme, pretože Boh je s nami“.

Médiá dodali, že zásah ropného skladu môže vyvolať rozsiahlu technologickú a environmentálnu katastrofu.

Radnica mesta Vasyľkiv už medzičasom upozornila, že dym a škodlivé látky z horenia sa môžu šíriť akýmkoľvek smerom, preto obyvateľov vyzvala, aby zatvorili okná.

Rovnaký pokyn dostali aj ľudia v Kyjeve, ktorý leží asi 40 kilometrov severne od miesta výbuchu a mohutného požiaru.

Na záberoch z miest výbuchov zverejnených na sociálnych sieťach sú zachytené obrovské plamene šľahajúce zrejme z ropného terminálu. Pravosť týchto videí sa BBC zatiaľ nepodarilo overiť.  (TASR)

1:55 Útok z plných síl

Podľa Guardianu okolo jednej hodiny ráno Kyjevom otriasli dva obrovské výbuchy. Viaceré zdroje hovoria, že prebieha masívny útok do ktorého dali Rusi všetky svoje sily. Ukrajinská armáda čelí obrovskému náporu a zo všetkých síl sa snaží odolávať útoku. 

Poslankyňa Ukrajiny na Twitteri pred pár hodinami písala, že očakávajú najhorší útok, do ktorého dajú Rusi maximum svojich síl. Ukrajinská Pravda píše, že v Charkove okupanti vyhodili do vzduchu plynovod. 

00:29 Kyjev je pod paľbou 

Nad ukrajinskou metropolou Kyjev sa okolo polnoci miestneho času rozozvučali sirény varujúce pred raketovými útokmi a náletmi, informovala britská spravodajská stanica BBC.

V meste platí do pondelka 08.00 h miestneho času prísny zákaz vychádzania.

Primátor Kyjeva Vitalij Klyčko v súvislosti s tým obyvateľov mesta dôrazne varoval, že každého, koho hliadky uvidia v čase zákazu vychádzania v uliciach, bude považovaný za ruského „sabotéra“. Výnimku majú ľudia, ktorí sa presúvajú do krytov.

Podľa Klyčka nepriateľ do mesta neprenikol. Upozornil však, že v Kyjeve operujú sabotážne skupiny. Rusko okrem toho ostreľuje civilistami obývané oblasti mesta.

Správy z Moskvy v posledných hodinách hovorili o vydaní  rozkazu postupovať na Kyjev „zo všetkých smerov“.

BBC informuje, že z Kyjeva v posledných dňoch a hodinách sa z Kyjeva pokúšali uniknúť tisíce ľudí. (TASR)

00:10 Zabili novinára

Ukrajinská pravda píše, že v obci Zelenivka neďaleko Chersonu ruskí vojaci zastrelili novinára Dilerbeka Šakirova. Oznámila to ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová.

23:50 Západ oznámil nové sankcie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu

Európska únia spolu so Spojenými štátmi a ďalšími západnými partnermi oznámila v sobotu večer nové sankcie voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. Medzi nimi figuruje vylúčenie niekoľkých ruských bánk zo systému medzibankových platieb SWIFT. Informovala o tom britská spravodajská stanica BBC.

Svoje rozhodnutie západní lídri zdôvodnili pokračujúcimi útokmi na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá. Lídri západných štátov deklarovali, že v tejto situácii sú „rozhodnutí pokračovať“ v reštrikciách, ktoré Rusko ešte viac izolujú od medzinárodného finančného systému a našich ekonomík.

Opatrenia, ktoré sa majú implementovať v najbližších dňoch, zahŕňajú odstránenie „vybraných ruských bánk“ zo systému zasielania správ SWIFT.

„To zabezpečí, že tieto banky budú odpojené od medzinárodného finančného systému a poškodí ich schopnosť pôsobiť globálne,“ citovala BBC zo spoločného vyhlásenia.

Západní spojenci tvrdia, že sa tiež „zaviažu uvaliť reštriktívne opatrenia, ktoré zabránia ruskej centrálnej banke rozmiestniť svoje medzinárodné rezervy spôsobom podkopávajúcim vplyv našich sankcií“.

Západní spojenci tiež obmedzia možnosť bohatých Rusov „kupovať si“ občianstvo v iných krajinách.

Toto rozhodnutie je pokračovaním sankcií, ktoré západné krajiny zavádzajú v reakcii na ruskú tzv. špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine.

23:48 Prezidentovi Ukrajiny som sľúbil, že podporíme ich vstup do EÚ

Premiér SR Eduard Heger sľúbil počas telefonického rozhovoru s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským, že Slovensko podporí vstup Ukrajiny do Európskej únie. Predseda vlády to uviedol na sociálnej sieti. Heger v sobotu večer zavolal ukrajinskému prezidentovi, aby ho informoval o ďalšej vládou SR schválenej pomoci pre Ukrajinu.

„Spýtal som sa ho, čím vie Slovensko ešte pomôcť. Ukrajinským vojakom začína dochádzať munícia, a preto som na nedeľu (27. 2.) okamžite zvolal vládu, aby sme mohli čím skôr na žiadosť reagovať,“ vyhlásil premiér. Ukrajinského prezidenta ubezpečil, že o ľudí, ktorí utekajú z Ukrajiny pred vojnou, sa Slovensko postará a poskytne im bezpečné útočisko.

heger
zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Spomenul som mu aj vlnu solidarity, akú Slováci prejavili voči prichádzajúcim. Pevne dúfam, že sa táto tragédia čoskoro skončí v prospech slobodnej a demokratickej Ukrajiny,“ skonštatoval predseda vlády. Spolu so Zelenským hovorili aj o pripravenosti Slovenska podporiť najtvrdšiu sankciu voči Rusku, a to odpojenie od medzinárodného platobného systému – SWIFT.

„Slovensko sa bude zasadzovať aj o integráciu Ukrajiny do štruktúr Európskej únie (EÚ) a NATO. Ukrajina dokazuje každý jeden ťažký deň bojov, že patrí do európskeho spoločenstva hodnôt a demokracie, patrí do EÚ,“ vyhlásil Heger.

Ukrajina podľa jeho slov môže rátať s tým, že Slovensko podporí všetko, čo napomôže prinavrátiť mier na ukrajinské územie.

23:21 Niektoré ruské banky budú „odpojené“ od SWIFT-u

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa vyjadrila, že odpoja „určitý počet ruských bánk, informuje ČT24. „Zaistíme, aby bol určitý počet ruských bánk odpojený od medzinárodného finančného systému.“

23:17 Anonymous údajne hackli ruské televízie, podľa ich slov „vysielajú pravdu o tom, čo sa deje na Ukrajine“

22:19 V Moskve sa dnes naďalej protestuje proti agresii Ruska

Polícia zatýka mnohých demonštrantov vrátane žien. Video pod touto správou bolo uverejnené v sobotu o 18:46.

22:16 Tushayev, jeden z vodcov čečenských hrdlorezov, bol zabitý v boji s Ukrajincami

22:15 Zamestnanci správy ciest odmontovávajú cestné značky, aby dezorientovali ruskú armádu

21:32 Anonymous sa prihlásili k pokračujúcim hackerským útokom na vládne stránky Ruska

Ruské vládne webstránky, medzi nimi Kremľa či ministerstva obrany, naďalej nefungujú. Jasné dôvody výpadkov podľa spravodajskej televízie CNN nie sú známe, no medzinárodná hackerská skupina Anonymous vyhlásila, že webstránky napáda ona.

„Anonymous má pretrvávajúce operácie na udržiavanie vládnych webových stránok .ru offline a na poskytovanie informácií ruskému ľudu, aby sa mohol zbaviť Putinovej štátnej cenzúry,“ uviedla skupina na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter s tým, že tiež pracuje na tom, aby „udržala Ukrajincov online“.

V piatok boli offline tie isté webstránky, ale Kremeľ podľa štátnych médií poprel, že by ich napadli Anonymous. Je to tretí deň v rade, čo ruské webstránky nie sú po istý čas dostupné. Vo štvrtok, keď ruský prezident Vladimir Putin nariadil inváziu na Ukrajinu, Anonymous vyhlásili ruskej vláde kybernetickú vojnu.

21:28  Prvé hotspoty budú zriadené v nedeľu v štyroch obciach na východe SR

Prvé tzv. hotspoty budú zriadené v priebehu nedele (27. 2.) v štyroch obciach na východe Slovenska, a to v Uliči, Ubli, Vyšnom Nemeckom a Veľkých Slemenciach. Pre vojnových utečencov z Ukrajiny zabezpečia prvú pomoc. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Rezort upozorňuje, že hotspoty nebudú slúžiť ako ďalšie hraničné priechody. Fungovať by mali nepretržite 24 hodín, sedem dní v týždni. „O počte zriadených hotspotov bude operatívne rozhodovať Koordinačný štáb MV SR, ktorý vychádza z aktuálnych potrieb na základe monitorovania situácie,“ uviedli z ministerstva.

21:27 Zelenskyj požiadal šéfa OSN, aby Rusku odobrali právo veta v bezpečnostnej rade

Generálny tajomník OSN António Guterres povedal v sobotu v telefonáte ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že bude pracovať na zvýšení humanitárnej pomoci Ukrajine, ktorú napadlo Rusko.

Vojna už donútila desaťtisíce ľudí na Ukrajine ujsť zo svojich domovov. Generálny tajomník Guterres preto uistil prezidenta Zelenského, že „Organizácia Spojených národov zvýši humanitárnu pomoc ukrajinskému ľudu“.

Volodymyr Zelenskyj
zdroj: IG/Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj po telefonickom rozhovore s Gutteresom na Twitteri napísal, že požiadal šéfa OSN, aby Rusku odobrali právo hlasovať v Bezpečnostnej rade OSN a tak ho potrestali za napadnutie Ukrajiny.

21:09 Berlín podporil cielené obmedzenia členstva Ruska v SWIFT-e

Nemecko podporilo uvalenie „cielených a funkčných“ obmedzení na členstvo Ruska v medzinárodnom platobnom systéme SWIFT. Nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková a minister hospodárstva Robert Habeck v spoločnom vyhlásení uviedli, že vláda pracuje na „obmedzení vedľajších škôd“ reštrikcií „takým spôsobom, aby zasiahli správnych ľudí“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Nemecko je poslednou krajinou Európskej únie, ktorá upustila od opozície voči tomuto sankčnému opatreniu v súvislosti s inváziou Ruska na Ukrajinu. Podporu mu už v sobotu vyjadril aj taliansky premiér Mario Draghi a naznačil ju tiež predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vyjadril, že je za toto rozhodnutie štátom Európskej únie vďačný.

21:08 Vládny kabinet bude mimoriadne rokovať aj v nedeľu

Vládny kabinet sa mimoriadne zíde aj v nedeľu (27. 2.). Rokovať začne od 13.30 h Program rokovania vlády zatiaľ nie je zverejnený.

Vláda pre situáciu na Ukrajine mimoriadne zasadla v sobotu aj v piatok (25. 2.). V sobotu schválila darovanie munície a paliva pre Ukrajinu v hodnote takmer 11 miliónov eur. Odsúhlasila aj vyhlásenie mimoriadnej situácie v súvislosti s prílevom cudzincov v dôsledku ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

21:04 Slováci podporujú Ukrajinu na námestiach

Stovky ľudí na celom Slovensku prišli na námestia podporiť Ukrajinu.

20:37 Prezident Zelenskyj privítal rozhodnutie Nemecka poslať Ukrajine zbrane

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj privítal sobotňajšie rozhodnutie Nemecka poslať Ukrajine zbrane na boj proti ruskej invázii. Toto rozhodnutie je zásadným zvratom v politike Berlína, ktorá zakazuje dodávať zbrane do konfliktných oblastí.

„Nemecko práve oznámilo dodanie ručných protitankových granátometov a rakiet typu zem-vzduch triedy Stinger. Pokračujte, kancelár Olaf Scholz!“ napísal Zelenskyj na Twitteri.

20:36 Instagram upozorňuje na účty, ktoré môžu byť pod Putinovou kontrolou

20:02 Ľvovský pivovar začne namiesto piva produkovať Molotovove kokteily

Už skôr sme ti priniesli informáciu, že sú Ukrajinci vynaliezaví. Študenti vysokej školy vyrábajú Molotovove kokteily. Ukrajinci sa bránia zubami nechtami, používajú pri tom rôzne zbrane.

19:50 Scholz: Útok Ruska na Ukrajinu je zlomovým bodom v histórii

Ruská invázia na Ukrajinu predstavuje zlomový bod v histórii, vyhlásil v sobotu nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz. „V tejto situácii je našou povinnosťou podporovať Ukrajinu v jej obrane voči prenikajúcej armáde (ruského prezidenta) Vladimira Putina podľa našich najlepších možností,“ podotkol Scholz a zdôraznil, že Nemecko „stojí blízko pri Ukrajine“.

19:47 Dvaja dánski novinári utrpeli strelné poranenia

Dvaja dánski novinári utrpeli na Ukrajine strelné poranenia, keď na ich auto v sobotu pálili neznámi strelci. Reportér Stefan Weichert a fotograf Emil Filtenborg Mikkelsen boli „urýchlene prevezení do nemocnice a sú mimo ohrozenia života“.

19:43 Prémiový obsah o vojne na Ukrajine nájdeš na Startitupe zadarmo

Na Startitupe si dočítaš každý jeden článok, ktorý sa bude venovať vojne na Ukrajine. Mediálny dom Startitup Group odsudzuje kroky ruského agresora.

„Je veľmi dôležité, aby teraz objektívne médiá priorizovali informovanosť svojich čitateľov. Každý z nás by mal spraviť absolútne maximum, aby sa postavil na stranu pravdy a spravodlivosti. Dezinformačná vojna rozbíja jednotu Európy,“ vysvetľuje šéfeditor Startitup Vladimír Mičuda.

19:04 Nemecko schválilo dodávky zbraní na Ukrajinu, uviedol vládny zdroj

Nemecko schválilo dodávky 400 protitankových raketometov na Ukrajinu, informoval v sobotu vládny zdroj. Je to zásadný obrat v dlhodobej politike Nemecka, ktorá zakazuje vývoz zbraní do konfliktných oblastí.

18:47 Stačili 2 dni ruskej invázie, aby Slováci zmenili názor

Z konfliktu už nevinia NATO a Spojené štáty.

18:22 Postup Ruska je pomalší, než sa očakávalo

Postup Ruska na Ukrajine je pomalší, než pôvodne očakávalo, a to z dôvodu neočakávane pevného odporu. Oznámil to v sobotu vysokopostavený predstaviteľ amerického ministerstva obrany. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Rusko má podľa vyjadrení tohto predstaviteľa Pentagónu v súčasnosti na Ukrajine najmenej 50 percent svojej hrubej útočnej sily.

Takisto však uviedol, že u Rusov môže „narastať frustrácia“ z nedostatočného postupu za posledných 24 hodín – najmä v oblastiach na severe Ukrajiny.

Rusi sú podľa jeho slov „frustrovaní nesmierne odhodlaným odporom“, ktorý ich spomaľuje. „Na základe našich pozorovaní je tento odpor väčší, než Rusi očakávali,“ povedal.

Predstaviteľ pripomenul, že Rusko do skorých ranných hodín washingtonského času nezískalo pod kontrolu žiadne ukrajinské mesto, píše AFP.

Ruské jednotky v sobotu uskutočnili výpady do ukrajinskej metropoly Kyjev predtým, než sa po tvrdom odpore stiahli na predmestia počas tretieho dňa invázie nariadenej ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pripomína AFP.

18:10 Hackeri zaútočili na web Startitup.sk a ďalšie významné slovenské médiá

Na Startitup, ale aj ďalšie významné slovenské spravodajské weby či portály zaútočili hackeri. Náš web je online, na ktorom nájdeš pravdivé a overené informácie o tom, čo sa deje na Ukrajine, doma aj vo zvyšku sveta. V tomto čase hackerské útoky na náš web ďalej prebiehajú. Hackeri sa snažia zahltiť server Startitupu požiadavkami rôznymi spôsobmi.

Ruské tajné služby môžu online útočiť na Slovensko, napríklad na individuálne účty, ale aj účty rôznych štátnych inštitúcií, médií či iných organizácií. Varuje pred tým slovenská polícia a vysvetľuje, že pre vojnu na Ukrajine prebieha naďalej i dezinformačná vojna. Prostredníctvom nej sa podľa polície pokúša Rusko ovplyvniť vnímanie reality u Slovákov.

Polícia v prvom rade odporúča preveriť si, od koho mail či správa prišla, či má odosielateľova adresa autentickú podobu. Varuje, aby ľudia neklikali na webové odkazy od neznámych odosielateľov. 

„Ak vás aj váš priateľ nabáda a tlačí na to, aby ste klikli na odkaz, ktorý vám poslal, buďte obozretní – hekeri možno napadli jeho konto a zavírovaný odkaz posielajú v priateľovom mene,“ tvrdia policajti.

Všade tam, kde je to možné, radí polícia ľuďom používať dvojfaktorové overenie pri prihlasovaní. To znamená, že po zadaní e-mailovej adresy a hesla budú aplikáciou vyzvaní na zadanie kódu, ktorý im príde na ich telefónne číslo, vysvetľuje.

V prípade spravovania stránok na Facebooku treba administrátorské práva udeľovať čo najmenšiemu počtu ľudí. Všetci z nich by mali mať zapnutú dvojfaktorovú autentifikáciu, hovoria policajti.

„Ak ste zamestnancom firmy/inštitúcie s právom posielať finančné prostriedky, opakovane si overte pravosť faktúry a pravosť odosielateľa,“ poukazuje polícia.

18:00 Orbán: Prichádzajúcich z Ukrajiny čakajú v Maďarsku priatelia

Maďarsko je pre prichádzajúcich z Ukrajiny priateľským miestom, kde ich čakajú priatelia, vyhlásil v sobotu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po preverení situácie na maďarsko-ukrajinských hraniciach v Beregsurányi v Sabolčsko-satmársko-berežskej župe. Maďarsko prijíma všetkých utečencov, ktorí sú obyvateľmi Ukrajiny alebo majú v krajine legálny pobyt bez ohľadu na to, či boli povolaní do ukrajinských ozbrojených síl.

Podľa spravodajského servera infostart.hu premiér pred novinármi zdôraznil, že vojenské operácie sú zatiaľ ďaleko od maďarských hraníc, treba sa ale pripraviť na to, že sa budú diať aj v Zakarpatskej oblasti. Vojaci a starostovia v prihraničných regiónoch budú musieť byť podľa jeho slov disciplinovaní.

putin orban
zdroj: TASR/AP/Sergei Grits, Anna Szilagyi

„Na budúci týždeň budeme musieť byť viac duchom prítomní, pretože sa nechcem nechať vtiahnuť do ozbrojeného konfliktu,“ dodal Orbán. Orbán, ktorý je považovaný za najbližšieho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina v Európskej únii, s Kremľom udržiava úzke ekonomické a diplomatické vzťahy. Povedal však, že ruská invázia na Ukrajinu pravdepodobne spôsobí zmeny v jeho vzťahoch s Putinom a Maďarsko podporuje všetky sankcie proti Moskve navrhnuté Európskou úniou.

17:37 Matovič ohlásil úľavy pre utečencov

Ukrajinci budú mať nárok na legálny pobyt a povolenie pracovať.

17:40 Vyhrážal sa smrťou prezidentke, ide po ňom NAKA

Kto bude podnecovať k vojne, tomu hrozí doživotie, varuje polícia.

17:26 Rusom rozdávajú v Donecku plynové masky

Tvrdia to ukrajinské tajné služby, informujú Aktuality.sk s odvolaním sa na Kyiv Independent.

17:24 Švédsko a Fínsko odbili varovania Moskvy pred pripojením sa k NATO

Fínsko a Švédsko odbili varovania susedného Ruska, že ich prípadné pripojenie sa k Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) by vyvolalo „vážne vojensko-politické následky“ zo strany Moskvy.

17:18 Raketa, ktorá zasiahla bytový dom v Kyjeve, zabila dvoch ľudí

Zásah bytového domu v ukrajinskom Kyjeve raketou si vyžiadal životy dvoch ľudí. O tomto nešťastí ste ťa v ONLINE pokrývaní informovali už skôr. Hasič Petro Prokopov, ktorý sa zúčastnil na záchrannej operácii, uviedol, že dom v juhozápadnom cípe mesta pri letisku Žuljany zasiahla strela medzi 16 a 21 poschodím. Byty na dvoch poschodiach zničil požiar a 80 ľudí evakuovali.

17:09 Armáde nariadili rozšíriť ofenzívu na Ukrajine

Ruská armáda dostala rozkazy na rozšírenie svojej ofenzívy na Ukrajine „všetkými smermi“ po tom, čo Kyjev odmietol rokovať v Bielorusku, uviedlo v sobotu ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

17:00 Kiska chce tvrdšie sankcie na Putina

Sankcie voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi musia byť podľa bývalého prezidenta SR Andreja Kisku výrazne tvrdšie, aby to pocítili aj jeho oligarchovia. „Oni jediní asi majú vplyv na to, aby ho presvedčili na ukončenie zbytočného krviprelievania,“ uviedol na sociálnej sieti.

Rusi a Ukrajinci si podľa Kisku rozumejú ako Slováci a Česi. „Oba veľké národy žili vedľa seba dlhé roky v mieri. Je neuveriteľné, že jeden šialenec dokáže vydať rozkaz na zabíjanie vlastných ‚bratov a sestier’,“ vyhlásil Kiska. Ako podotkol, Putin si „sadol do lavice“ s ľuďmi ako Adolf Hitler, zabíjajúcich nevinných ľudí pre vlastnú pýchu a túžbu po moci.

16:31 Obyvateľom Kyjeva sme rozdali 25 000 automatických zbraní

Úrady v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev rozdali obyvateľom množstvo zbraní, aby mohli odraziť očakávaný veľký útok ruskej armády na metropolu. Celkovo rozdali civilistom v Kyjeve 25.000 automatických zbraní, ako aj desať miliónov nábojov, uviedol ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj vo videu zverejnenom v sobotu. Obyvateľom poskytli aj protitankové zbrane.

„Kyjev sa ubráni,“ povedal Monastyrskyj. Dodal, že je hrdý, keď vidí, ako ľudia bránia svoje mestá, dediny, ulice a domy. „Organizujú sa sami, nedochádza k rabovaniu ani k lúpežiam,“ doplnil.

16:10 Čečenci nasadili jednotky v rámci útoku na Ukrajinu

Informoval o tom Denník N s odvolaním sa na agentúru Reuters. Ramzan Kadyrov je blízkym spojencom Vladimira Putina.

16:08 Ozbrojené sily nasadili na pomoc policajnému zboru 580 vojakov

Pomáhať budú aj finančnej správe v štyroch sektoroch na východnej hranici. V tlačovej správe o tom informoval hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

16:03 Ruské tajné služby môžu online útočiť na Slovensko 

Ruské tajné služby môžu online útočiť na Slovensko, napríklad na individuálne účty, ale aj účty rôznych štátnych inštitúcií, médií či iných organizácií. Varuje pred tým slovenská polícia a vysvetľuje, že pre vojnu na Ukrajine prebieha naďalej i dezinformačná vojna. Prostredníctvom nej sa podľa polície pokúša Rusko ovplyvniť vnímanie reality u Slovákov.

15:53 Pre ruským veľvyslanectvom v Bratislave sa protestuje

Niekoľko desiatok až stoviek ľudí protestuje proti ruskej agresii. V ruke majú ľudia ukrajinské vlajky. 

15:40 Slovensko prijíma na všetkých hraničných prechodoch všetky zvieratá

„Prosíme vás o zdieľanie informácie o tom, že Slovensko prijíma na všetkých hraničných prechodoch VŠETKY ZVIERATÁ, AJ BEZ PASU, ČI OČKOVANIA. Sme v kontakte s ukrajinskými útulkami a dohadujeme možnosti presunu zvierat do našich karanténnych staníc. Dostávame množstvo ponúk na pomoc materiálnu i finančnú, sme dohodnutí s KS, že v prípade, že budú potrebovať AKÚKOĽVEK FINANČNÚ I NEFINANČNÚ POMOC, sme pripravení vyhlásiť zbierku. Zatiaľ sme nedostali takú žiadosť,“ uvádza na Instagrame zvierací ombudsman.

15:34 Štáty NATO a EÚ nie sú Ruskou agresivitou ohrozené, myslí si odborník

Ak by k tomu došlo, šlo by o svetový konflikt.

15:23 Ukrajinka Yaroslava: To, že ruské vojská na civilistov neútočia, je veľká lož

Vojna na Ukrajine trvá už tri dni. Niektorí zo strachu odchádzajú, iní zostávajú vo svojich mestách a sú pripravení bojovať. Medzi tých odhodlaných patrí aj mladá Ukrajinka Yaroslava, ktorá študuje na Slovensku. Avšak, presne pred týždňom sa vrátila na Ukrajinu.

Vtedy ešte netušila, že vrátiť sa nebude také jednoduché. My ti s Yaroslavou prinášame exkluzívny rozhovor z miesta, ktorého okolie je okupované Rusmi. Ako nám mladá študentka ekonómie potvrdila, to, že ruské vojská na civilistov neútočia, je veľká lož.

15:22  Mediálny regulátor pohrozil vybraným médiám pre informovanie o Ukrajine

Ruský mediálny regulačný orgán Roskomnadzor varoval desať miestnych médií, že obmedzí prístup k ich publikáciám. Plánuje tak urobiť, ak neprestanú šíriť „falošné informácie“ vrátane odkazov na vojenskú operáciu na Ukrajine ako na „útok, inváziu alebo vyhlásenie vojny“.

15:00 Maďarsko za Ukrajinu

Maďarsko podporí všetky sankcie proti Rusku a postaví sa za hlas Európskej únie. Premiér Maďarska Viktor Orbán sa postavil pred novinárov a vyjadrenie mal v angličtine. „Nebudeme nič blokovať,“ povedal Orbán.

14:53 Británia dodá Ukrajine ďalšie zbrane

Británia v sobotu prisľúbila, že bude pokračovať v dodávkach zbraní ukrajinskej armáde v čase, keď sa ruské jednotky snažia preniknúť do metropoly Kyjev. Spojené kráľovstvo už poskytlo Ukrajine 2 000 protitankových striel a pracuje na dodávkach ďalšej výzbroje do krajiny.

14:22 Moskva by mohla odstúpiť od dohody o jadrových zbraniach

Podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska Dmitrij Medvedev varoval, že Moskva by mohla reagovať na sankcie Západu uvalené pre útok na Ukrajinu odstúpením od poslednej dohody o jadrových zbraniach a zmrazením majetku západných štátov.

14:19 Prebiehajúce boje na území Ukrajiny nepostupujú podľa plánov Ruska

Prebiehajúce boje na území Ukrajiny zjavne nepostupujú podľa plánov Ruskej federácie. Ukrajinské sily premyslene manévrujú s cieľom spomaliť a zastaviť prvé sledy na hlavných smeroch. V tlačovej správe o tom informuje hovorca Ozbrojených síl SR (OS SR) Štefan Zemanovič.

Ukrajinským ozbrojeným silám velí hlavný veliteľ ozbrojených síl Valerij Zalužnyj. „Evidentne sa im darí vďaka bezprecedentnej odvahe ukrajinských vojakov. Sme srdcami a mysľami s našimi priateľmi na Ukrajine,“ uviedol Daniel Zmeko, náčelník Generálneho štábu OS SR.

14:14 O vyhostení ruských diplomatov komunikujeme, vraví Heger

Slovensko sa zaoberá otázkou vyhostenia ruských diplomatov. Potvrdil premiér SR Eduard Heger s tým, že na európskej úrovni koordinujú, aby sa takýto krok správne načasoval. „Nebudeme váhať. Je to len o zladení, aby sa vyslal jasný a silný signál na zastavenie tejto agresie,“ vyhlásil.

14:08 Ukrajina vyzvala Červený kríž, aby z územia odstránil mŕtve telá tisícok Rusov

Medzinárodný výbor Červeného kríža  by mal odstrániť mŕtve telá „tisícok“ Rusov zabitých počas invázie na Ukrajinu a vrátiť ich do Ruska, uviedla v sobotu ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Informovala o tom britská spravodajská stanica BBC.

Vereščuková počas televízneho brífingu povedala, že ide o telá „tisícok okupantov“ a „humanitárnu potrebu“.

„Žiadame, aby telá ruských okupantov opustili územie a boli vrátené do Ruskej federácie,“ dodala. Ukrajinská vicepremiérka podľa BBC priamo vyzvala MVČK: „Urobte, čo je potrebné, aby sa tento humanitárny problém vyriešil.“

14:07 Rusko uzatvára vzdušný priestor pre lety z ČR, Bulharska a Poľska

Rusko v sobotu oznámilo, že uzatvára svoj vzdušný priestor pre lety z Bulharska, Českej republiky a Poľska. Rusko reaguje na rovnaké opatrenia, ktoré voči nemu v piatok zaviedli tieto krajiny. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

14:04 Fínsko uvažuje o vstupe do NATO

Z Kremľa znejú vyhrážky o vojenských dôsledkoch, zachytáva ich virálne video. Hovorca ministerstva obrany USA uviedol, že Rusko nerozhoduje o tom, kto sa stane členom NATO.

13:33 Holandsko presunulo ambasádu do Poľska, dodá Kyjevu rakety

Holandsko presúva svoje veľvyslanectvo na Ukrajine do susedného Poľska a rozšíri vojenskú pomoc Kyjevu o 200 protilietadlových rakiet Stinger. Oznámila to v sobotu holandská vláda.

13:30 O odpojení Ruska z SWIFT-u sa rokuje, odkazuje Heger

O odpojení Ruska z medzinárodného platobného systému SWIFT sa rokuje. Potvrdil to premiér Eduard Heger (OĽANO). Robí sa to podľa neho preto, aby Rusko zastavilo svoju agresiu na Ukrajine.

Heger tvrdí, že odpojenie Ruska od SWIFT-u je „viac áno ako nie“. No zároveň podotýka, že kým nie je úplný súhlas, tak je to jedno. „Sme krajina, ktorú to bude bolieť menej. Sú krajiny, ktoré to bude bolieť výrazne viac, pretože majú väčšiu obchodnú aj platobnú bilanciu s Ruskou federáciou,“ podotkol predseda vlády.

Vylúčenie Ruska zo SWIFT-u sa zatiaľ v novom rámcovom balíčku sankcií EÚ nenachádza. Výzvu na vylúčenie Ruska z medzinárodného platobného systému SWIFT adresoval aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

13:19 Zákaz vychádzania v Kyjeve od 17:00 do 8:00 rána

Kyjev chce zabrániť sabotážam. Preto platí v čase od 17:00 do 8:00 zákaz vychádzania. Civilisti počas týchto hodín budú považovaní ukrajinskou armádou za nepriateľa. Vyjadril sa tak starosta mesta Vitalij Klyčko.

13:05  Rusko nepotrebuje diplomatické vzťahy so Západom, odkázal Medvedev

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v sobotu vyhlásil, že Moskva nepotrebuje diplomatické vzťahy so Západom. Reagoval na sériu sankcií voči Rusku oznámených západnými krajinami, ktoré označil za známku „politickej bezmocnosti“.

Medvedev, ktorý je v súčasnosti podpredsedom Rady bezpečnosti Ruskej federácie, na ruskej sociálnej sieti VK napísal, že možno nastal čas „zamknúť ambasády“ a „môžeme na seba pozerať cez ďalekohľady a puškohľady“.

Podľa Medvedeva bude Moskva bez ohľadu na sankcie pokračovať vo svojej operácii na Ukrajine, kým nedosiahne ciele stanovené prezidentom Vladimirom Putinom. Aké sú tieto ciele, nešpecifikoval.

12:56 Boli sme v uliciach Bratislavy. Ako ľudia, čo žijú v hlavnom meste, vnímajú vojnu na Ukrajine?

12:55 Na Slovensko môže prísť až 1000 vojakov NATO. Rozhodne sa o tom už čoskoro

Do našej krajiny budú dodané aj vojenské systémy Patriot.

12:51 Košický kraj má pre vojnových utečencov k dispozícii šesť zariadení s kapacitou 404 miest

Košický samosprávny kraj (KSK) má ako subjekt krízového riadenia pre potreby ubytovania vojnových utečencov okamžite k dispozícii šesť zariadení s navýšenou kapacitou 404 miest.

Ide o turistické ubytovne v Rožňave, vo Viničkách, v Rozhanovciach, v Sobranciach a Spišskej Novej Vsi. Kraj má k dispozícii aj Školu v prírode v Kysaku, ktorá slúžila ako karanténne zariadenie počas prvej vlny pandémie. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

12:34 Ukrajina „prekazila “ruský plán útoku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uviedol, že ukrajinské sily úspešne odrážajú snahy Kremľa o dobytie Kyjeva a jeho zosadenie. Vyzval tiež Rusov, aby vyvíjali na svojho lídra Vladimira Putina tlak na zastavenie invázie. Informujú o tom agentúry AFP a AP.

„Prekazili sme ich plán,“ vyhlásil Zelenskyj v novom videopríhovore a zdôraznil, že ukrajinská armáda kontroluje metropolu Kyjev a hlavné mestá v jej okolí. Obvinil tiež ruské sily z útokov na civilné oblasti a infraštruktúru.

Poďakoval okrem toho Rusom, ktorí sa vyslovili proti vojne, a požiadal ich, aby pokračovali v tlaku na Kremeľ. „Zastavte tých, ktorí vám klamú, klamú nám, klamú celému svetu,“ citovala ukrajinského lídra AFP. Zelenskyj zopakoval aj výzvu na vylúčenie Ruska z medzinárodného platobného systému SWIFT, ktorá má podľa neho už takmer úplnú podporu medzi členskými krajinami EÚ.

„Dúfam, že Nemecko a Maďarsko budú mať odvahu podporiť toto rozhodnutie,“ dodal.

12:27 Analytika Daniela Hoštáka sa Slováci pýtali, ako vojna v Európe zmení Slovensko

„Sme na prahu svetovej vojny a treba, aby sme boli veľmi ostražití,“ hovorí analytik na bezpečnosť Daniel Hošták v najnovšom rozhovore, ktorý sme v piatok exkluzívne vysielali naživo na našom Instagrame. 

12:13 Ruská armáda len niečo vyše 200 kilometrov od Slovenska

Leteckú operáciu ruskej armády zaznamenali len 217 kilometrov od Slovenska, informuje Denník N.

12:06 Česko prijíma utečencov, pošlú Ukrajine zbrane

Do Českej republiky prišli prví ľudia z Ukrajiny, ktorí utekajú pred vojnou. Snažia sa im nájsť ubytovanie, informuje idnes.cz. Česko daruje Ukrajine 30 000 pištolí, 7 000 útočných pušiek, 3 000 guľometov, desiatky ostreľovačoch pušiek a asi milión nábojov, rozhodla tamojšia vláda.

11:59 Minister obrany Jaroslav Naď: Na Ukrajinu posielame desať miliónov litrov nafty

Slovensko pošle na Ukrajinu desať miliónov litrov nafty, po dnešnom rokovaní vlády to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). SR dodá aj 2,4 milióna litrov leteckého benzínu.

„V prvom rade je to desať miliónov litrov nafty, ktorú posielame na Ukrajinu. Zároveň je to 2,4 milióna litrov leteckého benzínu, ktorý posielame na Ukrajinu. Toto je v hodnote vyššej ako osem miliónov eur. Zároveň posielame presne to, čo Ukrajina teraz veľmi potrebuje. Konkrétne 12-tisíc kusov 120 milimetrovej munície. To je v hodnote približne 2,6 milióna eur. Verte mi, že my presne vieme, čo Ukrajina potrebuje a robíme presne také opatrenia, ktoré im pomôžu,“ uviedol Naď.

11:56 Premiér Eduard Heger: Je čas zastaviť barbarstvo, ktoré sa deje na Ukrajine

Je čas zastaviť barbarstvo, ktoré sa deje na Ukrajine. Po dnešnom mimoriadnom rokovaní vlády to povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že Slovensko stojí na strane mieru, solidarity a pomoci.

„Zotrvajme v tejto jednote a súdržnosti. Toto je správne podaná ruka nášmu susedovi,“ uviedol predseda vlády. Občanov Slovenska ubezpečil, že sa niet čoho báť a vláda urobí všetko pre to, aby zaistila ich bezpečnosť. Občanov zároveň vyzval, aby nepodľahli žiadnym falošným správam.

Eduard Heger
zdroj: TASR/ Martin Baumann

11:51 Ministerstvo vnútra zriadilo kontakty, na ktoré sa môžu ľudia obrátiť s pomocou pre Ukrajincov

Rezort vnútra zriadil kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť Ukrajincom utekajúcim pred vojnou. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva vnútra (MV) SR.

Ľudia môžu poskytnúť pomoc prostredníctvom mailu pomocpreukrajinu@minv.sk alebo telefonicky na čísle +4212/48 59 33 12. Kontakty podľa MV slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny a podobne, a ponuky ubytovania.

11:44 Veľvyslanectvo SR v Kyjeve zostáva naďalej funkčné

Veľvyslanectvo SR v Kyjeve zostáva naďalej funkčné v minimalistickom zložení pod vedením veľvyslanca Mareka Šafina. Oznámil to v sobotu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Zároveň potvrdil, že slovenský diplomatický konvoj vypravený v piatok (25. 2.) z Kyjeva je v bezpečí na území Rumunska a smeruje na Slovensko.

„Som hrdý na našich diplomatov a kolegu z Ministerstva obrany SR, ktorí zostávajú v Kyjeve, lebo sami požiadali o to, aby tam vo veľmi zložitých podmienkach pomohli našim občanom, ktorí hľadajú útočisko na našom veľvyslanectve,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie. „Pomôžeme v rámci kapacít na veľvyslanectve komukoľvek,“ vyhlásil Korčok. 

11:39 Kyjev je pod kontrolou ukrajinskej armády

Ukrajinský prezident sa prednedávnom vyjadril, že hlavné mesto Ukrajiny Kyjev aj ďalšie kľúčové miesta v metropole majú pod kontrolov. 

11:35 Slovensko musí ihneď vypnúť propagandistické weby velebiace Putina (názor)

„Dezinformácie rozdeľujú spoločnosť a čím neskôr štát zasiahne, tým horší dopad to pre Slovensko bude mať. Nie je na čo čakať. Česi totiž vypli bez mihnutia oka weby, ktoré sú šírením lží známe už roky. Teraz je na rade Slovensko,“ píše vo svojom názore šéfeditor Startitup Vladimír Mičuda.

11:23 Putin sa nezastaví pred ničím, ukrajinská armáda zabránila katastrofe

Ukrajinské ministerstvo dopravy uviedlo, že pred úsvitom zostrelili ruskú raketu, ktorá smerovala k hrádzi rozľahlej vodnej nádrže, ktorá zásobuje Kyjev. „Ak bude hrádza zničená, záplava spôsobí katastrofické obete a straty vrátane zaplavenia rezidenčných oblastí Kyjeva a jeho predmestí,“ uviedlo ministerstvo.

11:18 Dcéra hovorcu Kremľa prekvapila

Na sociálnej sieti odsúdila vojnu, neskôr príbeh zmazala.

11:15 Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote 2,6 milióna eur

Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote 2,6 milióna eur. Zo štátnych hmotných rezerv Slovensko pomôže Ukrajine materiálom za 8,405 milióna eur. Vláda SR o tom rozhodla na svojom dnešnom rokovaní.

„Ukrajina požiadala Slovenskú republiku o darovanie materiálu. Ministerstvo obrany SR Ukrajine darovať vojenský materiál v hodnote 2,6 milióna eur a materiál vo vlastníctve Štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky v hodnote 8,405 milióna eur,“ píše sa v uznesení.

11:09 Ruská armáda tvrdí, že na ukrajinské vojenské objekty spustila salvu riadených striel

Ruské ozbrojené sily tvrdia, že na ukrajinské vojenské objekty spustili salvu riadených striel. Hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov vo štvrtok uviedol, že armáda zasiahla rad ukrajinských vojenských zariadení riadenými strelami dlhého doletu Kalibr.

Tiež povedal, že ruské ozbrojené sily prevzali úplnú kontrolu nad juhoukrajinským mestom Melitopoľ zhruba 35 kilometrov od pobrežia Azovského mora a proruskí separatisti dosiahli značné zisky v Donbase.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Od začiatku invázie Rusko podľa Konašenkova zasiahlo 821 ukrajinských vojenských zariadení, vrátane 14 leteckých základní a 19 veliacich stredísk, a zničili 24 raketových systémov protivzdušnej obrany, 48 radarov, sedem vojenských lietadiel, sedem vrtuľníkov, deväť dronov, 87 tankov a osem vojnových lodí. Počty zabitých ukrajinských vojakov ani obete na ruskej strane neuviedol. Jeho tvrdenia ani vyhlásenia Ukrajiny o tom, že jej sily zabili tisícky ruských vojakov sa nedali nezávisle overiť.

11:08 NA SLOVENSKU NASTANE OD SOBOTY OBEDA MIMORIADNA SITUÁCIA

Na Slovensku nastane od soboty 12.00 h mimoriadna situácia. Vyhlásenie mimoriadnej situácie súvisí s hromadným prílevom cudzincov na územie SR pred vojnou na Ukrajine. Rozhodla o tom vláda na sobotnom rokovaní.

10:53 Do Poľska prišlo 35 000 ukrajinských utečencov, OSN ich eviduje dokopy vyše 120 000

 „Za posledných 24 hodín prekročilo poľsko-ukrajinskú hranicu smerom do Poľska 35 000 ľudí,“ uviedol štátny tajomník poľského ministerstva vnútra Pavel Szefernaker v piatok večer pre verejnoprávnu televíziu TVP. Väčšinu z týchto ľudí podľa neho tvoria ženy a deti, sú však medzi aj muži mimo vekovej skupiny 18- až 60-ročných, ktorá na Ukrajine podlieha brannej povinnosti.

10:37 Ukrajina hovorí o 3 500 zabitých a 200 zajatých ruských vojakoch

Ukrajinské ozbrojené sily spôsobili podľa vlastného vyjadrenia ruským jednotkám od začiatku invázie ťažké straty. Zabitých bolo 3500 ruských vojakov a zajatých ďalších 200, oznámila v sobotu ráno ukrajinská armáda.

Okrem toho bolo zničených 14 ruských lietadiel, osem vrtuľníkov, 102 tankov a viac ako 530 ďalších vojenských vozidiel, uviedla armáda. Ťažké boje podľa nej prebiehajú v rôznych častiach krajiny. V oblastiach miest Sumy na severovýchode, Mariupol na juhu a Poltava na východe útočili ruské bojové lietadlá, pričom v Kyjeve boli terčom aj civilné ciele.

10:32 Česká vláda schválila ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu

Česká vláda schválila zaslanie ďalej vojenskej pomoci Ukrajine. Ako v sobotu oznámilo ministerstvo obrany v Prahe, ide o guľomety, samopaly, ostreľovacie pušky, pištole a príslušnú muníciu v hodnote 188 miliónov českých korún, informuje na svojom webe český Deník N.

Podľa vyjadrenia ministerstva česká vláda zabezpečí aj okamžitú dopravu tejto pomoci na miesto, ktoré si určí ukrajinská strana.

10:07 Ukrajinský prezident Zelenskyj žiada prijatie do EÚ

V súvislosti s ruským útokom na Ukrajinu žiada ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prijatie svojej krajiny do Európskej únie. Informuje o tom agentúra DPA.

„Je to rozhodujúci moment, aby sme raz a navždy ukončili dlhoročnú diskusiu a rozhodli o členstve Ukrajiny v EÚ,“ uviedol Zelenskyj v sobotňajšom tvíte. Podľa vlastných slov hovoril s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom o „ďalšej účinnej pomoci“, ako aj „hrdinskom boji Ukrajincov za svoju slobodnú budúcnosť“.

Členstvo Ukrajiny v EÚ bolo dosiaľ pokladané za vylúčené, píše DPA. Takýto krok by podľa expertov okrem iného znemožnil dohodu s Ruskom.

Otázka zbližovania s EÚ vyvolala na prelome rokov 2013 – 2014 masové protesty v centre Kyjeva. Situácia viedla k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Rusko následne anektovalo ukrajinský polostrov Krym a na východe Ukrajiny vypukol separatistický konflikt.

10:04 Boj o mesto Sumy pokračuje aj v sobotu

Boje pokračujú aj v sobotu ráno. Úrady vyzývajú, aby ľudia nevychádzali zo svojich domovov, informuje The Guardian.

9:40 Takto vyzerá Kyjev ráno

9:37 Študenti vysokej školy vyrábajú Molotovove kokteily

Ukrajinci sa bránia zubami nechtami, používajú pri tom rôzne zbrane.

9:36 Letisko v Poprade je pripravené zapojiť sa do pomoci obyvateľom Ukrajiny

Popradské letisko je pripravené na vybavenie takzvaných handlingových služieb (pozemné odbavenie) na zabezpečenie repatriačných a humanitárnych letov. Rovnako je k dispozícii na účely doplnenia leteckých pohonných hmôt a tiež je pripravené zapojiť sa do humanitárnej pomoci pre občanov Ukrajiny. 

9:35 Expert o Putinovi

Nezmieril sa s rozpadom Sovietskeho zväzu. Aj Hitler sa tak správal, opísal historik Dušan Kováč.

9:30 Ukrajina hlási boje v Kyjeve a na juhu krajiny

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v sobotu povedal, že boje prebiehajú v hlavnom meste Kyjev a na juhu krajiny. Ukrajinská armáda podľa neho úspešne odráža ruské útoky, informuje agentúra AP.

Poradca Mychajlo Podoľak uviedol, že menšie skupiny ruských vojakov sa snažia vniknúť do Kyjeva a dostali sa do bojov s ukrajinskými jednotkami. Rusko chce podľa neho obsadiť ukrajinskú metropolu a zničiť vedenie krajiny, ukrajinské sily však majú situáciu v Kyjeve pod kontrolou.

Ruské sily sa podľa Podoľaka zameriavajú aj na juh krajiny, kde prebiehajú intenzívne boje v Chersone severne od Krymu, ako aj v ďalších prístavných mestách Mykolajiv, Odesa a v okolí Mariupola.

Ukrajinská armáda predtým oznámila, že oblasti okolo miest Sumy, Poltava a Mariupol boli terčom raketových útokov, pri ktorých ruské sily odpálili z Čierneho mora riadené strely Kalibr, uviedla stanica BBC.

Podoľak uviedol, že medzi priority Ruska patrí obsadenie juhu Ukrajiny, kde však podľa neho významnejšie nepostúpilo.

„Ukrajina nielen odolala. Ukrajina víťazí,“ vyhlásil poradca prezidenta pred novinármi.

9:29 Naď: Evakuačná kolóna slovenského zastupiteľského úradu je už v Rumunsku

Evakuačná kolóna slovenského zastupiteľského úradu z Kyjeva pred niekoľkými minútami bezpečne prekročila hranice do Rumunska. Oznámil to na sociálnej sieti minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).

K evakuačnej kolóne sa podľa ministra pridali aj „kolegovia zo slovinského veľvyslanectva v Kyjeve“.

9:26 Kyjev môže padnúť do niekoľkých dní

Takúto správu priniesol server CNN, všimla si ČT24. Odvoláva sa pri tom na americké zdroje oboznámené s informáciami rozviedky. Tie varovali, že hlavné mesto Ukrajiny môže padnúť v najbližších dňoch.

9:05 Rusko vetovalo rezolúciu o invázii na Ukrajinu

Rusko vetovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN) požadujúcu od Moskvy, aby ukončila útok na Ukrajinu a stiahla svojich vojakov. Za rezolúciu hlasovalo 11 členov. Čína, India a Spojené arabské emiráty sa zdržali hlasovania. Spojené štáty a ďalší podporovatelia vedeli, že rezolúcia neprejde, ale tvrdili, že zdôrazní medzinárodnú izoláciu Ruska.

Neúspech rezolúcie otvára cestu pre podporovateľov, aby vyzvali na rýchle hlasovanie o podobnom opatrení na Valnom zhromaždení OSN, kde neexistuje právo veta.

9:02 Raketa, ktorá zasiahla panelák v Kyjeve, nikoho nezabila

Uviedol to poradca ministra vnútra Ukrajiny Anton Heraščenko.

9:00 Zelenskyj: Západní partneri posielajú zbrane Ukrajine

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu oznámil, že „partneri“ jeho krajiny posielajú zbrane, aby pomohli Kyjevu bojovať proti ruským jednotkám. Informoval tiež, že hovoril telefonicky s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

„Nový deň na diplomatickom fronte sa začal rozhovorom s Emmanuelom Macronom,“ napísal Zelenskyj na Twitteri. „Zbrane a vybavenie od našich partnerov sú na ceste na Ukrajinu. Protivojnová koalícia funguje!“

zdroj: TASR/AP, John Thys

Samotný Macron vyhlásil, že svet sa musí pripraviť na dlhú vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou. „Ak vám môžem dnes ráno povedať jednu vec, tak to, že táto vojna potrvá… táto kríza potrvá, táto vojna potrvá a všetky krízy s ňou spojené budú mať trvalé následky,“ povedal Macron s varovaním: „Musíme byť pripravení.“

8:56 Prezidentka podpísala zákon, ktorý reaguje na situáciu na Ukrajine

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine, ktorý v piatok (25.2.) schválila Národná rada SR. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Zákon reaguje na aktuálny vývoj na Ukrajine, ktorý môže vyústiť do masovej migrácie cudzincov na Slovensko. Mimoriadnu situáciu tak bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného prílevu cudzincov, čo umožní realizovať opatrenia hospodárskej mobilizácie, najmä s ohľadom na potrebu zabezpečenia ubytovania cudzincov, organizáciu dopravného zabezpečenia alebo organizáciu zdravotníckeho zabezpečenia, prípadne s tým súvisiace uloženie pracovnej povinnosti.

Poslanci tiež v návrhu schválili možnosť financovať poskytnutie ubytovania odídencom, ktorým sa poskytlo dočasné útočisko v SR v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Príspevok sa má poskytovať zo štátneho rozpočtu cez obce, na území ktorých sa bude poskytovať ubytovanie. Zákonom sa má tiež zriadiť fond na pomoc ľuďom nepriaznivo ovplyvneným negatívnymi následkami vojenskej invázie Ruska na Ukrajine.

8:13 Panelák v Kyjeve zasiahla raketa

Ukrajinská Pravda zverejnila fotografiu paneláku, ktorý zasiahla raketa. Budova má byť poškodená ruskou strelou. Medzičasom fotografiu zverejnil aj Dmytro Kuleba, minister zahraničných vecí Ukrajiny.

8:02 Úrady v Kyjeve varovali pred bojmi v uliciach

„V uliciach nášho mesta sa teraz bojuje. Žiadame vás, aby ste zachovali pokoj a maximálnu opatrnosť!“ píše sa v oznámení. Kto sa podľa neho nachádza v úkrytoch, by v nich aj mal ostať, cituje agentúra DPA. V prípade leteckého poplachu by mali ľudia vyhľadať najbližší kryt. Mesto na tento účel vydalo mapu.

„Keď ste doma, potom nechoďte k oknu, nechoďte na balkóny,“ píše sa vo výzve s tým, že obyvatelia by mali tiež podniknúť preventívne opatrenia, aby sa chránili pred zraneniami v dôsledku zásahu troskami alebo strelami, uviedla agentúra AP. Starosta Kyjeva Kličko uviedol, že oblasť pri dôležitej elektrárni, na ktorú útočia Rusi, zasiahli nové výbuchy.

8:01 Biden podpísal nariadenie o vojenskej pomoci Ukrajine za 600 mil. dolárov

Americký prezident Joe Biden podpísal dokument o poskytnutí „okamžitej vojenskej pomoci“ Ukrajine v hodnote 600 miliónov dolárov. Urobil tak v čase, keď ruské sily v sobotňajších skorých ranných hodinách postupovali ďalej do ukrajinskej metropoly Kyjev, informuje agentúra DPA.

7:40 Ukrajinský prezident sa opäť prihovoril krajanom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v ani nie minútovom videu z Kyjeva odkázal, že sa šíria lživé informácie, ako sa ukrajinská armáda alebo on vzdávajú. Vyvrátil takéto správy. „Žiadne zbrane neskladáme.“

6:41 Prezidentka Čaputová: Samit NATO bol silným odkazom jednoty a zhody

Samit Severoatlantickej aliancie (NATO) bol silným odkazom jednoty a zhody medzi 30 krajinami, ktorých je Slovensko súčasťou. Na sociálnej sieti to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

6:39 Francúzsko vyšle 500 vojakov do Rumunska v rámci posilňovania prítomnosti NATO

Francúzsko vyšle 500 vojakov ako súčasť posíl NATO do Rumunska v reakcii na ruskú agresiu voči Ukrajine, informovala agentúra AFP v sobotu.

6:30 Súhrn zo včerajška a všetko, čo je dobré vedieť

 • Čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün vyhlásil, že Peking je „hlboko znepokojený“ posledným vývinom situácie na Ukrajine. Uviedla to v sobotu agentúra DPA.
 • Česká republika, Poľsko a Bulharsko v piatok v reakcii na ruskú inváziu Ukrajiny oznámili, že od polnoci nevpustia do svojho vzdušného priestoru žiadne lietadlo ruských aerolínií. Informuje o tom v sobotu agentúra AFP.
 • V hlavnom meste Ukrajiny prebiehajú v noci z piatka na sobotu boje.
 • Sudánsky diplomat Amín Awad sa stal krízovým koordinátorom OSN pre Ukrajinu, oznámil v piatok generálny tajomník OSN António Guterres.

zdroj: TASR/AP Photo/Alessandra Tarantino - Taliansko
 • Americká vláda uvalila sankcie na ruského prezidenta Vladimíra Putina, ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ministra obrany Sergeja Šojgu a ďalších členov ruskej bezpečnostnej rady. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.
 • Generálny tajomník OSN António Guterres v piatok vyzval ruských vojakov na Ukrajine, aby sa „vrátili do kasární“, uviedla v sobotu agentúra AFP.
 • Žena v Kyjeve porodila v piatok v podzemnej stanici metra, kde sa obyvatelia mesta ukrývajú pred ruskými náletmi. Informovala o tom v sobotu stránka britskej televízie BBC.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko
 • Spojené štáty ocenili rozhodnutie Južnej Kórey uvaliť sankcie na Rusko pre jeho „nezákonný a nevyprovokovaný“ útok na Ukrajinu. Informovala o tom v piatok kórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na americké ministerstvo obrany.
 • Ruské jednotky vstúpili do mesta Melitopoľ na juhovýchode Ukrajiny neďaleko Krymu, informovala v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na ruské a ukrajinské zdroje.
 • Hovorca ukrajinského prezidenta  Volodymyra Zelenského v piatok neskoro večer povedal, že ruskí a ukrajinskí predstavitelia momentálne diskutujú o mieste a čase diplomatických rozhovorov. Zdôraznil pritom, že Ukrajina je pripravená „okamžite“ začať mierové rozhovory, uvádza stanica BBC.

zdroj: TASR via AP Photo/Michael Probst
 • Rusko v piatok zablokovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá mala dôrazne odsúdiť ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine. Informovali o tom agentúry AP a DPA.
 • Agentúra Fitch znížila rating ukrajinského vládneho dlhu z úrovne B na CCC po „výrazne negatívnych otrasoch“ v dôsledku ruskej agresie. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.
 • Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v piatok večer vo videu zverejnenom na Facebooku oznámil, že navrhol ruským a ukrajinským vodcom, aby rokovali v Budapešti, informuje spravodajca TASR.
 • Ministerstvo obrany (MO) SR zatiaľ nekomentovalo informácie o vojenskom posilnení hraníc členských krajín NATO s Ukrajinou. Vyplýva to z reakcie hovorkyne rezortu obrany SR Martiny Kovaľ Kakaščíkovej pre TASR na medializované informácie aj o údajnom premiestnení mobilných protilietadlových raketových systémov Patriot na územie Slovenska.

(TASR)

6:20 V Kyjeve sa bojuje, ľudia utekajú

Kyjev masovo opúšťajú ľudia, na západe Ukrajiny a na výpadovke do Ľvova sa vytvárajú obrovské zápchy. Ľudia prespávajú na obrovských poliach či v autách, niektorí už svoje vozidlá opustili a kráčajú peši. Informuje o tom ČT24 s odvolaním sa na agentúru Unian.

6:08 Čína: Vojna v Ukrajine zašla priďaleko

Čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün vyhlásil, že Peking je „hlboko znepokojený“ posledným vývinom situácie na Ukrajine. Uviedla to v sobotu agentúra DPA.

„Už to prerástlo do takého bodu, ktorý si neželáme vidieť,“ Čang Ťün povedal počas výnimočného zasadania Bezpečnostnej rady OSN v piatok. „Sme toho názoru, že zvrchovanosť a územná celistvosť všetkých štátov by sa mala rešpektovať a ciele a princípy Charty OSN kolektívne dodržiavať,“ dodal.

V piatok Bezpečnostná rada OSN hlasovala o rezolúcii odsudzujúcej ruskú agresiu v Ukrajine. Rusko schválenie rezolúcie vetovalo, zatiaľ čo Čína sa hlasovania zdržala.

Agentúra DPA píše, že diplomati zo Západu to vnímajú ako úspech v snahe diplomaticky izolovať Rusko a vraziť klin medzi Moskvu a Peking.

5:08 Zelenskyj odmietol evakuáciu do USA

USA sú pripravené prijať ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, keby sa rozhodol evakuovať. Ten to však odmieta, píše Washington Post. Zelenskyj je pre Putinovo Rusko cieľom číslo jeden, Kremeľ má podľa mnohých zdrojov v úmysle rozbiť jeho legitímne zvolenú vládu a nainštalovať poslušný, bábkový kabinet.

5:05 USA uvalili sankcie na Putina a predstaviteľov jeho režimu

Americká vláda uvalila sankcie na ruského prezidenta Vladimíra Putina, ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ministra obrany Sergeja Šojgu a ďalších členov ruskej bezpečnostnej rady. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.

4:56 Česko, Poľsko a Bulharsko zakázali ruské lety na svojom území

Česká republika, Poľsko a Bulharsko v piatok v reakcii na ruskú inváziu Ukrajiny oznámili, že od polnoci nevpustia do svojho vzdušného priestoru žiadne lietadlo ruských aerolínií. Informuje o tom v sobotu agentúra AFP.

4:35 Ruské vojská naďalej útočia na Kyjev

V hlavnom meste Ukrajiny prebiehajú v noci z piatku na sobotu boje.

Podľa britskej stanice BBC otriasli Kyjevom viaceré explózie. Silný výbuch bolo počuť neďaleko centrálneho Námestia nezávislosti (Majdan) a viaceré explózie boli hlásené v sídlisku Troješčina. Podľa svedkov delostreleckú paľbu na Kyjev je počuť na kilometre ďaleko od centra mesta.

Ukrajinské médiá informujú taktiež o streľbe, pričom „extrémne tvrdý boj“ prebieha neďaleko kyjevskej zoologickej záhrady. Na kyjevskej ulici Víťazstva je na videách vidno horiace vozidlá.

Ruské jednotky sa približujú ku Kyjevu z východu a severu.

Ukrajinská protivzdušná obrana vyhlásila, že sa jej podarilo zostreliť neďaleko Kyjeva dve nákladné lietadlá Il-76 s ruskými výsadkármi. Nie je známe, koľko výsadkárov bolo celkovo na palube.

Korešpondent stránky novinky.cz natočil video, zachytávajúce byty v Kyjeve zničené raketou.

Zahraničný korešpondent Fox News Trey Yingst tvrdí, že ruské vojská útočia na hlavné mesto „práve teraz z viacerých strán“.

Kyjevom sa večer rozzvučali sirény, ľudia sú schovaní v úkrytoch. Ulice sú prázdne, po 22. hodine platí zákaz vychádzania.

Starosta Kyjevu Vitalij Kličko označil situáciu v meste za „hrozivú“ a dodal, že ukrajinskí vojaci strážia mosty a všetky dôležité prístupové body.

„Dnešná noc bude najťažšia, nesmieme prísť o hlavné mesto,“ povedal v krátkom videu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred začatím ruského útoku na Kyjev. Dodal, že o osude krajiny sa rozhodne túto noc.

3:44 Ukrajina odrazila útok na hlavnú ulicu v Kyjeve (AFP)

Zdroje: TASR, SITA, ČT24, idnes.cz, The Guardian, Denik N, Denník N, BBC, Kyiv Independent, Aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá