Vojna je americký hoax, tvrdil Blaha pred inváziou na Ukrajinu. V slušnej krajine by už nebol politikom, nešetril ho odborník

  • Ešte pred pár dňami Ľuboš Blaha spochybňoval agresiu Ruska voči Ukrajine, o pár dní sa ale konflikt stal realitou
  • Podľa politológa Tomáša Koziaka by si mali smeráci za zľahčovanie napätia u nášho východného suseda priznať chybu, podobne, ako český prezident Miloš Zeman
  • Smer sa zrejme prebral do veľmi nepríjemného rána, komentuje
pjimage (28)
SITA/Jana Birošová, TASR/TASR/AP/Vadim Ghirda/
  • Ešte pred pár dňami Ľuboš Blaha spochybňoval agresiu Ruska voči Ukrajine, o pár dní sa ale konflikt stal realitou
  • Podľa politológa Tomáša Koziaka by si mali smeráci za zľahčovanie napätia u nášho východného suseda priznať chybu, podobne, ako český prezident Miloš Zeman
  • Smer sa zrejme prebral do veľmi nepríjemného rána, komentuje

Mediálny dom Startitup Group odsudzuje kroky ruského agresora. Preto pre čitateľov odomykáme všetky články týkajúce sa vojny na Ukrajine.

Ostrieľaný veterán slovenskej štvavej scény na sociálnych sieťach a obľúbenec facebookových krikľúňov, smerák Ľuboš Blaha, urobil opäť poriadny krok vedľa. Tentokrát si „strelil do vlastnej nohy“ tvrdeniami o vojenskom napätí na Ukrajine spred pár dní.

Blaha ale nebol jediný, kto sa po invázii u nášho východného suseda chytal slamky, vajatali tak aj jeho stranícki „spolubojovníci“.

Keď sa „gigantický americký hoax“ stal realitou

Zdá sa, že Blaha bol ešte donedávna skalopevne presvedčený, že napätie na rusko-ukrajinskej hranici je len produktom „zlých“ západniarskych mocností a ešte horších médií, ktoré krivdia nielen režimu Vladimira Putina, ale na Slovensku aj opozičnému Smeru. Niet sa teda čomu diviť, že Blaha na svoj profil chrlil jeden proruský status za druhým.

„Práve dnes sa ukázalo, že vojna na Ukrajine je jeden gigantický hoax, ktorý si vymysleli Američania, aby rozoštvávali a strašili Európu,“ víťazoslávne písal minulú stredu smerák.

Práve tento termín sa totiž intenzívne skloňoval s možnou inváziou Ruska na Ukrajinu. K tej došlo o týždeň neskôr, no dovtedy sa niektorí politici a internetoví trolovia tľapkali po pleci a tvrdili, že ide o dezinformáciu, hoax či poplašnú správu.

„Nie, žiadne ruské vojská neprídu na Ukrajinu, to sem na Slovensko prídu americké vojská,“ prognózoval zákonodarca vo vyhlásení, ktoré v neskoršom kontexte vyznieva až tragikomicky.

V ďalších statusoch neochvejne útočil nielen na politikov, ako premiéra Eduarda Hegera a štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa, ale aj na médiá na čele s Denníkom N. Obviňoval ich zo šírenia poplašnej správy či strašenia vojnou.

Už dávno nemal byť politikom

24. februára sa svet prebral do smutného rána. Vladimir Putin nadránom informoval o vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Invázia spočívala nielen vo vpáde pozemných jednotiek do krajiny, ale napríklad aj tankov, stíhačiek, vrtuľníkov a inej vojenskej techniky. Blahove statusy tak vyznievali v tomto svetle obzvlášť cynicky.

„V slušnej krajine, alebo v krajine, kde by politici rešpektovali politickú kultúru, by poslanec Blaha už nemohol byť politikom,“ zhodnotil poslancovu politickú dráhu politológ Tomáš Koziak. 

Odborníka sme sa opýtali, či by mal smerák za svoje neuvážené a necitlivé vyjadrenia vziať na seba určitú zodpovednosť. 

„Toľko dokázateľných klamstiev, šírenia poplašných správ, ktoré pán poslanec šíri nielen v poslednej dobe, tak to je niečo, čo je absolútne v rozpore aj s minimálnymi princípmi politickej kultúry. Ale aj elementárnej ľudskej slušnosti,“ udrel rektor Vysokej školy politických a spoločenských vied v Kutnej Hore.

Zároveň dodal, že práve od Blahu, aj preto ako sa prezentoval v minulosti, netreba očakávať vôbec nič.

Môžu za radikalizáciu spoločnosti

„Dnes v skorých ranných hodinách Rusko zaútočilo na Ukrajinu, Ide o akt nevyprovokovanej agresie, ktorý je potrebné dôsledne odsúdiť. Nielen slovami, ale aj činmi,“ uviedol v deň invázie český prezident Miloš Zeman.

Ten ešte pred pár dňami tvrdil, že Rusi nie sú blázni a na Ukrajinu nezaútočia. Aj preto česká hlava štátu včerajšími slovami poriadne prekvapila. 

Krátko po invázii Rusov sa Startitup spojil s odborníkom na Ukrajinu Alexndrom Dulebom. Ten Putina otvorene nazval šialencom. Viac sa dočítaš v tomto článku.

„Priznávam, že som sa mýlil. Iracionálne rozhodnutie vedenia Ruskej federácie spôsobí výrazné škody samotnému ruskému štátu,“ prihovoril sa verejnosti Zeman.

Je tak na mieste otázka, či by sa mal ospravedlniť za svoje slová nielen Ľuboš Blaha, ale aj Smer, ktorý konflikt taktiež zľahčoval.

„Mali by, ale neočakávam to, práve pre absenciu politickej kultúry a elementárnej ľudskej slušnosti. Aj Blaha, aj Smer veľakrát ukázali, že sú im tieto hodnoty cudzie. Pán prezident Zeman, áno, priznal, že sa mýlil, a aj to je znak, že si dokáže ctiť princípy ľudskosti. Mýliť sa je predsa len ľudské,“ myslí si Koziak.

Zároveň odborník upozorňuje, že pri verejných či ústavných činiteľoch podobný omyl môže mať až fatálne dôsledky na spoločenský vývoj. Podčiarkol, že pri Smere, ale aj kotlebovcoch a Republike, sú priamo zodpovední za radikalizáciu spoločnosti.

„Práve o toto im ide, netaja, že je to ich cieľ. Z tohto aspektu treba povedať, že tieto subjekty sú nebezpečenstvom a ohrozením pre demokratický vývoj spoločnosti,“ povedal priamo Koziak.

Koziak: Smer sa správa ako komunisti počas druhej svetovej

Zaujímavosťou je aj postup Smeru či samotného Blahu po ruskej invázii. Napriek vážnosti situácie sa ohlásili na sociálnej sieti až po niekoľkých hodinách.

Samotný Blaha spočiatku zazdieľal len oficiálne vyjadrenie Smeru. V ňom sa naďalej strana drží tézy, že na Ukrajine ide o konflikt Ruska so Spojenými štátmi, a taktiež naďalej kritizujú spoluprácu Slovenska s Američanmi.

Neskôr už Blaha takmer v plnej sile v statuse oblial vedrom kritiky každého, od členov vlády, cez „slniečkárov“ či médiá.

Opýtali sme sa odborníka, ako vníma zvláštne facebookové „tance“ Smeru a Blahu po ruskej invázii. „Treba povedať, že Smer bol vo veľmi nepríjemnej situácii,“ uznal Koziak.

Fico
zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Tomu pripomína súčasnosť situáciu zo začiatku druhej svetovej vojny, a to, keď Rusko s Nemeckom napadli Poľsko v roku 1939.

Pedagóg podotkol, že dovtedy komunisti tvrdili, že Adolf Hitler je nepriateľ, niekto, kto je zlý. Zrazu ale uvideli, že Stalin bojuje po boku Hitlera, okupuje Poľsko a robia spoločné vojenské prehliadky.

Koziak tak tvrdí, že komunisti boli dlho v tom čase ticho a prichádzali s veľmi zmätočnými vyhláseniami.

„Toto mi pripomína súčasnú situáciu. Smer hovoril, že nedôjde k napadnutiu Ukrajiny a za všetko môže Amerika. Situácia sa ale absolútne zmenila a ukázalo sa, že títo ľudia bohapusto klamali. Niet sa čomu čudovať, že to stanovisko prišlo veľmi neskoro a netreba sa čudovať, že bolo veľmi zmätočné. Odsudzujú agresiu, ale môže za to Amerika. Samozrejme, že je to úplný nezmysel,“ podčiarkol expert.

Dodal, že formuláciu vyhlásenia hľadali neúmerne dlho, pretože väčšinou prichádzajú s vyjadreniami veľmi promptne. „Svedčí to o tom, že boli maximálne zmätení a určite ich to maximálne prekvapilo,“ podčiarkol a len dodal, že sa v Smere museli prebudiť do veľmi nepríjemného rána.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá