Proti koronavírusu chcú bojovať aj investičné skupiny, ponúkajú milióny eur

  • Viacero veľkých firiem a skupín už informovalo, že pomôže v boji proti koronavírusu
  • Aktuálne sa k nim pridali aj investičné skupiny J&T či Penta, ale aj Energetický a průmyslový holding
penta
TASR
  • Viacero veľkých firiem a skupín už informovalo, že pomôže v boji proti koronavírusu
  • Aktuálne sa k nim pridali aj investičné skupiny J&T či Penta, ale aj Energetický a průmyslový holding

Viacero veľkých firiem a skupín už informovalo, že pomôže v boji proti koronavírusu. Aktuálne sa k nim pridali aj investičné skupiny J&T a Penta, či Energetický a průmyslový holding (EPH). Slovensku a Česku darujú ochranné pomôcky a zdravotnícky materiál v sume 8 mil. eur, pričom polovica z tejto sumy pripadne Slovensku a druhá polovica Česku.

Rozdeľovať ich budú Nadácia J&T, EPH, Nadácia EPH, Nadácia JOJ a Nadácia Poštovej banky v úzkej kooperácii s krízovými štábmi oboch krajín.

Ako uviedol jeden zo zakladateľov J&T Patrik Tkáč, využili kontakty v Číne a prostredníctvom partnerov sa pokúsili zabezpečiť pre obe krajiny aspoň to najpotrebnejšie. „Niektoré objednávky materiálu, za ktorý sme už zaplatili prvé štyri milióny, máme potvrdené a hľadáme spôsob, ako ho dostať do krajiny. Doprava sa však ukazuje ako jeden z najväčších problémov a nie je vylúčené, že napokon budeme musieť požiadať pri získavaní povolení o spoluprácu vlády,“ doplnil Tkáč.

Rozhodli sme sa pomôcť v boji s koronavírusom.✌Podrobnosti sa dočítate v článku.

Gepostet von J&T BANKA SK am Mittwoch, 18. März 2020

O konkrétnych množstvách a typoch objednávok zdravotnej pomoci a ich rozdelení budú postupne informovať po ich dopravení na Slovensko, resp. do Českej republiky. Zvyšnú časť vyčlenenej sumy sú majitelia J&T a EPH pripravení smerovať do oblastí a foriem pomoci, ktoré krízové štáby oboch krajín definujú ako prioritné. Môžu napríklad chýbať nemocničné lôžka, či život zachraňujúce zdravotnícke vybavenie.

Desiatky miliónov eur

V boji s novým koronavírusom vynaloží investičná skupina Penta viac ako 15 mil. eur. Peniaze pôjdu na nákup špeciálneho zdravotníckeho materiálu a ochranných pomôcok, ako aj na nákup rapid testov COVID 19. Avšak prostriedky sa použijú aj na okamžité investície do zdravotníckych zariadení a lekární. Dôvodom je reprofilácia nemocníc, či technické úpravy.

Penta je v regióne strednej Európy jeden z najväčších investorov v sektore zdravotníctva. Vo všetkých zdravotníckych zariadeniach Penty pracuje viac ako 30 tisíc zamestnancov. Ich vybavenie ochrannými pomôckami a špeciálnym materiálom, ktorého je nedostatok a je ťažko dostupný, je pre skupinu podľa jej vyjadrení prioritou.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Najbližšie by Penta mala do Čiech a na Slovensko doviezť približne 3,5 milióna ochranných pomôcok, vrátane žiadaných respirátorov FFP3 a FFP2. Rovnako už má záväzne objednané a pripravuje dovoz tzv. rapid testov z Číny, ktoré by umožnili rýchlo otestovať 100 tisíc ľudí.

„Sme pripravení pomôcť s rýchlym otestovaním ľudí v plnej súčinnosti s krízovým štábom. Projekt testovania môžeme plošne spustiť vo všetkých našich nemocniciach a poliklinikách tak, aby sme pomohli zvýšiť potrebné kapacity na testovanie,“ povedal spolumajiteľ skupiny Penta zodpovedný za zdravotníctvo Eduard Maták.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech