Prvá fáza vývoja vakcíny proti COVID-19 je úspešná. Zaručuje bezpečnosť a imunitnú reakciu

  • Vedci avizujú, že je potrebný ďalší výskum
  • Za výskumom stojí biotechnologická spoločnosť Modena v spolupráci s Národnými inštitútmi zdravia
vzorky (1)
Unsplash.com/CDC
  • Vedci avizujú, že je potrebný ďalší výskum
  • Za výskumom stojí biotechnologická spoločnosť Modena v spolupráci s Národnými inštitútmi zdravia

Prvá fáza výskumu novej vakcíny, ktorá má zabrániť globálnemu šíreniu nového koronavírusu má za sebou pozitívne výsledky. Pri všetkých dobrovoľníkoch vyvolala imunitnú reakciu, čo zaručuje sľubnú vstupnú bránu pre ďalší výskum. Informoval denník CNN v sekcii Zdravie. 

Mierne vedľajšie účinky

Reakcia ľudského organizmu na vyvíjanú vakcínu je rôzna. Tentokrát lekári zaznamenali mierne vedľajšie účinky, medzi ktoré patrí zimnica, únava, bolesť hlavy a svalov a belosť v mieste vpichu. Tieto príznaky sú podobné ako po vakcinácii proti chrípke.

Do prvej fázy výskumu sa zapojilo 45 zdravých jedincov vo veku od 18 do 55 rokov. Vakcína im bola implikovaná v rôznych množstvách od 25 do 250 mikrogramov očkovacej látky. Očkovaní boli v čase od 16.marca do 14.apríla.

Výsledky výskumu boli publikované včera v odbornom lekárskom časopise New England Journal of Medicine. 

Tretia fáza vývoja by sa mala rozbehnúť už koncom tohto mesiaca a ide o posledné štádium pred tým, než kompetentné regulačné orgány zvážia, či túto vakcínu od spoločnosti Moderna sprístupniť verejnosti. 

Vyhlásili, že ak budú štúdie úspešné, dodávať by mohli približne od 500 miliónov do jednej miliardy dávok ročne. Začať by mohli už v roku 2021.

zdroj: Unsplash/CDC

V prvej fáze bolo cieľom vyhodnotiť a zaznamenať imunitné reakcie. To sa, zdá sa, podarilo. Lekárka Lisa Jacskson, vedúca výskumného inštitútu v Seattli, zdôraznila, že okrem toho bola dôležitá aj bezpečnosť samotnej vakcíny. 

Spočiatku sme si mysleli, že imunitné reakcie vyzerajú sľubne, ale nevieme, či výsledky, ktoré vidíme, skutočne ochránia pred infekciou. Je skutočne náročné to určiť, až kým nevykonáme reálny test účinnosti,“ povedala a dodala, že práve preto odovzdali podnety s prosbou o reakciu grémiu.

Už o niekoľko dní, konkrétne 27.júla, by mala Moderna zverejniť najväčšiu štúdiu o doposiaľ najúspešnejšej vakcíne.

Druhá a tretia fáza vývoja

V nej sa má očkovacia látka podávať vzorke, ktorej charakteristické črty sú spoločné s tými, pre ktorých je vakcína určená, ako napríklad konkrétny vek či fyzické zdravie. V poslednej sa už aplikuje väčšiemu počtu pacientov, až tisícke. Opäť sa dbá na bezpečnosť a účinnosť.

Vakcína zaručila vo svojej prvej fáze protilátkovú odpoveď. Tie telo vytvára v boji proti infekcii. Vedci zaznamenali dva typy imunitných reakcií. Oba sa podľa slov lekára Paula Offita podporujú. 

Na to, aby si boli výsledkami úplne istí, sú potrebné ďalšie výskumy. 

Zdroje: cnn.com, nejm.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech