Prvá krajina na svete od dnešného dňa spúšťa verejnú dopravu zadarmo pre všetkých 

  • Luxembursko chce, aby ľudia profitovali z dobrej ekonomickej situácie
  • Od dnešného dňa zavádza MHD zadarmo
wikimedia.org
  • Luxembursko chce, aby ľudia profitovali z dobrej ekonomickej situácie
  • Od dnešného dňa zavádza MHD zadarmo

Luxembursko je s jeho populáciou 626,857 obyvateľov jednou z najmenších európskych krajín. Aj napriek tomu sú aj tu značným problémom dopravné zápchy.

Krajina sa to však rozhodla zmeniť a oznámila, že od dnešného dňa budú všetky druhy verejnej dopravy zadarmo pre všetkých. Za jazdu vlakmi, električkami a autobusmi tak už ľudia nebudú musieť platiť.

Luxemburský systém verejnej dopravy pokrýva celú krajinu a jeho prevádzka stojí ročne 491 miliónov eur. Podľa ministerstva pre trvalo udržateľný rozvoj a infraštruktúru generuje predaj lístkov ročne 40 miliónov eur. Keď tieto príjmy odpadnú, znášať to bude vláda. Krajina deklaruje, že je v skutočne dobrej kondícii a preto chce, aby ľudia profitovali z dobrej ekonomiky, informuje CNN.

zdroj: wikimedia.org

Vnútrozemské Luxembursko je jednou z najbohatších krajín v Európe s najvyšším HDP na obyvateľa v Európskej únii . Vysoké náklady na bývanie, najmä v Luxemburgu, spôsobujú, že sem každý deň dochádza viac ako 180 000 zamestnancov, prosperujúca ekonomika a vysoká koncentrácia pracovných miest však viedli k problémom s preťažením.

Podľa správy ministerstva pre trvalo udržateľný rozvoj a infraštruktúru z roku 2017 v roku 2016 v Luxembursku pripadalo 662 automobilov na 1 000 ľudí.

V tom roku strávili vodiči v meste Luxemburg v priemere 33 hodín v dopravných zápchach. Boli tak na tom horšie ako európske mestá Kodaň a Helsinky, ktoré majú porovnateľnú veľkosť obyvateľstva ako Luxembursko, no vodiči v oboch krajinách strávili v premávke v priemere iba 24 hodín.

zdroj: pexels.com

Na základe analýzy dát zozbieraných od používateľov aplikácie Waze bol zostavený rebríček metropol krajín CEE regiónu. Žiaľ, Bratislava sa nemá s čím pochváliť. Naše hlavné mesto s náskokom porazilo všetky ostatné mestá, pričom pri dochádzaní strávia vodiči v Bratislave v priemere vyše 2 a pol minúty na 1 kilometer jazdy.

Jazdiť zadarmo môžu ľudia aj v Estónsku

Od januára 2013 je bezplatná verejná doprava realitou aj v estónskom Taline, avšak len pre obyvateľov mesta. Jediné, čo je potrebné, je zaobstaranie si takzvanej zelenej karty za symbolické 2 eurá.

zdroj: wikimedia.org

Štatistiky ukazujú, že tento krok bol správnym, nakoľko v porovaním s rokom 2017 vzrástol počet cestujúcich verejnou dopravou o 10 %. Prieskum taktiež ukázal, že až 83 % obyvateľov hlavného mesta je spokojných s organizáciou verejnej dopravy v Taline, zatiaľ čo len 6,3% uviedlo, že je nespokojných.

Prvé mesto na Slovensku tento mesiac zavádza MHD zadarmo pre každého

Mesto Komárno sa len nedávno rozhodlo riešiť problematiku verejnej dopravy, pirčom výsledkom je MHD zadarmo pre všetkých od januára 2020. Komárno pri rozhodovaní vychádzalo z čísel, ktoré vykazoval príjem z predaja lístkov. V minulom roku to bolo ledva 40-tisíc eur, pričom celkový chod verejnej dopravy stál 269-tisíc eur.

V praxi to znamená, že mesto doplácalo v roku 2018 z mestskej kasy 230-tisíc eur. S narastajúcimi výdavkami – hlavne zvýšenie platu vodičov a obstaranie moderných dopravných prostriedkov – náklady od budúceho roka budú ešte vyššie, pravdepodobne presiahnu 300-tisíc eur.

„Príjmy z cestovných lístkov sa blížia k 10-tim percentám zo sumy vynaloženej na verejnú dopravu v Komárne. Čo je dôležitejšie, aby občania mesta čo najviac využívali túto službu. Zároveň týmto môžeme zabezpečiť, aby ľudia nechávali svoje autá doma, čo prispeje aj k zlepšeniu životného prostredia, parkovacích podmienok, a taktiež zníženiu hustej dopravy a zápch. Okrem toho tiež pomôžeme sociálne slabším, aby mohli cestovať do práce, alebo do školy zadarmo,“ vysvetľuje pre Startitup primátor mesta Komárno Béla Keszegh.

Zdroje: theguardian.com, talinn.ee, luxembourg.public.lu/

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá