Prvá pivná značka začne používať papierové fľaše

  • Na ich vývoji pracujú už od roku 2015
  • Spolu s Absolut, Coca-Cola a L'Oréal vytvorili komunitu „papierových fliaš"
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Na ich vývoji pracujú už od roku 2015
  • Spolu s Absolut, Coca-Cola a L'Oréal vytvorili komunitu „papierových fliaš"

Plechovkám a skleneným fľašiam možno v budúcnosti už čoskoro odzvoní. Podľa informácií oficiálnej stránky pivnej značky Carlsberg, dánska pivná spoločnosť začala ako prvá na svete používať papierové fľaše.

Hoci sklo či plechovky nie sú rovnaké ako plasty, stále škodia životnému prostrediu. Ako uvádza portál Separuj odpad, klasickej hliníkovej plechovke trvá zhruba 20 až 100 rokov, kým sa v prírode rozloží. Sklo je zase tak odolný a pevný materiál, že mu to môže zabrať aj niekoľko tisíc rokov.

Carlsberg sa preto rozhodol hľadať ekologickejšie riešenie. Ním majú byť dva prototypy nových fliaš, jeden je vyrobený z recyklovaného PET plastového polymérového filmu, zatiaľ čo ostatné využívajú 100 % BIO PEF plastový polymérový film. Calsberg momentálne tieto prototypy testuje.

zdroj: Carlsberg

Cieľom značky je postupom času úplne vyradiť používanie polymérov a pracovať iba s rozložiteľnými BIO materiálmi. V súčasnosti sa snažia znižovať produkciu CO2 a do roku 2030 ju chce znížiť o 30 %, do budúcna by sa pivný gigant chcel stať ďalšou uhlíkovo neutrálnou firmou.

Nové fľaše, ktoré sa budú vyrábať zo špeciálnych vlákien, nebudú podľa značky tak zaťažovať životné prostredie. „Aj keď tam ešte nie sme, oba prototypy sú dôležitým krokom k dosiahnutiu našej celkovej ambície, teda aby sme priviedli tieto fľaše na trh,“ vyjadrila sa v tlačovej správe viceprezidentka pre rozvoj značky Myriam Shingleton

zdroj: Carlsberg

Calsberg pracuje na vývoji papierových fliaš už od roku 2015. Na výrobe spolupracuje s firmou ecoXpac a Dánskou technickou univerzitou. Nejde pritom o jedinú značku, ktorá sa snaží o používanie papierových fliaš. Spolu so spoločnosťami Absolut, Coca-Cola a L’Oréal vytvorili komunitu „papierových fliaš“ a pokúšajú sa o rozvoj nového typu materiálov a jeho uvedenie na trh.

Zdroj: TS Calsberg, Separuj odpad

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech