Prvá slovenská reštauračná sieť prijala dôležitý záväzok, ktorým pomôže zvieratám

  • Klietkový chov je už aj na Slovensku čoraz viac odcudzovaný zo strany zákazníkov ako aj firiem
  • Krok tým správnym smerom najnovšie urobila obľúbená sushi reštaurácia
sliepka jedlo
Unsplash/@fox, Facebook/Sushitime
  • Klietkový chov je už aj na Slovensku čoraz viac odcudzovaný zo strany zákazníkov ako aj firiem
  • Krok tým správnym smerom najnovšie urobila obľúbená sushi reštaurácia

Popredná sieť sushi reštaurácií sushitime.sk prijala bezklietkový záväzok, informuje o tom organizácia Humánny pokrok. Sushi Time je oficiálne prvou slovenskou reštauračnou sieťou, ktorá sa rozhodla presadzovať lepšiu ochranu sliepok pomocou oficiálneho záväzku nepoužívať klietkové vajcia.

Záväzok sa dotkne piatich slovenských kamenných prevádzok, donášky aj cateringovej divízie. Sushi Time ho do konca roka plánuje rozšíriť na ďalšie prevádzky v Maďarsku a Česku.

Producenti vajec varujú Slovákov. Ak skončia s klietkovým chovom, za vajcia si ročne priplatíme vyše 100 eur

Sushi Time tak svojím rozhodnutím prispeje k ukončeniu krutých praktík klietkového chovu. Ide pritom naozaj o pálčivú tému, ktorá zaujíma veľké množstvo ľudí. Svedčí o tom aj fakt, že iniciatívu za ukončenie klietkového chovu hospodárskych zvierat podporilo už 1,4 milióna Európanov. V oficiálnej správe o tom informovala Sloboda zvierat.

🎊Popredná sieť sushi reštaurácií sushitime.sk prijala bezklietkový záväzok!🎊👉Sushi Time je prvou slovenskou…

Gepostet von Humánny pokrok am Donnerstag, 1. Oktober 2020

Iniciatívu s názvom Koniec doby klietkovej podporilo aj takmer 30-tisíc ľudí zo Slovenska. Iniciátori aktivity odovzdali podpisy Európskej komisii dnes. Cieľom iniciatívy je nahradiť klietkové chovné systémy pre nosnice, prepelice, hydinu na foie gras, králiky, ošípané a teľatá chovnými metódami, ktoré budú pre zvieratá vhodnejšie.

Podľa Slobody zvierat je v európskych chovoch držaných v klietkach vyše 300 miliónov zvierat. Takmer výlučne ide o holé, stiesnené klietky, ktoré znemožňujú pohyb a takmer všetky prejavy prirodzeného správania vrátane zmeny polohy, hľadania potravy, osobnej hygieny, hniezdenia či starostlivosti o mláďatá. Životný priestor jedného vtáka či králika je približne rovnako veľký ako papier formátu A4.

zdroj: archív Startitup/ Billa

Klietkové chovy podľa mimovládnej organizácie napomáhajú šíreniu ochorení, vrátane pre ľudí nebezpečných zoonóz a zvyšujú preventívne podávanie liečiv zvieratám. Výsledkom je antimikrobiálna rezistencia u zvierat i spotrebiteľov, čo znamená, že keď bude človek často konzumujúci hydinu, ktorej boli podávané antibiotiká, chorý, nemuseli by mu predpísané antibiotiká zabrať.

vajicia klietkovy chov
zdroj: archív Startitup/ Billa

Podľa Slobody zvierat patrí Slovensko medzi krajiny s najhoršou situáciou. Zatiaľ čo v Rakúsku a Luxembursku sú v klietkach chované už len tri percentá zvierat, na Slovensku je to 83 % zo všetkých hospodárskych zvierat. Sloboda zvierat preto zaslala list ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému a požiadala ho o stanovisko, či je pripravený podporiť a presadzovať zmenu.

Zdroje: Humánny pokrok, Sloboda Zvierat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá