Prvé bratislavské planetárium – digitárium potrebuje tvoju podporu!

  • Nočná obloha je krásna. A ešte lepšie by bolo pozerať sa na toto divadlo zblízka. Škoda len, že častokrát ani nevieme na čo sa pozeráme. OZ Slovenské planetáriá prišlo s úžasným nápadom, ktorý má náš obdiv. Ich cieľom je postaviť digitálne planetárium v Bratislave. Teraz však potrebujú aj vašu podporu.
image_1447759658.jpeg
  • Nočná obloha je krásna. A ešte lepšie by bolo pozerať sa na toto divadlo zblízka. Škoda len, že častokrát ani nevieme na čo sa pozeráme. OZ Slovenské planetáriá prišlo s úžasným nápadom, ktorý má náš obdiv. Ich cieľom je postaviť digitálne planetárium v Bratislave. Teraz však potrebujú aj vašu podporu.

 

Poznajme prostredie, v ktorom žijeme. Verím, že tomuto projektu sa podarí získať granty a financie potrebné na uskutočnenie tohto plánu. Podporte ho aj vy SMS hlasom a pomôžte získať grant z Nadácie VUB pre ich projekt Popularizácia astronómie v Bratislave.

 

Hlasujte na stránke komunitných grantov nadácie VUB – https://www.vub.sk/komunitne-granty/ projekt bratislavského kraja „POPULARIZÁCIA ASTRONÓMIE V BRATISLAVE“

 

 

Skupinka nadšencov z občianskeho združenia Slovenské planetáriá sa rozhodla zapáliť v ľuďoch vášeň pre vedu a priblížiť im celý vesmír ako na dlani. Plánujú vybudovať prvé planetárium v hlavnom meste. Šokovaná som zistila, že Bratislava je jediným hlavným mestom v Európe, ktoré ešte nemá planetárium. Na Slovensku síce máme niekoľko planetárií, problémom však je, že využívajú zastarané projektory.

 

Zostrojenie digitálneho planetária je úžasný nápad, ktorému veľmi fandím. Vidieť hviezdy, Slnko či planéty zblízka a s odborným výkladom je snom mnohých. Okrem vybudovania planetária, tento tím nadšencov plánuje aj rôzne jedinečné príležitosti: skúsiť si skutočný kozmonautický skafander, rozprávať sa s vedcami z NASA, či stretnúť človeka, ktorý zažil vesmír v celej svojej kráse. Digitárium by mohlo premeniť Bratislavu na skutočné centrum vedy. Okrem nočnej oblohy by sa tu mohli premietať rôzne dokumenty o ľudskom tele, zvieracej ríši či fyzike. Jednoducho, multifunkčné využitie.

 

Planetárium Bishop Florida 

 

S Petrom Wachterom z OZ Slovenské planetáriá som sa o tomto projekte porozprávala:

 

Ako ste sa dostali k tejto myšlienke?

Myšlienka založiť planetárium v Bratislave vznikla už v 30-tych rokoch minulého storočia. Realizovať sa ju snažilo niekoľko tímov a desiatky ľudí, ale na niečom stále stroskotali. Raz to boli záplavy, ktoré zničili projektor, inokedy armáda , ktorá nedovolila na Napoleonovom vŕšku postaviť planetárium kvôli bezpečnosti a podobne.

 

Ako ďaleko ste s projektom už zašli? Ako postupujete a aké boli začiatky?

Momentálne máme vypracovanú projektovú dokumentáciu, s ktorou chceme získať grant zo štrukturálnych fondov EÚ. Žiadosť o grant predložíme Ministerstvu školstva už na jar budúceho roka. Naše OZ  Slovenské planetáriá však už druhý rok vyvíja vzdelávacie aktivity. Počas leta organizujeme verejné astronomické pozorovania, organizujeme prednášky a zájazdy pre študentov. Študentom 2.ročníka Fakulty architektúry STU v Bratislave naše združenie preplatilo cestovné náklady do ostravského planetária v rámci ich prípravy na ročníkovú prácu s témou architektonického návrhu planetária v Bratislave.

 

Planetárium Ostrava

 

Aké sú vaše ciele a plány? Kam by ste až tento projekt chceli posunúť?

Naším cieľom je popularizácia astronómie, ktorú chceme robiť v novom planetáriu v Bratislave. Treba dodať, že nejde len o zábavnú formu vzdelávania v podobe vedecko- náučných programov pre študentov a fanúšikov astronómie. Ide aj o zázemie, ktoré tento projekt vytvorí. Chceme do tohto procesu zapojiť aj študentov z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie UK, ktorí by mohli nájsť uplatnenie, napríklad ako lektori programov. Na tvorbu programov, ktoré majú byť v súlade s najnovšími poznatky z astronómie, budeme spolupracovať s vedeckými pracovníkmi astronomického ústavu SAV ale aj s kolegami z iných podobných pracovísk doma aj v zahraničí.

 

Ideme do toho, máte našu plnú podporu! Kupujem si lístok ako prvá!

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech