Prvé mesto v Banskobystrickom kraji dostane bikesharing za 150-tisíc eur

  • V Lučenci rozhýbu a odľahčia dopravu zdieľané bicykle
  • V rámci Banskobystrického kraja bude Lučenec vôbec prvým mestom s bikesharingom
  • V meste má pribudnúť 17 stanovíšť s desiatkami verejných bicyklov
bej
wikimedia.org-Ladislav Luppa, Mariordo (Mario R. Duran Ortiz)
  • V Lučenci rozhýbu a odľahčia dopravu zdieľané bicykle
  • V rámci Banskobystrického kraja bude Lučenec vôbec prvým mestom s bikesharingom
  • V meste má pribudnúť 17 stanovíšť s desiatkami verejných bicyklov

Mesto očakáva, že bikesharing budú využívať okrem turistov aj miestni, a to na dochádzanie do školy či do práce. Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja získala od Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu príspevok vo výške 150-tisíc eur na projekt Bikesharing Lučenec. Príspevok by mal pokryť väčšinu nákladov na projekt.

zdroj: pexels

„Projekt je napísaný, schválený a začíname pracovať na verejnom obstarávaní,“ povedal pre Startitup vedúci oddelenia riadenia projektov odboru regionálneho rozvoja a cestovného ruchu Úradu BBSK Michal Straka.

Službu zdieľaných bicyklov bude možné využiť v mesiacoch apríl až november. Preto sa spustenie projektu predpokladá na jar roku 2020. V období zimných mesiacov bude zabezpečená údržba a taktiež sa vyhodnotia údaje o tom, či je o systém záujem.

Stanovištia budú spájať najfrekventovanejšie body

Projekt počíta s tým, že bicykle budú rozložené tak, aby spájali body, medzi ktorými je v meste prirodzene najvyššia každodenná premávka a body, ktoré sú kultúrne významné a zaujímavé ako napríklad kultúrne pamiatky, centrum mesta, pošta, nemocnica, obchodná zóna, autobusová a vlaková stanica, kúpalisko, športoviská a sídliská. Podľa tohto projektu je naplánovaných 17 stanovíšť a 68 bicyklov. 

zdroj: wikimedia.org

Služba bikesharingu bude spoplatnená, aby aj po počiatočnom nábehu s podporou od štátu bola samostatne udržateľná. Predpokladá sa, že bicykle budú zabezpečené, ich použitie bude viazané pravdepodobne na telefónne číslo alebo predplatnú kartu zákazníkov.

zdroj: pexels

„Projekt bikesharingu je zatiaľ v mestách nášho kraja novinkou. Máme už ale skúsenosti s cykloturizmom v našom kraji a vidíme, že stúpa záujem na jednej strane o ekologickejšie formy prepravy, zároveň s aktívnym spôsobom života. Cykloturizmus kraj podporuje napríklad aj preto, že je to spôsob, ako rozšíriť okruh aktivít, ktoré môže návštevník vykonávať v lokalite, kde dovolenkuje a má tak vyššiu motiváciu navštíviť náš kraj a stráviť v ňom viac času. Pri mestskej cyklodoprave domácim obyvateľom prispieva k zlepšeniu dopravnej situácie v mestách, spokojnosti a zdravému životnému štýlu, a tiež napríklad pre jednodňových turistov umožňuje veľmi rýchlo a flexibilne spoznať mesto a jeho okolie,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter. 

Z bývalej jedálne sa stane dielňa 

Poslanci Banskobystrického kraja sa taktiež zhodli, že poskytnú nevyužívané priestory jedálne Strednej odbornej škole hotelových služieb a dopravy v Lučenci práve pre tento projekt. Bývalá jedáleň sa tak zmení na kanceláriu, sklad bicyklov a dielňu, v ktorej bude prebiehať zimná údržba bicyklov. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech