Prvé použitie ostrej munície od studenej vojny? Rusi mali páliť varovné výstrely na Britov pri Kryme. Tí to popreli

  • Loď ruskej pohraničnej stráže údajne vypálila varovné výstrely smerom k britskému torpédoborcu HMS Defender
  • Briti sa mali nelegálne plaviť v ruských vodách, tvrdia Rusi. Briti zas argumentujú, že sa plavili vo vodách ukrajinských
  • Britské námorníctvo aj predstavitelia vlády popreli útok na ich torpédoborec. O streľbe vraj boli informovaní
  • Ak by bolo ruské tvrdenie pravdivé, išlo by o prvé použite ostrej munície zo strany Ruska na vojská NATO od studenej vojny
Suchoj su-24
TASR/AP, U.S. Navy
  • Loď ruskej pohraničnej stráže údajne vypálila varovné výstrely smerom k britskému torpédoborcu HMS Defender
  • Briti sa mali nelegálne plaviť v ruských vodách, tvrdia Rusi. Briti zas argumentujú, že sa plavili vo vodách ukrajinských
  • Britské námorníctvo aj predstavitelia vlády popreli útok na ich torpédoborec. O streľbe vraj boli informovaní
  • Ak by bolo ruské tvrdenie pravdivé, išlo by o prvé použite ostrej munície zo strany Ruska na vojská NATO od studenej vojny

Loď ruskej pohraničnej stráže údajne vypálila varovné výstrely smerom k britskému torpédoborcu HMS Defender, ktorý mal podľa Rusov ilegálne vplávať do ruských teritoriálnych vôd v Čiernom mori v blízkosti Krymu, uvádza TASR.

Na znak varovania zhodil bomby v jeho blízkosti aj ruský bombardér. Britská strana však tieto správy poprela, informovali v stredu agentúry AFP a Reuters.

Sestra Kim Čong-una pochovala americké nádeje na jednanie. „Zlodejíček“ Biden ma bizarné príhody s vodcom KĽDR

Briti uviedli, že že loď sa plavila v ukrajinských vodách. Ministerstvo obrany tvrdenia Moskvy o vypálení varovných výstrelov na britský torpédoborec poprelo. „Loď kráľovského námorníctva sa plavilo cez priechod ukrajinských teritoriálnych vôd v súlade s medzinárodným právom,“ informovalo britské ministerstvo obrany podľa BBC.

Briti tvrdia, že Rusi ich vopred varovali a na plavidlo nemierili žiadne strely

Ministerstvo obrany uviedlo, že Rusi vykonávali streľbu z delostrelectva v Čiernom mori, pred ktorou mali britskú posádku lode vopred varovať.

„Na HMS Defender neboli namierené žiadne strely a neuznávame tvrdenie, že jej do cesty padali bomby,“ uviedlo britské ministerstvo.

Podľa agentúry AP britský minister obrany Ben Wallace uviedol, že britské plavidlo „uskutočnilo rutinný tranzit z Odesy smerom do Gruzínska cez Čierne more“.

„Ako je pre túto trasu bežné, vošla do medzinárodne uznávaného koridoru oddelenia dopravy,“ uviedol na twitteri a dodal, že HMS Defender z koridoru bezpečne vyplával.

„Ako to už býva bežné, ruské plavidlá zahatili jej prechod a bola informovaná o cvičných cvičeniach v jej širšom okolí,“ dodal.

„Tieto správy sme videli dnes ráno,“ uviedol hovorca premiéra Borisa Johnsona Max Blain. „Je nesprávne tvrdiť, že sa na ňu strieľalo, alebo že sa táto loď nachádzala v ruských vodách. HMS Defender sa vydal najpriamejšou a medzinárodne uznávanou cestou medzi Ukrajinou a Gruzínskom.“

Rusi tvrdia, že ich bombardér zhodil 4 trieštivé bomby 

Ruská stíhačka typu Suchoj Su-24 podľa ruského ministerstva obrany zhodila v blízkosti torpédoborca štyri vysoko explozívne trieštivé bomby. Incident sa údajne stal pri pobreží mysu Fiolent na polostrove Krym v severozápadnej časti Čierneho mora, píše AFP.

Agentúra AP uvádza, že ak by bolo ruské tvrdenie pravdivé išlo by o prvé použite ostrej munície zo strany Ruska na vojská NATO od studenej vojny. 

zdroj: TASR/AP, Russian Defense Ministry Press Service

Torpédoborec HMS Defender krátko po spomínaných varovaniach opustil ruské vody, v ktorých vplával do hĺbky troch kilometrov. „Torpédoborec bol varovaný, že ak prekročí hranice Ruskej federácie, budú použité zbrane. Na varovanie nereagoval,“ uviedol ruský rezort obrany.

Po incidente si ruské ministerstvo obrany predvolalo britského vojenského atašé, informovala agentúra Interfax.

Briti stoja za Ukrajinou, vzťahy sú napäté  

Torpédoborec HMS Defender vykonáva misie v Čiernom mori, uviedlo Kráľovské námorníctvo. Britské veľvyslanectvo na Ukrajine uviedlo, že sa vojnová loď začiatkom tohto týždňa nachádzala v ukrajinskom prístave Odesa. 

Pred nedávnom mali Ukrajina a Veľká Británia podpísať dohodu o budovaní vojnových lodí a výstavbe dvoch námorných základní, pripomína BBC.

Británia zároveň pripomenula, že stojí pevne za Ukrajinou a neuznáva anexiu Krymu, ktorá prebehla v roku 2014.

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba na Twitteri uviedol, že incident bol „jasným dôkazom postoja Ukrajiny: agresívne a provokatívne kroky Ruska v čiernom a azovskom mori, jeho okupácia a militarizácia Krymu predstavujú trvalú hrozbu pre Ukrajinu a spojencov“.

Tento incident ilustruje, čoraz napätejšie vzťahy medzi Ruskom a členmi NATO. Tí na podporu Ukrajiny vykonávajú vojenské cvičenia v Čiernom mori. Situácia sa zhoršila hlavne po vojenských cvičeniach Ruska na hraniciach s Ukrajinou. 

Zdroje: TASR, BBC, AP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá