Prvé slovenské mesto spustilo rýchlejšie a efektívnejšie testovanie na COVID-19. Inšpirovať sa môže celá krajina

  • Mesto Pezinok dnes spustilo jedinečný projekt, ktorým by sa mohli inšpirovať mestá po celom Slovensku
  • Od dnes tu na vybraných miestach prebieha testovanie cez elektronické prihlasovanie, na základe ktorého obdržíš elektronický certifikát
testovanie, koronavirus
TASR/Jaroslav Novák
  • Mesto Pezinok dnes spustilo jedinečný projekt, ktorým by sa mohli inšpirovať mestá po celom Slovensku
  • Od dnes tu na vybraných miestach prebieha testovanie cez elektronické prihlasovanie, na základe ktorého obdržíš elektronický certifikát

Mesto Pezinok ako prvé na Slovensku prináša rýchlejšie a efektívnejšie testovanie na ochorenie COVID-19. Od dnes, 16. januára, pribudnú v Pezinku dve unikátne odberné miesta na testovanie antigénovými testami.

Objednať sa je možné prostredníctvom elektronickej časenky online priamo na webe covid.pezinok.sk. Záujemcovia budú otestovaní bezplatne za pár minút a budú môcť ihneď odísť domov.

Výsledok dostanú v podobe SMS, kde si prostredníctvom priloženého linku vedia stiahnuť elektronický certifikát priamo do svojho mobilu.

Mobilné odberné miesta – Denné centrum Grinava a Denné Centrum na Hrnčiarskej 44, fungujú od 9:00 do 17:00 h.

Na Slovensku pribudlo viac ako 2000 ľudí nakazených COVID-19. V nemocniciach sú stále tisíce hospitalizovaných

„Ide o pilotné testovanie, vďaka ktorému pomôžeme celému Slovensku. Okrem toho, že sa zamedzí stretávaniu sa vysokého počtu ľudí na jednom mieste, urýchli a zefektívni sa tiež celý testovací proces,“ informuje mesto.

Mesto informuje, že nejde o plošné testovanie, ale je to projekt, vďaka ktorému bude plošné testovanie oveľa bezpečnejšie.

„Situácia sa zhoršuje, počasie je zlé, mrazy budú ešte silnejšie. Nám záleží na vašom zdraví a preto hľadáme systém, ktorý vám zvýši komfort, bezpečnosť, a vďaka nemu sa dostanete k testovaniu ľahko, a keď príde na rad očkovanie, tak aj to zvládneme potom ľahšie.“

koronavírus, testovanie, košice
zdroj: TASR/František Iván

Za celým týmto projektom stojí Pezinčan Ľudovít S. „Práve vďaka ďalším Pezinčanom, ktorí sú v rôznych ďalších odboroch, sa celá situácia okolo COVID-19 ako tak zvláda lepšie, a aj tento projekt dostal dnes zelenú.“

Mesto pripomína, že muselo vyrokovať veľmi veľa vecí na tých najvyšších miestach a splniť rôzne legislatívne náležitosti, aby vôbec mohlo skúsiť to, na čo čaká veľa miest.

„Ja som nesmierne hrdý na ľudí v našom meste a aj tento pilot by bez nich nebol možný. Teraz je už len na nás, či sa bude chcieť tento víkend otestovať cca 2 500 – 3 000 Pezinčanov. Je to pilot, chyby určite budú, ale čím viac chýb odhalíme, tým bude plošné testovanie – keď ho vláda spustí, ľahšie, rýchlejšie a bezpečnejšie. Prosím, buďme trpezliví, spolu to dáme a pomôžeme Slovensku,“  napísal primátor mesta Igor Hianik.

Aká bola tvoja skúsenosť s plošným testovaním?

Bezplatné antigénové testovanie aj počas víkendov

Ministerstvo zdravotníctva dnes informovalo, že bezplatné antigénové testovanie bude možné aj cez víkendy v mestách a obciach nad 5 000 obyvateľov. Rezort vyhlásil štvrtý a piaty verejný návrh na uzatvorenie zmluvy o spolupráci pri zriaďovaní a prevádzkovaní mobilných odberových miest (MOM).

„Rozširujeme možnosť pre existujúcich a ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti stať sa súčasťou systému odberných miest na diagnostiku ochorenia COVID-19 aj počas víkendov. Uzatvoríme zmluvu o spolupráci s každým poskytovateľom, ktorý bude súhlasiť so stanovenými zmluvnými podmienkami spolupráce.“

zdroj: Mapa mobilných odberných miest na Slovensku (PCR a Ag MOM spolu)/ MZSR

Záujemcovia môžu na štvrtú výzvu reagovať do 1. februára do 12-tej hodiny, rovnako tak na piatu výzvu, ktorá je určená pre už zazmluvnených poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí sú zapojení v systéme a MOM už prevádzkujú. Záujemcovia nájdu informácie so všetkými podrobnosťami na stránke ministerstva zdravotníctva www.health.gov.sk.

Viac ako 200 odberných miest

V súčasnosti je na Slovensku 250 bezplatných antigénových odborných miest. Na niektorých mobilných odberných miestach určených na bezplatné antigénové testovanie je možné využiť už aj objednávkový systém prevádzkovaný Národným centrom zdravotníckych informácií.

Objednávanie na časenky funguje v rámci odberných miest vo viacerých regiónoch Slovenska. Rezort upozorňuje, že tieto odberné miesta otestujú len objednaných ľudí. Kompletný zoznam bezplatných miest na antigénové testovanie (s objednávkou i bez nej) nájdeš na stránke ministerstva: www.health.gov.sk.

Zdroj: Mesto Pezinok

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech