Prvé zábery novej hybridnej „superjachty“ pre miliardárov : Zisti, aká je cena luxusu pod vodou (VIDEO)

  • Za týmto projektom stojí spoločnosť Migaloo, ktorá chce vytvoriť súkromnú superjachtu
  • Ide o vytvorenie superjachty, ktorá je svojou stavbou prispôsobená na súkromné ponory
jachta, ponorka
Superjachta M5 Reprofoto/YouTube/Cool Ideas, superjachta
  • Za týmto projektom stojí spoločnosť Migaloo, ktorá chce vytvoriť súkromnú superjachtu
  • Ide o vytvorenie superjachty, ktorá je svojou stavbou prispôsobená na súkromné ponory

V posledných rokoch sa medzi miliardármi objavil nový hit – miliardárske pivnice. Ide o podzemné prístavby domov veľmi bohatých a slávnych ľudí, pričom v týchto priestoroch môžu schovať svoj luxus a v prípade potreby tam taktiež aj žiť.

Ako uvádza CNN, rakúska firma videla medzeru na trhu a chce tento trend preniesť aj do vody.

Ide o vytvorenie superjachty, ktorá je svojou stavbou prispôsobená na súkromné ponory, ale aj na plavbu po mori. Za týmto projektom stojí spoločnosť Migaloo, ktorá chce vytvoriť súkromnú superjachtu, pričom tá je zároveň ponorkou schopnou ponoriť sa do hĺbky 250 metrov a vydržať tam až 4 týždne, píšu tvnoviny.sk.

Toto plavidlo, ktoré má názov M5, má merať 166 metrov na dĺžku, 23 metrov v najširšom bode a dojazd plavidla je 15 000 kilometrov, môže ísť 37 km/h na hladine a 22 km/h pod vodou. Migaloo však tvrdí, že „želané rozmery hybridu ponorky a jachty, vonkajší štýl a dizajn interiéru závisia od preferencií majiteľa“.

Spoločnosť Migaloo odhalila svoje jedinečné plány a tvrdí, že bude „jedinou súkromnou ponornou superjachtou na svete“, ktorá ponúka „zatiaľ neexistujúcu alternatívu k veľkým súkromným povrchovým plavidlám“.

Predvolený dizajn superjachty zahŕňa heliport, bazén a wellness, posilňovňu, kino, DJ stánok a mnoho iného. Medzi voliteľné doplnky patrí teplovzdušný balón a podvodná stanica na kŕmenie žralokov.

superjachta
zdroj: Reprofoto/YouTube/Cool Ideas, superjachta

Aká je cena M5?

„Majitelia hľadajú súkromie, bezpečnosť a ochranu pre seba, svojich hostí a ich cennosti,“ uvádza riaditeľ Christian Gumpold na webovej stránke Migaloo. Bezpečnostné systémy poskytne americkému partnerovi SAFE a sľubuje „ochranu nad rámec vojenskej úrovne“ pre superjachtu, ktorú nazýva „súkromná ponorná pevnosť“.

​Potenciál prieskumu morských hlbín posilňuje aj niekoľko malých ponoriek, v ktorých sa môžu hostia vydať na podmorské sledovanie.

Vzhľadom na všetky nevyčerpateľné možnosti prispôsobenia jachty pre jednotlivca neexistuje žiadna konkrétna a finálna cena projektu, ale všeobecne uvádzaný odhad pre Migaloo M5 je cca. 2 miliardy dolárov (USD).

jachta, ponorka
zdroj: Reprofoto/YouTube/Cool Ideas, superjachta

Ak si si myslel, že ide o prvý pokus vytvorenia luxusnej ponorky, si na omyle. Aston Martin odhalil plány na koncepčné plavidlo v hodnote 4 miliónov dolárov ešte v roku 2017. Okrem toho na výstave jácht v Monaku v roku 2015 predstavili plány pre Kokomo Ailand.

Výletná loď narazila do steny plavebnej komory

Bulharská výletná loď v noci zo soboty (30. marca) na nedeľu (31. marca) narazila do steny plavebnej komory na Dunaji v meste Aschach nad Dunajom (severozápadne od Linzu). TASR informuje podľa agentúry APA a rakúskych novín.

Podľa polície sa pri náraze zranilo 17 z približne 160 ľudí na palube, 11 previezli na ošetrenie do okolitých nemocníc. Podľa webu verejnoprávnej televízie ORF loď smerovala z bavorského Pasova do Budapešti a viezla celkovo 142 pasažierov.

Záchranné zložky dostali hlásenie o nehode o 22.40 h. Podľa veliteľa okresného hasičského zboru v Eferdingu Thomasa Pichlera, loď na niekoľko minút nedokázala manévrovať a pravou prednou a ľavou zadnou stranou narazila do steny plavebnej komory.

Veliaci dôstojník lode stlačil núdzový vypínač, čím sa opäť zapla elektronika na palube. Poškodenie lode nebolo vážne a ešte v noci mohla pokračovať do Linzu.

Zdroje: CNN, TV Noviny, Migaloo, Dezeen, CNN, TASR, YouTube

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá