Prvý februárový víkend a 18 °C na teplomere? Klimatológovia sú zdesení

  • Už minulý rok sme zažili nadmerne teplý február
  • Koncom februára 2019 namerali meteorológovia až 20,6 °C
  • V sobotu namerali pri Bratislave až 18 °C
melting
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Už minulý rok sme zažili nadmerne teplý február
  • Koncom februára 2019 namerali meteorológovia až 20,6 °C
  • V sobotu namerali pri Bratislave až 18 °C

V Kuchyni pri Malackách namerali v sobotu až 18 °C, samozrejme na priamom slnku. Informoval o tom SHMÚ na oficiálnej facebookovej stránke. Teplotné rekordy padali na západnom, strednom a paradoxne aj severnom Slovensku, konkrétne v niektorých častiach Spiša.

V nedeľu teploty síce poklesli, no len o niekoľko stupňov a pocitovo bolo stále aprílovo. Na druhej strane Slovenska však nastal iný extrém. Minimálna denná teplota sa na krajnom východe či niektorých horských oblastiach vyšplhala len na 2 °C.

Čo na to hovoria experti?

Nie je to po prvýkrát. Minulý február bol podľa záznamov klimatológov zo SHMÚ rovnako extrémny. Vysoké teploty sa však objavili až koncom februára. Nie je to typické, no pochopiteľnejšie ako v prvý februárový deň. Expertízy uvádzajú údaje, kde sa minulú zimu v Hurbanove a Žihárci v okrese Šaľa, objavila na teplomere teplota 20,6 stupňov Celzia.

Bola tak prekonaná najvyššia teplota vzduchu v priebehu zimy, ktorú sme zaznamenali 22. februára 2016 na meteorologickej stanici Bratislava-letisko, 20,3 °C. Okrem Slovenska, mimoriadne až extrémne teplo bolo v priebehu včerajšieho dňa aj v celej rozsiahlej oblasti západnej, strednej a dokonca severnej Európy,“ približuje situáciu z minulého roka správa SHMÚ.

Oteplenie bolo mimoriadne aj z hľadiska svojej rýchlosti. Napríklad, vzostup teploty vzduchu z rannej minimálnej teploty v Hurbanove, ktorá 28.februára 2019 dosahovala -1,9 °C na denné maximum 20,6 °C – s dennou amplitúdou 22,5 °C.

Išlo o najvyšší nárast dennej teploty v tejto stanici za posledných 110 rokov. Treba však brať do úvahy podmienky bez prítomnosti snehovej pokrývky na zemskom povrchu.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Neobvyklo vysoké teploty na konci februára 2019 ovplyvnili aj priemerné teploty pre celý mesiac, či dokonca pre celú zimu roku 2019, ktorá sa z meteorologického hľadiska práve posledným februárovým dňom skončila.

Ako to bude tento rok?

Podľa klimatológa Milana Lapina hrozí aj tento rok rýchly nástup tepla, leta a horúčav. Prognózy, ktoré sú vyhotovené len na základe pozorovaní a počítačových záznamov, samozrejme nemusia vyjsť.

Podľa štandardných zimných noriem by mala na väčšine územia krajiny až do marca pretrvávať snehová prikrývka. Tá prinesie po roztopení pôde dostatočnú vlahu, ktorá by mala pretrvať až do marca. Posledné zimy sa to však nedeje a sneh je skôr výnimočným javom, nehovoriac o Tatrách či severe Slovenska všeobecne. Tohtoročná zima je suchá.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Zima začala rovnako extrémne. Teplotné rekordy padali už v novembri a my sme podľa štatistík zažili druhý najteplejší predposledný mesiac roka za posledných 139 rokov.

Viac TU >> Zažili sme druhý najteplejší november od roku 1880. Toto sú najvýraznejšie ekologické udalosti roka 2019

Na dnes vyhlásilo SHMÚ výstrahu druhého stupňa. Tá sa týka vetra, dažďa ale aj sneženia či tvorby snehových jazykov. Najvýraznejšie zmeny by mali nastať v stredu.

 

Zdroje: shmu.sk, FB, polnoinfo.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá