Zažili sme druhý najteplejší november od roku 1880. Toto sú najvýraznejšie ekologické udalosti roka 2019

  • Takmer celá planéta bola v auguste v plameňoch a celý svet pomáhal
  • Objavila sa Greta Thunberg - aktuálne milovaná aj nenávidená
  • Aké sú tie ďalšie?
amazon
TASR
  • Takmer celá planéta bola v auguste v plameňoch a celý svet pomáhal
  • Objavila sa Greta Thunberg - aktuálne milovaná aj nenávidená
  • Aké sú tie ďalšie?

Netreba šíriť poplach, tvrdia odborníci. Na sklonku roka sa bilancuje a keďže veľmi výrazne komunikovaná ekologická otázka by nemala byť opomenutá, prinášame ti päť najvýraznejších podnetov, ktoré dávajú človečenstvu výkričník. Visí nad nami Damoklov meč?

Sprevádza nás ľahostajnosť až kým nie je zle

Pamätáš si, keď polovica Zemegule horela? Všetci pomáhali. Finančne aj fyzicky. Celé sa to začalo začiatkom augusta. Amazonské pralesy horeli niekoľko týždňov a nedarilo sa ich zachrániť. Šlo o skutočne výnimočný stav, pretože ekosystém, ktorý v nich dlhé stáročia pretrváva, je nastavený tak, že safe-mode jednoducho takémuto masívnemu požiaru neumožní sa šíriť ďalej. Opak bol však v tomto prípade pravdou. Všetci sme sa za Amazon modlili a označovali obrázky horiaceho lesa hashtagom #prayforamazonia.

View this post on Instagram

🌍 #endclimatechange

A post shared by JOIN THE MVMT (@wejointhemvmt) on

Horelo na Srí Lanke, na Sibíri, Kanárskych ostrovoch ale aj v Grécku. Do slova celý svet.

Ak si chceš o požiaroch tohto roka prečítať viac, klikaj SEM.

Potom prišiel známy summit

A na ňom okrem prezidentky Zuzany Čaputovej vystúpila so svojím asi najznámejším prejavom mladá aktivistka Greta Thunberg. So slzami v očiach vykričala politikom a kompetentným, že s nachádzame na pokraji masového vymierania a oni sa len nečinne prizerajú a klamú.

Hoci sa objavila už dávno predtým, kedy viedla študentské klimatické štrajky, prepravovala sa loďou a varovala ľudí, aby svoje uhlíkové stopy za sebou čo najefektívnejšie upratovali, práve tento klimatický summit na pôde OSN z nej urobil osobu, ktorú pol sveta miluje a tá druhá polovica prirodzene – nenávidí.

Všetky kauzy, či už negatívne alebo pozitívne, v ktorých sa čo i len spomenie meno Greta Thunberg, naberajú okamžite na obrátkach, spoločnosť sa polarizuje, nálady sa striedajú a miestami aj hrotia.

Nedávno sa zúčastnila klimatického summitu v Madride, odkiaľ niekoľko hodín cestovala vlakom domov.

Vyšla o nej takisto kniha a na tejto zemi už asi neexistuje človek, ktorý by jej meno či tvár nepoznal. Radíme ju preto k výrazným eko-aktivity-počinom roku 2019.

Planéta sa oteplila

Rok 2030 je hraničný. Ak sa planéta oteplí podľa vedcov a meteorológov o viac ako 1,5 stupňa, sme na začiatku konca. A to nám do tohto hraničného bodu ostáva už len 10 rokov.

Možno sa čuduješ, že v predvianočnom čase sa môžeš mestom prechádzať v ľahkej bundičke a v podstate vôbec nepotrebuješ rukavice. Namiesto snehu výdatne prší a keď nebodaj zasvieti slnko, dá sa príjemne posedieť na lavičke v parku. V decembri.

Niekomu sa to môže zdať ako ideálna stredomorská klíma, až na to, že sa nachádzame v strednej Európe. Pre naše mierne podnebné pásmo je veľmi typická decembrová teplota pod nulou a aj na juhu Slovenska aspoň malý, ale zato viditeľný poprašok snehu.

Globálne otepľovanie znamená, že zemský povrch sa reálne otepľuje.

zdroj: TASR

Tento rok bol podľa celosvetových meraní druhý najteplejší november od roku 1880.

V novembri 2019 bola teplota zemského povrchu a oceána o 0,92 °C vyššia, ako je predpokladaný priemer. Zažili sme druhý najteplejší november za posledných 140 rokov,“ píše vedecký portál co2.earth, ktorý sa venuje meraniu Co2 a jeho vplyvu na planétu.

Daj si aj ty dnes predsavzatie, že budúci rok bude pre teba ekológia, možno nie na prvom, ale určite vyššom mieste v rebríčku hodnôt, než to bolo v tom minulom.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá