Prvý veľký objav svojho druhu. Archeológom sa podarilo nájsť „deväť hláv“

  • Archeológom sa podarilo nájsť absolútny unikát
  • Úplne prvýkrát našli nemumifikované krokodílie hlavy v hrobkách
egyptský boh a krokodíl
Unsplash/ Simon Waktinson, Pixabay/DEZALB
  • Archeológom sa podarilo nájsť absolútny unikát
  • Úplne prvýkrát našli nemumifikované krokodílie hlavy v hrobkách

Objav v podobe krokodílích hláv bol vykonaný tímom z Centra stredomorskej archeológie na Varšavskej univerzite počas vykopávok v tébskej nekropole, starovekom pohrebisku v Hornom Egypte, informuje portál ArtNews. O tom, že starovekí Egypťania mali v obľube mumifikovať rôzne pre nich neznáme zvieratá, vieme už dlho. Tento objav je však úplne prvý svojho druhu.

Išlo o deväť hláv

Ako ďalej ArtNews uvádza, išlo celkovo o deväť hláv týchto obrovských plazov. Pozostatky gigantov boli nájdené a odkryté v celkovo dvoch hrobkách. Tieto hrobky mali patriť predstaviteľom vysokej triedy vtedajšej spoločnosti egyptskej Novej ríše. Ak by sme ju mali zaradiť do časovej linky, tak trvala od 16. storočia do 11. storočia pred naším letopočtom.

Podľa poznámok archeológov išlo o deväť lebiek veľkého vzrastu egyptského riečneho krokodíla. Boli zabalené do jednoduchého typu látky. Viac zarážajúce až prekvapivé bolo to, že na sebe nemali žiadnu vrstvu, ktorá by mohla nechať lebky v zachovalejšom stave. Ide teda len o nejaké časti lebiek. Možno teda hovoriť o prvých pozostatkoch tohto tvora, ktoré neboli priamo mumifikované. 

leaky krokodílov
zdroj: PCMA UW

„Vzhľadom na tisíce múmií krokodílov nájdených po celom Egypte je objav nemumifikovaných pozostatkov týchto riečnych tvorov, obmedzených na hlavu a kožu, celkom výnimočný. V skutočnosti boli pozostatky posvätných plazov pochované v špeciálne pripravených katakombách,“ dodal pre IFL Science doktor Chudzik, vedúci archeologického tímu. 

ILF Science tiež informuje o tom, že pri bližšom pohľade na pozostatky sa prišlo na to, že išlo o mláďatá krokodílov nílskych. Išlo o skutočných gigantov, keďže ich dĺžka od špičky čeľuste až po koniec chvostu mohla dosiahnuť kľudne aj 5 metrov. V súčasnosti to je najväčší a najnebezpečnejší druh krokodílov na celom kontinente.

Pár s vysokým sociálnym statusom

Ďalej ILF Science píše o tom, že nekropola, v ktorej boli pozostatky nájdené, bola prvýkrát objavená v 1922. Celkovo obsahuje dva, vcelku rozsiahle komplexy. Jeden z nich bol postavený Khetymu, vysokopostavenému úradníkovi počas vládnutia Mentuhotepa II. Druhá hrobka patrila podľa informácií vezírovi faraóna. Titul vezír patril zvyčajne jednému z najvyššie postavených radcov samotného vládcu. 

Aj samotné krokodílie hlavy nám len dokazujú, že išlo o vysoký sociálny status, pretože krokodíly v tej dobe boli naozaj cenným majetkom a nemal ich len tak hocikto. Špekulácie hovorili aj o tom, že by tieto dve osoby mohli mať dočinenie aj s kultom Sobeka. Ide o staroegyptské božstvo, ktoré malo podobu muža s ľudským telom, avšak s krokodíľou hlavou. Výskumníci však o tejto teórii pochybujú. 

boh Sobek
zdroj: Pixabay/DEZALB

Ako informuje Science in Poland, doktor Chudzik ešte k celému objavu dodáva, že ide o akési magické symboly egyptskej kultúry. Starovekí Egypťania totiž mali v svojom presvedčení zakotvený posmrtný život. Práve krokodíly mali dvojicu zosnulých odprevádzať naprieč celým posmrtným životom ako spoločníci.

Zdroje: ArtNews, Science in Poland, ILF Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá